Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští hokejisté podlehli ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa ve Stockholmu domácímu Švédsku 1:4. Seveřané ovládali hru a zůstávají ve skupině bez ztráty bodu. Tým kouče Aloise Hadamczika po páteční výhře nad Dánskem naopak vyšel naprázdno. Další zápas čeká český výběr v pondělí od 16:15 proti Norsku.

Praha v roce 2015 uspořádá halové mistrovství Evropy v atletice. Rada Evropské atletické asociace dala při volbě v Sofii české metropoli přednost před Istanbulem, kde se letos konalo halové mistrovství světa. Český atletický svaz vyjádřil o halové ME zájem poprvé již v roce 2000, později pak podal kandidaturu na rok 2007. V té době však ještě v Praze nestála současná O2 arena. Po jejím dokončení svaz kandidoval na rok 2009, avšak neuspěl a šampionát uspořádal Turín.

České veslování má již jisté dvojnásobné zastoupení ve finálových jízdách úvodního závodu Světového poháru, který začal v Bělehradu. Menšího počtu soupeřů využil k přímému postupu do finále dvojskif sester Jitky a Lenky Antošových i dvojka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč. Výhrou vstoupili do sezony i skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková, kteří díky tomu postoupili do semifinále. Mezi dvanáct nejlepších se z rozjížděk kvalifikoval i skifař lehkých vah Martin Slavík, čtyřka bez kormidelníka a párová čtyřka. Přes opravy do semifinále postoupily dvojky bez kormidelníka, dvojskif a dvojskif lehkých vah.

S dvěma zástupci české cyklistiky Romanem Kreuzigrem a Janem Bártou odstartuje 95. ročník slavného etapového závodu Giro d'Italia. Začne na dánském území, kde se nejprve pojede časovka jednotlivců a následně i dvě etapy, než se peloton přesune do Itálie. Právě Kreuziger, jenž v neděli, kdy je na programu druhá etapa v Herningu, oslaví 26. narozeniny, patří k největším favoritům závodu a chystá se zaútočit na celkový triumf. Loni dojel šestý, diskvalifikace dopingového hříšníka Alberta Contadora ho posléze posunula na páté místo.

Český cyklista Zdeněk Štybar obsadil druhé místo v druhé etapě závodu Čtyři dny v Dunkerque a v průběžném pořadí se posunul na pátou pozici. Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu nestačil ve spurtu na mokrých kostkách pouze na Němce Johna Degenkolba, jenž vyhrál i v pátek.

Český motocyklový závodník Karel Abraham obsadil v královské MotoGP jedenácté místo v tréninku na nedělní Velkou cenu Portugalska. Jakub Kornfeil byl v nejslabší Moto3 v Estorilu třináctý.

Bývalá americká ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightová dostane od šéfa Bílého domu Baracka Obamy nejvyšší civilní vyznamenání Spojených států. Je jím Prezidentská medaile svobody. Spolu s političkou, která zanedlouho oslaví pětasedmdesáté narozeniny, ji převezme například i zpěvák Bob Dylan, spisovatelka Toni Morrisonová či astronaut John Glenn. U Albrightové vyzdvihl Obama mimo jiné její podíl na rozšíření Severoatlantické aliance i na zásahu NATO proti etnickým čistkám v bývalé Jugoslávii. Americký prezident také připomněl, že někdejší šéfka americké diplomacie byla vůbec první ženou v této funkci. Albrightová ji zastávala v letech 1997 až 2001 v administrativě tehdejšího prezidenta Billa Clintona. Albrightová je dcerou někdejšího československého diplomata Josefa Korbela, který s rodinou po komunistickém puči v únoru 1948 odešel do Spojených států. V USA vystudovala politologii a veřejné právo a státovědu a specializovala se na východní Evropu a vztahy Východu a Západu. Clinton ji po svém vítězství v prezidentských volbách v roce 1993 jmenoval velvyslankyní v OSN (1993). Její hvězda naplno zazářila, když ji po obhájení prezidentského mandátu Clinton v lednu 1997 požádal, aby se stala první ženou v čele americké diplomacie. Nedávno Albrightové vyšla kniha Prague Winter (Pražská zima), v níž vzpomíná na své dětství strávené před druhou světovou válkou a po ní v Praze a během války Londýně.

Hold účastníkům povstání českého lidu proti nacistickým okupantům, které v Praze začalo před 67 lety, u Staroměstské radnice složili politici, zástupci armády i pamětníků. Za příklad dávali obětavost, odvahu i vlastenectví povstalců, z nichž mnozí položili své životy. "Každý věděl, kde je osa zla. Každý věděl, co může nastat. Přesto v pravém slova smyslu jste vstoupili do služeb své vlasti a byli schopni za její svobodu tato rizika přijmout a nejvyšší cenu v podobě života zaplatit," uvedla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Za temnou stránku českých dějin pak označila to, že vlast se mnohým hrdinům za komunistické totality odvděčila kriminály a postavila je na okraj společnosti. Naprostá většina mladých účastníků povstání byla podle pražského primátora Bohuslava Svobody vedena snahou odčinit kompromisy, ke kterým byli během protektorátu donuceni jejich rodiče, a zabránit možnému zničení Prahy nacisty. Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička poznamenal, že vlastenectví a sounáležitost s domovinou nelze nahradit "jakýmsi evropanstvím", důsledkem čehož je malý zájem hlavně mladých o podobné vzpomínkové akce. V Praze ve dnech od 5. do 9. května 1945 vyvrcholilo květnové povstání českého lidu, které je považováno za jeho největší ozbrojené vystoupení v boji proti fašismu. Zapojilo se do něj přes sto tisíc lidí ve třech stovkách obcí, desítka tisíc lidí během bojů s Němci zahynula. Jen v Praze podle dostupných pramenů padlo 3700 lidí. Poslední boje se na českém území odehrály až 11. května nedaleko Milína u Příbrami mezi partyzány a příslušníky SS.