Zprávy | Z archivu rubriky


Bohoslužbou v chrámu svatého Víta v pátek vyvrcholí státní smutek k uctění památky prezidenta Václava Havla. Havlova rodina a přátelé se pak s bývalým prezidentem rozloučí na soukromém smutečním aktu ve strašnickém krematoriu. Na poslední rozloučení s ním míří do Prahy minulí i současní světoví státníci. Na státní pohřeb přijede mimo jiné ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, bývalý prezident a její manžel Bill Clinton, britský premiér David Cameron či francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Podle ministerstva zahraničí přicestuje téměř téměř padesát delegací, mezi nimi 16 prezidentů.

Na úvod smutečního obřadu zazní část Dvořákova Requiem v podání České filharmonie. Následovat bude minuta ticha, kterou bude v rámci státního smutku držet celá země. Po celém Česku se na tři minuty rozezní kostelní zvony. Pražský arcibiskup Dominik Duka pak ve svatovítské katedrále zahájí zádušní mši. V jejím úvodu si smuteční hosté vyslechnou dopis papeže Benedikta XVI. Mši budou vedle představitelů české církve sloužit rovněž zástupci Vatikánu - bývalý velvyslanec a apoštolský nuncius Giovanni Coppa a současný velvyslanec Giuseppe Leanza. Po bohoslužbě promluví prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová. Na závěr obřadu zazní Svatováclavský chorál a smuteční promluva pomocného biskupa pražského a Havlova přítele Václava Malého. Rakev s Havlem pak bude vynesena z katedrály Zlatou branou.

Odpoledne se s Havlem přijdou rozloučit lidé z rodiny a jeho nejbližšího okruhu do strašnického krematoria. Na soukromé rozloučení přijde zřejmě několik stovek lidí. O hudební obraz a dramaturgii se stará Michael Kocáb a vdova Dagmar Havlová. Zazní třeba Modlitba pro Martu od Marty Kubišové či Óda na radost. Plánuje se, že urna s popelem zesnulého bude uložena na vinohradském hřbitově, kde je rodinná hrobka Havlových. Kdy to bude, zatím není jasné. Podle neoficiálních informací by rodina měla urnu do hrobky na hřbitově uložit až po Vánocích.

Lidé se na Pražském hradě loučí s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Rakev s jeho ostatky je vystavena na katafalku uprostřed Vladislavského sálu, který se pro veřejnost otevřel ve středu ve 13:00. Již před otevřením čekaly stovky lidí, aby vzdali hold první polistopadové hlavě státu. Ostatky byly na Hrad převezeny ve středu dopoledne, doprovázel je smuteční průvod tisíců lidí. Rakev bude vystavena i ve čtvrtek. V pátek se uskuteční Havlův státní pohřeb. Podle prezidenta Klause není vhodnější místo pro rozloučení s jeho předchůdcem ve funkci než Vladislavský sál. Právě v něm totiž zákonodárci před 22 lety Havla zvolili první polistopadovou hlavou státu. Stalo se tak 29. prosince 1989. Rakev do sálu po rudém koberci přinesli vojáci. Z věže Svatovítského chrámu přitom zněly údery největšího českého zvonu Zikmund z roku 1549. Rakev zahalenou do státní vlajky k Hradu z kasáren hradní stráže přivezlo šestispřeží vraníků na lafetě houfnice, na níž byly při pohřbu v roce 1937 také ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Při ceremoniálu v zaplněném Vladislavském sále bylo místo pro Havlovy nejbližší před katafalkem. Vedle vdovy Dagmar Havlové stála její dcera Nina i bratr zesnulého exprezidenta Ivan. Mezi přítomnými byli také bývalý premiér Miloš Zeman či někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer. Dostavili se i poslanci a senátoři. Kolem katafalku drželi čestnou stráž vojáci hradní stráže. Vojenskému ceremoniálu předcházel smuteční průvod z duchovního centra Pražská křižovatka. Právě v Pražské křižovatce mohli lidé v předchozích dvou dnech památku Václava Havla uctít. Od pondělí se sem přicházely rozloučit davy. Promrzlí lidé s květinami stáli v dlouhé frontě táhnoucí se přes Betlémské náměstí až k Husově ulici. U rakve se podle odhadů organizátorů v průběhu obou dnů poklonilo zhruba 10.000 lidí. Kolem zdi kostela plály svíčky, objevovaly se Havlovy fotografie i vzkazy. Kostel se měl v úterý uzavřít ve 20:00, venku ale stále trpělivě čekaly stovky truchlících. Otevřeno proto zůstalo až do 03:00. Vladislavský sál bude pro veřejnost ve čtvrtek přístupný od 08:00 do 20:00. V pátek se uskuteční Havlův státní pohřeb. Přesně v poledne budou občané držet minutu ticha, svůj provoz po tuto dobu přeruší například pražská MHD. Vojáci také na Havlovu počest slavnostně vystřelí 21 salv z děla umístěného na Petříně.