Zprávy | Z archivu rubriky


Účastí na páteční zádušní mši ve Svatovítském chrámu na Pražském hradě vzdali čest památce zesnulého prezidenta Václava Havla čeští i světoví státníci a další hosté. Tisíce lidí sledovaly státní pohřeb nedaleko katedrály prostřednictvím velkoplošných obrazovek. Obřadem vyvrcholil třídenní státní smutek. Prezident zemřel v neděli ve věku 75 let. Na státní pohřeb, který začal ve 12:00 minutou ticha, přicestovalo téměř pět desítek zahraničních delegací, mimo jiné 15 prezidentů. Obřadu byli přítomní například ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, bývalý prezident a její manžel Bill Clinton, britský premiér David Cameron nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy, dále prezidenti Německa, Slovenska, Rakouska a řady dalších zemí. Vedle kázání pražského arcibiskupa Dominika Duky přítomní vyslechli i poselství papeže Benedikta XVI., které přednesl jeho vyslanec Giovanni Coppa, a projevy prezidenta Václava Klause, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a bývalé šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové. Při projevech se katedrálou nesla především slova o svobodě a nutnosti za ni bojovat. Karel Schwarzenberg slíbil, že on i jiní budou dál usilovat o pravdu a lásku, o něž se Havel snažil. Madeleine Albrightová uvedla, že málokdo byl víc Čechem než zesnulý prezident, který patřil k nejrespektovanějším mužům planety. I když podle Václava Klause se zesnulým Havlem mnohé odchází, neodchází s ním myšlenka, že za svobodu stojí přinášet oběti. Na Pražský hrad se s Havlem přišly rozloučit tak jako v minulých dnech tisíce lidí. Veřejnost zaplnila první a druhé hradní nádvoří včetně části Hradčanského náměstí. Pražané a návštěvníci metropole mohli sledovat mši na velkoplošných obrazovkách.

Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar nevybočil z nevýrazných výsledků ani v šestém závodu Superprestige v belgickém Diegemu, kde obsadil osmé místo. Devátý byl další český jezdec Radomír Šimůnek. Po nejhorším výsledku v tomto seriálu v sezoně klesl Štybar v průběžném pořadí z druhé na třetí pozici. Večerní závod pod umělým osvětlením vyhrál Niels Albert před dalšími Belgičany Kevinem Pauwelsem a Svenem Nijsem, který celkově vede s náskokem pěti bodů. "Byl to pro mě těžký závod. Zkusil jsem to v prvním kole a odrovnal tím jediného člověka - sebe. Ale jinak už se cítím lépe," uvedl Štybar na Twitteru po závodě, v němž na vítězného Alberta ztratil přes minutu.

Možná si bude připadat tak trochu ztracený v obrovském pelotonu motorkářů při nadcházejícím ročníku Rallye Dakar. Jan Veselý bude totiž v plejádě jezdců z celého světa jediným Čechem, což v minulých letech neplatilo. Ještě v letos v lednu startovali dva a v roce 2010 jich bylo rovných pět. "Česká účast se vlivem ekonomické situace opět zmenšila. Je mi to líto, že pojedu jediný, ale sám jsem se s financemi dost potýkal. Musel jsem sáhnout i do vlastní kapsy," řekl Veselý spolupracovníkovi ČTK. "Škoda, Češi na dvou kolech byli na Dakaru dobrá parta. Naproti tomu budou na startu čtyři Slováci," uvedl jezdec Czech Dakar Teamu. Trasu mezi argentinským městem Mar del Plata, chilskou pouští Atacama a peruánskou metropolí Limou bude Veselý absolvovat na stroji Yamaha 450. Veselý bude Dakar absolvovat bez mechanika.