Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Petr Nečas (ODS) podle místopředsedkyně Věcí veřejných (VV) Kateřiny Klasnové nedodržuje koaliční smlouvu, když se ve vládě snaží udržet ministry bez mandátu její strany. Navíc prý sám přímo nabádá k "nakupování poslanců". Kateřina Klasnová to uvedla v otevřeném dopise členům a příznivcům své strany. Napsala, že by se VV neměly bát odchodu do opozice. "VV nechtějí kupčit s premiérem o účast ve vládě. To, co se nyní děje, je naprosto bezprecedentním nakupováním poslanců v přímém přenosu, ke kterému nabádá přímo sám premiér země," uvedla místopředsedkyně VV. Dodala, že předseda vlády nedodržuje koaliční smlouvu, když "drží ve vládě ministry, kteří již nemají mandát v ní být". Věci veřejné se rozštěpily poté, co je před pár dny opustila jejich přední politička Karolína Peake. Na její stranu se přidalo zatím šest poslanců. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že pokud nebude mít jeho koalice ve sněmovně do pondělí bezpečnou většinu, vláda skončí a budou předčasné volby. Karolína Peake, která pracuje na vytvoření vlastního poslaneckého klubu, by tak měla mít na své straně nejméně deset zákonodárců. V neděli by se měli sejít lídři koaličních stran, tedy takzvaná K3. Šéfové ODS a TOP 09 by o vládě měli jednat se šéfem VV Radkem Johnem. Podle Kateřiny Klasnové by se VV neměly bát odchodu do opozice. Sama je prý zastánkyní "politiky bez mediálních ultimát". Nabádá k rychlému uspořádání stranické konference, kde by se volilo nové vedení a stanovilo směřování strany.

Na výstavu přibližující pražské módní salony let 1900 až 1948 zavítalo do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze od poloviny prosince přes 20.000 návštěvníků. I vzhledem k tomuto úspěchu byla výstava prodloužena, potrvá až do 13. května. Expozice zájemcům mimo jiné představí populární hvězdu prvorepublikových filmů Adinu Mandlovou jako manekýnku. "Bude přístupna i o státních svátcích 1. a 8. května, a to od 10:00 do 18:00 hodin," řekla ČTK mluvčí muzea Jana Ulipová. Adina Mandlová se v nezvyklé roli objevuje při projekci záběrů ze starých filmových týdeníků; v jednom z nich se ukazuje módní přehlídka, na které předvádí šaty. Pozoruhodná expozice mapuje tvorbu pražských módních závodů první poloviny 20. století. "Ve dvou sálech je vystavena kolekce secesních oděvů, vrcholné ukázky nadčasové pražské elegance z nejluxusnějších salonů první republiky, přešívané šaty válečného období i móda dokládající rozvoj společenského života před rokem 1948. V těchto dnech muzeum výstavu obohatilo o večerní toaletu ze salonu Madlén, která zvítězila v roce 1946 v soutěži O karlovarský model," uvedla Jana Ulipová. Vedle oblečení dokumentují práci salonů velkoformátové fotografie Františka Drtikola, Františka Vobeckého, Willyho Strömingera a dalších fotografů. Na další obrazovce běží projekce více než stovky snímků modelů ze salonu Hany Podolské z let 1922-1943, pořízených z dobových časopisů, které podrobně seznamují s rozsahem a stylem tvorby tohoto salonu.

