Zprávy | Z archivu rubriky


Iniciativa Za svobodné vysoké školy se postavila proti záměru ministra školství Josefa Dobeše (VV), aby studenti namísto školného platili každý semestr takzvané zápisné. Členové hnutí se obávají, že zápisné se bude postupně zvyšovat, a vadí jim, že zatím není jasné, zda bude zavedena finanční pomoc studentům. Ministerstvo školství by mělo své plány přepracovat ve spolupráci s akademickou obcí. Podle člena iniciativy Michala Uhla pondělní Dobešovo vyjádření vypadalo zprvu jako ústupek veřejnosti a akademické obci, ale ve skutečnosti šlo o "velkou mystifikaci". "Odložené školné se mávnutím kouzelného proutku proměnilo v neodložené zápisné. Tento 'vstřícný krok' ministra Dobeše není ústupkem, ale zhoršením již tak špatného návrhu. Naše motivace k protestům je po včerejšku ještě silnější," uvedl Uhl. Členové hnutí se domnívají, že ať už bude stanovena jakákoliv výše zápisného, je podle zahraničních zkušeností pravděpodobné, že v budoucnu bude zápisné výrazně a systematicky navyšováno. Podle nich však zatím stále není jasné, zda bude pro zápisné zavedena finanční pomoc studentům. Mluvčí ministerstva školství Kateřina Savičová nejprve řekla, že zápisné by mohlo být asi 2200 korun za semestr, později ale uvedla, že o výši se stále jedná. Ministr školství Josef Dobeš (VV) na pondělní tiskové konferenci oznámil pouze to, že místo školného by studenti více než dosud platili za překročení standardní délky studia a také za studium další školy.

Česká fotbalová reprezentace si ve středu přesně 100 dní před startem červnového mistrovství Evropy ověří, jestli jí vydržela forma z úspěšně zvládnuté baráže proti Černé Hoře. Tým kouče Michala Bílka se v prvním letošním testu popasuje s dalším účastníkem Eura Irskem a v přípravě v Dublinu bude chtít prodloužit svoji vítěznou sérii, která začala loni v říjnu a teď čítá tři zápasy. Češi si také znovu vyzkoušejí, jaké to je hrát bez zraněného kapitána a klíčového záložníka Tomáše Rosického.

První test v novém roce čeká ve středu českou fotbalovou jednadvacítku. "Lvíčata" změří v Ploješti síly se stejně starými domácí Rumuny a duel pro ně bude poslední zápasovou prověrkou před červnovým pokračováním kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Kouč Jakub Dovalil vybral Rumuny záměrně s ohledem na červnový kvalifikační duel proti Černé Hoře. Češi v polovině kvalifikace vedou třetí skupinu s jednobodovým náskokem před Černou Horou a navíc mají zápas k dobru. Právě s Černohorci se Dovalilův tým poměří doma 1. června, 5. června pak Češi nastoupí v Andoře. Zápas v Rumunsku začne v Ploješti v 16:00.

Po prvním kole hlasování v tradiční anketě Zlatá hokejka pro nejlepšího hokejistu České republiky vede Patrik Eliáš. Útočník New Jersey nasbíral o 61 bodů více než loňský vítěz a rekordman ankety Jaromír Jágr z Philadelphie. Průběžně třetí je další útočník Radim Vrbata z Phoenixu. Slavnostní vyhlášení 44. ročníku ankety Zlatá hokejka proběhne v sobotu 23. června v karlovarském Grandhotelu Pupp.

Tenista Tomáš Berdych postoupil do druhého kola turnaje v Dubaji po jednoznačné výhře 6:2, 6:2 nad Němcem Benjaminem Beckerem. Příštím soupeřem pátého nasazeného Čecha bude slovenský kvalifikant Lukáš Lacko. Do druhého kola postoupil už v pondělí Lukáš Rosol, jehož čeká duel s Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou.

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) by pro příští rok rád dosáhl zvýšení důchodů aspoň o jedno procento. Podle něj by se tak měl kompenzovat růst cen po letošním zvednutí daně z přidané hodnoty. Penzí, porodného a doplatku na bydlení se mají dotknout úsporné škrty, o jejichž podobě bude koalice teprve jednat. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhl, aby se penze v příštích třech letech zmrazily. Na škrtech pro příští roky se v pondělí dohodli ekonomičtí ministři. Úspory jsou podle nich nutné proto, aby se při očekávaném nepříznivém vývoji českého hospodářství udržely plánované schodky rozpočtu a zem se nezadlužovala. Drábek uvedl, že by před zmrazením důchodů dal přednost změně jejich valorizace, aby v budoucnu rostly pomaleji. Zvedat by se podle něj mohly podle toho, kolik by se podařilo vybrat na sociálním pojištění. Nyní se v jejich zvyšování odráží inflace a růst mezd. Zvýšení o jedno procento znamená výdaje asi 3,5 miliardy korun. Kalousek se v pondělí zmínil o tom, že si dokáže představit, že by valorizace představovala dvě až tři miliardy korun. O modelech řešení se bude teprve jednat. Drábek řekl, že jeho úřad nyní různé scénáře propočítává. Výsledky by měly být příští týden. Věci veřejné zmrazení důchodů odmítají. Penze by se podle ekonomického experta této nejmenší vládní strany Michala Babáka měly zvedat minimálně podle inflace.