Zprávy | Z archivu rubriky


Evropská unie by neměla ustoupit od rozpočtové odpovědnosti, bylo by chybou, kdyby kvůli povzbuzení růstu prohlubovala schodky rozpočtu a dluhy. Premiér Petr Nečas (ODS) to dnes uvedl v tiskovém prohlášení k výsledku francouzských prezidentských voleb. Jejich vítězi, socialistovi Francoisi Hollandeovi, k zisku prezidentského úřadu blahopřál. Nové francouzské hlavě státu gratuloval také prezident Václav Klaus.

Socialista Francois Hollande v projevu po svém zvolení uvedl, že řada zemí v Evropě uvítala výsledek francouzských voleb "s úlevou, s nadějí, s tím, že škrty již konečně nemohou být nevyhnutelné". Zdůraznil, že chce budovat v Evropě dimenzi růstu, zaměstnanosti a prosperity. Podle Petra Nečase teprve následující dny ukážou, co bude volba Francoise Hollandea znamenat pro Francii, eurozónu a nedávno dohodnutou evropskou smlouvu o fiskální odpovědnosti. Česká vláda, která se spolu s Británií jako jediná ke smlouvě nepřipojila, podle Petra Nečase nadále preferuje "rozpočtově zodpovědnou a reformní politiku".

Vítězství socialisty Francoise Hollanda v prezidentských volbách ve Francii je silným povzbuzením pro sociální demokraty v Evropě, míní předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Hollande nyní podle něj "bude muset svést tvrdý boj" za prorůstová opatření se všemi, kdo doposud v Evropské unii obhajovali plošné radikální škrty, které prý působí stagnaci ekonomiky. "V tomto zápase bude mít podporu i českých sociálních demokratů," dodal Bohuslav Sobotka.

Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa ve Stockholmu Norsko 4:3 až po samostatných nájezdech, které rozhodl Aleš Hemský. Svěřenci Aloise Hadamczika opět nepředvedli ideální výkon a mají po třech zápasech pět bodů. Další duel v základní skupině B sehrají ve čtvrtek od 20:15 proti Lotyšsku.

Cyklista Zdeněk Štybar vyhrál po úniku čtvrtou etapu závodu Čtyři dny v Dunkerque a v celkovém pořadí se před závěrečným dějstvím posunul na druhé místo. Na vedoucího Francouze Jimmyho Engoulventa ztrácí 43 sekund, před třetím Němcem Johnem Degenkolbem má k dobru osm vteřin. Bývalý dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu Štybar dosáhl na trase z Gravelines do Casselu dlouhé 183 kilometrů dosud nejcennějšího vítězství na silnici. Cílem projel s náskokem deseti sekund před Kolumbijcem Carlosem Betancourem, třetí Francouz Thomas Voeckler ztratil 15 sekund.

Lokomotiva, která poveze české fotbalisty na mistrovství Evropy, už je připravena a ve středu poprvé vyjede na svou cestu do Polska, kde reprezentanti absolvují své zápasy ve skupině. Jedná se o lokomotivu řady 380, tedy o nejrychlejší stroj, jaký mají České dráhy k dispozici. Přes víkend už dostala fotbalový design v národních barvách. Lokomotiva vyjede s fotbalovou výzdobou poprvé ve středu 9. května z Hlavního nádraží v Praze v čele pravidelného spoje do Varšavy. Fotbalisty poveze 3. června do Vratislavi, pak bude vystavena na veletrhu železniční techniky Czech Raildays v Ostravě (19. až 21. června). Vlak je vyveden v bílo-modro-červeném provedení s velkým fotbalovým míčem a dvouocasým lvem na bocích a výrazným nápisem "Vlakem na Euro".