Zprávy | Z archivu rubriky


Vysoký přebytek zahraničního obchodu České republiky za celý loňský rok i prosinec překonal odhady analytiků. Zahraniční obchod loni vykázal přebytek 191,4 miliardy korun, který byl meziročně o 70,2 miliardy korun vyšší. V prosinci pak obchodní bilance skončila přebytkem 10,5 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o 10,4 miliardy korun. Vysoký přebytek by zahraniční obchod měl podle analytiků vykázat i letos. Loňský přebytek obchodní bilance podle Asociace exportérů výrazně překonal dosavadní rekord z roku 2009, který činil 149,6 miliardy korun. Analytici z Raiffeisenbanky odhadovali přebytek loňské bilance na 169 miliard Kč. Také prosincové výsledky zahraničního obchodu podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank překonaly očekávání ve většině ukazatelů. "Export rostl dvojciferným tempem, přebytek podle přeshraniční statistiky byl v porovnání prosinců rekordní a schodek podle změny vlastnictví byl nižší než předpokládaný," uvedl. Dobré výsledky byly dosaženy díky poptávce ze všech teritorií. Například export do Ruska se zvýšil o 60 procent. "Zdá se, že ekonomika ještě neupadla na ústa díky překvapivě houževnaté německé ekonomice, která jede i přes ohromné problémy jižního křídla eurozóny. Skoro to až vypadá, že řecká krize Německu vyhovuje. Schodek zahraničního obchodu, který je u nás pro prosinec obvyklý, se tak ani nedostavil," podotkl Vladimír Pikora z Next Finance.

Nástupcem Vladimíra Weisse na lavičce slovenské fotbalové reprezentace by se mohl stát plzeňský kouč Pavel Vrba. Výkonný výbor slovenského svazu udělil svému prezidentovi Jánu Kováčikovi mandát k tomu, aby s trenérem Viktorie a zástupci západočeského klubu jednal o Vrbově možném angažování u národního týmu. Informoval o tom oficiální web slovenského svazu. Úspěšný český kouč má v Plzni smlouvu do června 2013, v minulých dnech se ale nechal slyšet, že by o nabídce vést slovenský národní tým minimálně uvažoval.

Novým asistentem ve fotbalové reprezentaci je Jakub Dovalil, který ale dál zůstane také hlavním koučem jednadvacítky. Tu povede v červnových zápasech evropské kvalifikace, ale pak se připojí k národnímu týmu a pojede s ním na Euro. Po šampionátu se teprve rozhodne, kde bude Jakub Dovalil působit dál.

Petr Čech je podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) třetím nejlepším brankářem 21. století. Během uplynulých jedenácti let byli lépe hodnoceni pouze Španěl Iker Casillas a lídr pořadí Gianluigi Buffon z Itálie. IFFHS každoročně volí dvacítku nejlepších brankářů. Podle toho, jak vysoko se gólmani v tomto žebříčku ocitli, dostali od 20 do jednoho bodu. Tyto body poté statistici sečetli a vytvořili žebříček nejlepších gólmanů století. Čech se v žebříčku IFFHS pohybuje pravidelně od roku 2004. Za devět let nasbíral dohromady 154 bodů. Nechal tak za sebou slavná jména jako Edwin Van der Sar či Oliver Kahn, který v roce 2008 ukončil kariéru.

Vedení extraligového Litvínova udělalo podruhé v sezoně změnu na postu hlavního trenéra. Odvolaného Jiřího Kučeru nahradí na střídačce aktuálně dvanáctého celku nejvyšší hokejové soutěže Vladimír Jeřábek.

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová sportovního "Oscara" nezískala. Česká tenistka aspirovala v prestižní anketě Laureus na ocenění pro sportovkyni a průlom roku, ale ani v jedné kategorii neuspěla. Sportovkyní roku se na slavnostním večeru v Londýně stala keňská běžkyně Vivian Cheruiyotová a golfista Rory McIlroy dostal cenu za průlom roku. Nejlepším sportovcem se podle očekávání stal loňský suverén tenisových kurtů a světová jednička Novak Djokovič ze Srbska.

Basketbalistka ZVVZ USK Praha Eva Vítečková je šestou nejlepší hráčkou Evropy za rok 2011. Rozhodlo o tom hlasování fanoušků a expertů, kteří v anketě FIBA Europe určili hráčkou roku Španělku Albu Torrensovou. Ta vystřídala na trůnu českou reprezentantku Hanu Horákovou, která vyhrála před rokem. Eva Vítečková obsadila šesté místo v hlasování expertů i u fanoušků, kteří jí poslali 4705 hlasů. Odměnili ji za to, že v minulé sezoně táhla českou reprezentaci ke čtvrtému místu na mistrovství Evropy a je také hlavní ofenzivní silou USK v Evropské lize. Česká křídelnice se mezi nejlepší hráčky dostala i před rokem, kdy při triumfu Hany Horákové skončila čtvrtá, a to především zásluhou stříbrných medailí na mistrovství světa.

Česká basketbalistka Hana Horáková se vrací po krátkém hostování v Košicích do ruského Jekatěrinburgu, kde má smlouvu. Jednatřicetiletá vicemistryně světa a nejlepší hráčka Evropy z roku 2010 tak může paradoxně koncem měsíce v osmifinále Evropské ligy nastoupit právě proti osminásobnému slovenskému mistru.