Zprávy | Z archivu rubriky


Zástupci obcí a církví odmítají úvahy o tom, že majetek, který stát plánuje církvím vrátit v restitucích, by se mohl stát předmětem spekulací. Uvedli to po společném jednání v pražském Kongresovém centru. Podobné obavy v úterý zazněly na tiskové konferenci opoziční ČSSD. Obce také doufají, že téma restitucí se nezmění v kampaň před krajskými volbami. Sociální demokraté před dvěma dny upozornili, že návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi obsahuje novelizaci zákona o dani z příjmu, která církve osvobodí od nutnosti platit daň v případě, že státem navrácený majetek prodají. Vyjádřili přitom obavu, že církevní majetek obratem skončí v rukou finančních skupin, které by mohly být napojeny na současné vládní strany. Církevní představitelé a zástupci obcí po společném jednání podobné úvahy odmítli. Své stanovisko vyjádřili místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech, vedoucí správy majetku pražského arcibiskupství Karel Štícha a šéf Ekumenické rady církví Joel Ruml. Jech zopakoval, že otázka majetkového vyrovnání je pro církve zcela zásadní. Odblokování církevního majetku je podle něj jediným řešením současné situace. Zástupci obcí a církví na jednání pozvali i členy opozice, která má k návrhu zákona výhrady. Levice nesouhlasí s rozsahem majetku určeného k vydání, ani s výpočtem náhrad. Odpůrci poukazují na to, že církevní restituce nemají podporu většiny české společnosti. Kritici také připomínali, že do finanční části restitucí se má započítávat inflace, což by celkovou částku mohlo zvýšit až k 96 miliardám. Vadilo jim i to, že zákon výčtově neuvádí, který majetek by se měl vrátit.

Tenista Tomáš Berdych se ve 2. kole turnaje v Rotterdamu zdržel na kurtu necelých 20 minut, Kypřan Marcos Baghdatis zápas skrečoval kvůli zranění za stavu 0:3 v prvním setu. Čtvrtfinálovým soupeřem Berdycha bude Seppi, se kterým má zatím vyrovnanou bilanci 2:2 na zápasy. Ital byl o víkendu členem daviscupového výběru při duelu v České republice, ovšem s Berdychem se neutkal. V Ostravě podlehl Radku Štěpánkovi i Lukáši Rosolovi.

Fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt přijede i v letošním roce na Zlatou tretru. Na ostravském mítinku bude startovat už pošesté, tentokrát poběží závod na 100 metrů. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili organizátoři závodu. Trojnásobný olympijský vítěz, světový rekordman a mistr světa se 25. května představí na Zlaté tretře popáté za sebou.

Kubánští boxeři definitivně potvrdili účast na březnové Grand Prix města Ústí nad Labem. Prezident České boxerské asociace Svatopluk Žáček avizoval jejich start již začátkem minulého týdne, nyní byla i formálně potvrzena. Kubánci, kteří se na severu Čech představí po čtyřech letech, přicestují do Ústí nad Labem s velkým předstihem a budou zde trénovat.

Fotbalovou Slavii opouští kvůli novele loterijního zákona sázková společnost Synot Tip, která do přibližně stomilionového ročního rozpočtu klubu dávala asi jednu čtvrtinu. Klub momentálně hledá nového generálního partnera. Roční rozpočet Slavie se podle odhadů pohybuje okolo 100 milionů korun a Synot Tip přispíval přibližně 25 procenty nejen na A-tým, ale také na mládež. Podle slávistického vedení je nynější ztráta významného sponzora nepříjemná, chod klubu by ale neměla příliš ovlivnit. O kolik peněz přesně Slávia přišla, její představitelé neuvedli.