Zhruba 120 lidí se v sobotu sešlo na protestním happeningu proti spalování ropných kalů v cementárně Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku. Z vedení cementárny si dělali legraci a přirovnávali ho k ropákům, o nichž sehráli pohádku. Spalování už zastavit asi nepůjde, ale mělo by být ponaučením pro další podobné plány v okolí, řekl organizátor mítinku Libor Pisklák. Ekologie je na severu Čech dlouhodobě ožehavé téma, ale takovou pozornost jako spalování kalů v Čížkovicích za poslední roky vyvolalo máloco. Cementárna si koupila 110.000 tun paliva, vytvořeného smícháním ropných zbytků z Ostravska a vápna, které teď přidává do palivové směsi. Ušetří tím ročně řádově miliony korun za uhlí. Spalování i přes odpor části veřejnosti začalo naplno letos v březnu a mělo by pokračovat dalších pět let. Místní se ale ještě nevzdali a vedení firmy se připomněli happeningem, při němž s transparenty prošli k hlavní bráně závodu a přímo pod okny vedení sehráli úsměvnou pohádku o ropácích, odkazující na stejnojmenný film Jana Svěráka z roku 1988. Vedení firmy v ní s obskurním živočišným druhem nepřímo srovnali. Libor Pisklák ale přiznává, že se spalováním už mnoho nezmohou. "Je aspoň dobře, že se o celém problému začalo mluvit. Podobných znečišťovatelů je tu víc a úřady by si při dalších podobných plánech měly uvědomit postoj lidí," řekl Libor Pisklák.

Protivládní demonstrace, která se v sobotu konala na Václavském náměstí, skončila přečtením společného stanoviska, v němž účastníci požadovali demisi vlády. Šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek už předtím pohrozil i generální stávkou. Podle odhadů policie se protestu zúčastnilo 80.000 až 90.000 lidí. ČTK to řekla mluvčí policie Eva Kropáčová. Odboráři však počet účastníků odhadli na 120.000, některé odhady hovořily až o 150.000 lidí. Akce se obešla bez větších incidentů. Demonstrace trvala asi 2,5 hodiny, ukončilo ji společné stanovisko, které přečetl Josef Středula z odborového svazu KOVO. Členy vlády v něm označil za nedůvěryhodné, nerespektované a nemoudré a vládní reformy za asociální. Ve stanovisku také vyjádřil požadavek za zastavení reforem, odstoupení vlády a vyhlášení předčasných voleb. Demonstrace se odehrávala za ohlušujícího rámusu. Desítky tisíc lidí řečníkům z řad odborových předáků bouřlivě aplaudovaly, centrem města opakovaně zněl souhlasný řev, protestní pískot a hromadné: Demisi! Na závěr lidé zvonili klíči. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil ve svém projevu kritizoval vládu premiéra Petra Nečase (ODS) za důchodovou i zdravotnickou reformu, státní rozpočet i způsob, jaký zvolila pro boj s korupcí. "Nečekal jsem takovou účast, ale je tady 120.000 lidí. Je to největší protest od roku 1989, tak si to, vládo, zapiš za uši," řekl Jaroslav Zavadil.

Šperky, kovolitecké práce, volné plastiky a zbraně, které připomínají uplynulých 30. ročníků mezinárodního setkání Hefaiston na hradě Helfštýn na Přerovsku, si mohou prohlédnout návštěvníci v galerii hradu i jeho exteriérech. Kromě prací vytvořených přímo při setkáních uměleckých kovářů představuje i exponáty ze sbírek hradu a absolventské práce mladých kovářů, řekl TK kastelán hradu Jan Lauro. Na výstavě jsou zastoupeny technologie všech kategorií, které se při Hefaistonech hodnotí. Vystaveny jsou například šperky Veroniky Habermannové, kovolitecká práce Hoře z moře Indry Steina či volná plastika italského kováře Roberta Giordaniho, jmenoval některé autory kastelán. Přímo v galerii výstavě vévodí tři monumentální plastiky zapůjčené z turnovské Střední umělecko-průmyslové školy, která s Hefaistonem dlouhodobě spolupracuje. Dalších 11 monumentů najdou návštěvníci v exteriérech hradu. Naopak na kováře nezvykle miniaturní jsou vystavené novoročenky ve dvou výklencích. "Jsou to osobní dary kovářů buď správě hradu nebo bývalé kastelánce Marcele Kleckerové. Jsou plné nápadů, vtipu a zaujmou řemeslnou dovedností. Ve sbírce hradu jich je asi stovka, na výstavě představujeme 20 z nich," doplnil kastelán. Umělečtí kováři se na Helfštýně v létě setkávají od roku 1981. Z původní myšlenky představit lidem zapomenuté řemeslo se postupně stala světově uznávaná akce kovářů, na kterou každoročně míří několik set účastníků z celého světa.