Zprávy | Z archivu rubriky


Snížení hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti devíti zemí eurozóny není pro Česko dobrou zprávou. Samotné snížení ratingu překvapením není, prohloubení krize v zemích platících eurem však může dopadnout i na tuzemskou ekonomiku. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi analytiky. Ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti devíti zemí eurozóny. Francie a Rakousko ztratily nejvyšší rating AAA, horší rating mají také Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Kypr, Malta a Slovinsko. S&P své rozhodnutí zdůvodnila nedostatečnými politickými kroky evropských představitelů k řešení současných problémů eurozóny.

"Všechny problémy eurozóny se nás dotýkají, jak bychom v ní byli," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Jak dodal, rating Česka ale nyní v ohrožení není. Snížení úvěrové spolehlivosti části zemí eurozóny ale může podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka dál ztížit řešení dluhové krize v Evropě. "Klíčové je, že došlo ke snížení ratingu zemí jako je Rakousko a Francie, protože jejich rating je důležitý pro záchranný fond EFSF a jeho celkovou efektivní kapacitu," poznamenal Marek. Nyní podle něj bude nutné do fondu dodat víc peněz, nebo se bude muset eurozóna smířit s tím, že se kapacita fondu zhruba o třetinu sníží. Pro ředitelku společnosti Next Finance Markétu Šichtařovou je aktuální dění jen potvrzení teze, že fond EFSF je fikce. "Trh se začíná připravovat na to, že euro může přestat fungovat," řekla ČTK šéfka Next Finance.

Trojice Čechů, která je v Zambii podezřelá ze špionáže, by se do jihoafrické země měla vrátit a stanout před soudem. Prohlásil to podle agentury Reuters zambijský ministr vnitra Kennedy Sekeni s tím, že Češi uprchli z vazby a vrátili se do Česka. "Máme podezření, že trojice mohla ze země uniknout jinudy, nežli přes mezinárodní letiště," poznamenal Sekeni. Dodal, že tým policistů již prověřuje všechna hraniční stanoviště, aby zjistili, přes který Češi ze země odjeli. Zambijský deník Daily Mail napsal, že podle Sakeniho policie pátrá také po lidech, kteří se za Čechy zaručili a jsou na útěku. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář řekl ČTK, že ministerstvo se k tomuto případu vůbec nebude vyjadřovat. Jeden z trojice Čechů Jiří Cetl prohlásil, že se do Zambie vracet nehodlá.

Trojice Čechů byla zatčena loni v říjnu a obviněna ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Za to jim podle agentury Reuters hrozilo až 30 let vězení. Z vazby byli po sedmi dnech propuštěni na kauci, zemi ale nesměli opustit a museli se hlásit policii. Trojice všechna obvinění odmítala. Začátkem ledna se všichni tři vrátili do republiky, bližší okolnosti jejich návratu ale nejsou známy. "Rozhodně se do Zambie nemíním vrátit k soudu a věřím, že mě tam české úřady nevydají," řekl ČTK Cetl. O tom je přesvědčen i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, podle něhož by český "soud takovéto žádosti nemohl vyhovět, protože ústavní pořádek ČR neumožňuje, aby čeští občané byli proti své vůli vydáni do zahraničí". O vydání Čechů zpět do Zambie zatím prý stejně nikdo nepožádal. Zambijský právník zastupující trojici Kelvin Bwalya poznamenal, že by mohl soud vydat zatykač na Čechy prostřednictvím Interpolu. Cetl ale nevěří, že by se Interpol do pátrání zapojil. "Nevěřím tomu, že by Interpol jejich argumentaci uznal, protože celé obvinění je vykonstruované," prohlásil.

Zhruba pět desítek lidí, od studentů po seniory, si na Olšanských hřbitovech v Praze připomnělo 43. výročí sebeupálení Jana Palacha v roce 1969. Palach svým tragickým činem protestoval proti nastupující normalizaci, v níž vyústila okupace země. Sovětská a další vojska zemí Varšavské smlouvy do země vpadla v srpnu 1968. Dvacetiletý student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se zapálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí blízko sochy svatého Václava. O tři dny později kvůli rozsáhlým popáleninám zemřel. Pohřeb 25. ledna se stal celonárodní manifestací za svobodu a demokracii. Smutečního průvodu ulicemi Prahy a obřadu v Karolinu se zúčastnily desetitisíce lidí.

Pietní akt se konal také v Palachových rodných Všetatech na Mělnicku, kde ho pořádala Společnost Jana Palacha. Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš v proslovu uvedl, že Palachova sebevražda byla nepochybně činem politickým, který měl donutit ke změnám. Podotkl také, že se po Palachovi o protestní sebevraždu pokusilo dalších 26 lidí, sedm jich zemřelo. Lidé mezi sebou často hovořili o muzeu Jana Palacha, které by mohlo vzniknout v domě, kde ve Všetatech bydlel. Objekt v současnosti chátrá. Opravit jej a otevřít v něm muzeum plánuje občanské sdružení Národ pohasl. Na odkoupení Palachova rodného domu, jeho opravu a pořízení expozice potřebuje kolem pěti milionů korun. Shánění peněz je ale stále na začátku.

Fotbalista Tomáš Řepka si odbyl premiéru v barvách Českých Budějovic. S kapitánskou páskou odehrál za Dynamo celý zápas zimní Tipsport ligy v Praze Satalicích proti Hradci Králové, výhry se na ale úvod nedočkal. Jihočeši s "votroky" remizovali 2:2. V hledišti se tísnila jedna z nejvyšších návštěv v historii turnaje - okolo šesti stovek diváků. O start osmatřicetiletého stopera, který na začátku týdne přestoupil na jih Čech po prosincovém odchodu ze Sparty, byl v Satalicích obrovský zájem. Již dlouho před zápasem se k útulnému stadionku s umělým trávníkem hrnuly davy fanoušků, přilehlé parkoviště nestačilo pobrat všechna auta.

Biatlonista Michal Šlesingr obsadil ve sprintu Světového poháru na 10 km v Novém Městě na Moravě sedmnácté místo. Z českých reprezentantů bodovali před více než 13 tisíci fanoušky ještě Ondřej Moravec na 23. a Jaroslav Soukup na 29. příčce. Pro druhé vítězství v sezoně si doběhl vedoucí muž průběžného pořadí seriálu Nor Emil Hegle Svendsen. "Vítr se do mě na střelnici pořádně opíral, ale dokázal jsem to ustát. Navíc byl sníh pomalý a na ledu bylo těžké udržet rovnováhu. Nikdo to neměl jednoduché, přesto se do jedné minuty vešlo skoro patnáct biatlonistů," řekl Svendsen. Česká jednička Šlesingr musel na tři trestné okruhy a do cíle doběhl se ztrátou jedné minuty a 12 vteřin na Svendsena. Napravil tak zaváhání ze čtvrtečního vytrvalostního závodu, ve kterém sedmkrát chyboval a obsadil až 75. místo.