Zprávy | Z archivu rubriky


Takzvané předdůchody, které mají umožnit lidem odchod do předčasné penze za lepších podmínek než nyní, se budou týkat pracovníků všech profesí. Nebudou tedy omezeny pouze na zaměstnance z těžkých a namáhavých povolání, jak se původně předpokládalo. Počítají s tím změny zákonů, které připravuje ministerstvo financí (MF). ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Porada ekonomických ministrů podle něj o předdůchodech jednala na počátku ledna.

Předdůchody mají být výhodnější než klasické předčasné důchody. Do nich mohou lidé odejít už nyní. Mají však penzi vypočítanou z menší procentní výměry, a tudíž nižší, než kdyby se nechali penzionovat v řádném termínu. To u předdůchodů nebude. Požádat o takzvaný předdůchod budou moci podle Jakoba všichni lidé, kteří budou mít v rámci doplňkového penzijního spoření, tedy transformovaného současného penzijního připojištění, naspořené prostředky. Zaměstnavatelé a část odborů prosazují, aby se návrh týkal pouze namáhavých a nebezpečných profesí. Právě zaměstnavatelé mají svým zaměstnancům na předdůchody spořit. Příspěvek na předdůchody si budou moci započítat jako nákladovou položku. Na straně zaměstnanců pak bude osvobozen od daně z příjmů.

O předdůchod bude možné požádat až pět let před dovršením důchodového věku, ale pouze za předpokladu, že bude mít člověk naspořené dostatečné prostředky. Jeho minimální měsíční výše bude ve výši 30 procent průměrné měsíční mzdy. Zdravotní pojištění bude za jeho příjemce platit stát. Doba strávená v předdůchodu se nebude započítávat do rozhodného období, z něhož se berou v potaz výdělky pro výpočet starobní penze. To znamená, že lidé nebudou muset platit sociální pojištění, ale nebude se jim krátit nárok na výši důchodu.

Vznik nového zákona o úřednících, který by dal jistoty zaměstnancům státní správy a samospráv, pokládá vicepremiérka Karolína Peake (Věci veřejné) za jeden z důležitých bodů protikorupční agendy nynější koaliční vlády. Uvedla to v pořadu České televize. Poznamenala ale, že příprava této normy nyní na ministerstvu vnitra uvízla na "mrtvém bodě", a definitivní podobu zákona tak vláda zřejmě nedostane před polovinou roku 2013. Při projednávání věcného záměru tohoto zákona ve vládě prý Peake pochopila, že bude neustále docházet ke střetům mezi úředníky, kteří zákon připravují a mají představu o tom, jak má vypadat, a politiky. "Ti mají obavu, aby jim úředníci náhodou neukradli jejich ministerstva, úřady, aby na ně neměli vliv," poznamenala vicepremiérka. Právě kvůli takové nedohodě je nyní ministerstvo vnitra "trochu na mrtvém bodě", uvedla.

Vicepremiérka Karolína Peake (Věci veřejné) připravuje pro vládu materiál, který prodlouží lhůty pro skartaci materiálů někdejší České konsolidační agentury (ČKA). Dodala, že také tento krok by měl pomoci odstranit riziko nevyšetření některých korupčních kauz z minulosti. Peake také oznámila, že příští týden v úterý se opět sejdou někteří ministři, aby diskutovali o českém postupu v případu vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). V roce 2012 začne platit dvacetiletá promlčecí lhůta pro případné trestné činy svázané s privatizacemi z počátku 90. let. "Toto riziko vnímám velmi silně," uvedla Peake. Proto také navrhla prodloužení skartační lhůty materiálů ČKA. Právě v této agentuře, která zanikla v roce 2007, byly podle Peake uloženy dokumenty, v nichž by bylo možné najít řadu důkazů o údajně zmanipulovaných privatizacích.