Zprávy | Z archivu rubriky


Policejní prezident Petr Lessy nepřímo vyzval šéfa pražské policie Martina Vondráška, aby kvůli pochybením v postupu policie v případu pátečního incidentu lobbisty Romana Janouška odešel ze své funkce. Přijal také již dříve nabídnutou rezignaci svého náměstka Vladislava Husáka v souvislosti s jeho kontaktem s Janouškem v minulosti. Vyšetřování případu Lessy odňal pražské policii a předal je do Hradce Králové. Již v pondělí se Lessy i Vondrášek obrátili na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Oba se za pochybení policie omluvili. Lessy uvedl, že Vondráška vyzval "k vyvození osobní odpovědnosti", odpověď čeká do konce týdne. Naprosto chápu výzvu pana policejního prezidenta k vyvození osobní odpovědnosti. Řekl jsem mu, že o tom se vší vážností, která z této situace plyne, kterou nijak nepodceňuji, budu hodně vážně přemýšlet," reagoval Vondrášek. Policisté vyšetřující dopravní incident, který skončil zraněním ženy, měli Janouška podle Lessyho na místě zadržet a informovat o tom státního zástupce. Z toho, že se tak nestalo, prý plynou veškerá další pochybení. I kvůli tomu nemohl Janoušek skončit v cele předběžného zadržení. Policisté také podle Lessyho neměli lobbistovi dovolit manipulovat s telefonem. Zbytečný byl podle policejního prezidenta výslech Janouška v době, kdy byl zřejmě ještě opilý. Vondrášek souhlasil se slovy Lessyho, že šlo o řadu "dílčích pochybení". Janoušek podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do před ním jedoucího vozu. Jel dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale autem srazil a ujel. Žena skončila v nemocnici. Policie Janouška dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu. Od neděle čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Srbští tenisté přijedou na čtvrtfinálové utkání Davisova poháru do Prahy bez světové jedničky Novaka Djokoviče. V nominaci pro zápas, jenž se bude hrát 6. až 8. dubna v O2 areně, jsou Janko Tipsarevič, Viktor Troicki, Dušan Lajovič a Nenad Zimonjič. Češi budou hrát stejně jako v prvním kole proti Itálii ve složení Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Rosol a František Čermák.

Rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková se podle všeho definitivně vzdává možnosti, že by bojovala o start na olympijských hrách v Londýně v cyklistice. Současná královna dlouhých tratí na ledovém oválu se před rokem na mistrovství světa nedokázala na hry svým výkonem kvalifikovat a divokou kartu podle všeho nedostane. Šance, že by jí Mezinárodní olympijský výbor kartu přidělil, je prakticky nulová. Viceprezident cyklistického svazu Jozef Regec ovšem připomněl, že Sáblíková může stále o účast v Londýně bojovat.

S novým generálním partnerem a vyššími finančními odměnami odstartuje v sobotu Český pohár v silniční cyklistice. Závod Brno - Velká Bíteš - Brno v poslední březnový den bude úvodním kláním osmidílného seriálu, který vyvrcholí 1. září v Ostravě. Největšími hvězdami při brněnském startu budou světoví šampióni Jaroslav Kulhavý a Jiří Ježek. Chybět bude naopak loňský vítěz Milan Kadlec, neboť ho čeká mistrovství světa na dráze v Melbourne.

Basketbalisté Nymburku si premiérovou účast ve Final Four Evropského poháru ULEB nevybojovali. Po úvodní porážce 64:68 prohráli se Spartakem Petrohrad také čtvrtfinálovou odvetu v Rusku 71:86.