Zprávy | Z archivu rubriky


Wimbledonská vítězka Petra Kvitová může hned dvakrát získat "sportovního Oscara". Světová tenisová dvojka je v šestičlenných nominacích organizace Laureus na cenu pro nejlepší sportovkyni roku a také za průlom roku. Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni na základě hlasování 47 členů akademie Laureus, například Martiny Navrátilové, 6. února v Londýně. Jednadvacetiletá Kvitová se o Oscara v kategorii sportovkyně roku uchází s keňskou běžkyní Vivian Cheruiyotovou, sprinterkou Carmelitou Jeterovou z USA, německou sjezdařkou Marií Höflovou-Rieschovou, kapitánkou japonských fotbalistek Homare Sawaovou a golfovou jedničkou Yani Tsengovou z Tchaj-wanu.

Tři české kluby zasáhnou do finálového turnaje přípravné soutěže European Trophy, který se odehraje od pátku do neděle v Salcburku a Vídni. Extraligového lídra České Budějovice čeká konfrontace s předním finským klubem Jokerit Helsink, Plzni stojí v cestě do semifinále švédská Lulea, Pardubice vyzvou domácí Salcburk.

Brankář Petr Čech vyhrál podzimní část ankety Zlatý míč s těsným náskokem pěti bodů před záložníkem a reprezentačním spoluhráčem Petrem Jiráčkem. Čech útočí už na sedmé prvenství, kterým by se osamostatnil v čele historické bilance před Pavlem Nedvědem. V jarní části 16. ročníku ankety ale gólman Chelsea bude muset odrážet útok plzeňského středopolaře Jiráčka, který za ním jen těsně zaostává. Petr Čech v anketě pořádané Klubem sportovních novinářů na podzim nasbíral 954 bodů, Petr Jiráček 949. Je to nejmenší odstup mezi prvním a druhým místem v historii. V roce 2008 měl Pavel Nedvěd osmibodový náskok právě před Petrem Čechem.

Polský klub Wisla Krakov by chtěl získat trenéra fotbalistů Viktorie Plzeň Pavla Vrbu, který mužstvo ze západu Čech letos dovedl k mistrovskému titulu a do Ligy mistrů. Informoval o tom polský deník Przeglad Sportowy. Plzeňské vedení neskrývá, že může o trenéra přijít. "Potvrzuji, že Vrba má nabídku z Polska," řekl v deníku majitel klubu Tomáš Paclík. "Má u nás smlouvu do roku 2013 a chtěli bychom, aby ji dokončil. Jsme si ale vědomi toho, že bude pro nás těžké ho udržet," dodal. Przeglad Sportowy tvrdí, že Vrba v Plzni vydělává okolo 2,6 milionu korun ročně a v Krakově by mohl mít třikrát více. Wisla Krakov je momentálně na šestém místě polské ligy.

Nejlepší střelec NHL Milan Michálek má po střetu se spoluhráčem Erikem Karlssonem otřes mozku. Jak dlouho bude muset český kanonýr Ottawy, který v této sezoně vstřelil už devatenáct branek, absentovat, lékaři zatím neodhadli. Šestadvacetiletý Milan Michálek se tvrdě srazil s Erikem Karlssonem v úterním zápase proti Buffalu, z něhož odstoupil pět minut před koncem druhé třetiny. Oba hokejisté do sebe narazili v plné rychlosti na útočné modré čáře.

Souboj dvou nejlepších českých krasobruslařů Michala Březiny s Tomášem Vernerem bude hlavním tahákem společného mistrovství České republiky, Slovenska a Polska, které v pátek a v sobotu hostí Ostrava. Vedle národních titulů, jež obhajují Tomáš Verner a Martina Boček, bude ve hře i nominace na nadcházející mistrovství Evropy a světa. Michal Březina míří do Ostravy z finále Grand Prix v kanadském Québeku, zatímco Tomáš Verner po problémech s vyhřezlou ploténkou znovu nabírá závodní jistotu.

V Česku přibývá vzdělaných lidí. Za posledních deset let se počet vysokoškoláků zvedl téměř o 47 procent. Zatímco v roce 2001 bylo v ČR zhruba 762.500 vysokoškoláků, letos mělo vysokoškolské vzdělání už téměř 1,12 milionu lidí. O čtvrtinu přibylo ale i těch, kteří nemají vzdělání vůbec žádné. Vyplývá to z předběžných výsledků letošního sčítání lidu, které na tiskové konferenci představilo vedení Českého statistického úřadu. Podle zjištění česká společnost dál stárne. Za to, že obyvatel přibývá, vděčí Česko hlavně cizincům. Žije jich tu o 261 procent víc než před deseti lety. Nejpočetnější skupinu tvoří Ukrajinci. Lidé se také mnohem méně než před deseti lety hlásí k náboženství či národnosti. Skoro polovina Čechů se ve sčítání odmítla přihlásit k jakémukoli náboženství. To je asi pětkrát více než v roce 2001. Nejvíce obyvatel Česka se přihlásilo k římskokatolické církvi, dohromady přibližně 1,1 milionu. Na druhém místě je Českobratrská církev evangelická s 51.936 věřícími a na třetím Církev československá husitská, ke které se podle sčítání hlásí 39.276 lidí. K romské národnosti se přihlásilo více lidí než před deseti lety. Nyní jich bylo 13.150, v roce 2001 to bylo asi 11.700 osob. Nejvíce lidí, a to 6,732.104, se přihlásilo k české národnosti, druhá nejsilnější s 522.474 obyvateli je národnost moravská a na třetím místě slovenská s 149.140 lidmi. Téměř polovina dospělých v Česku žije jako takzvaní singles. Samo ve své domácnosti bydlí 48 procent mužů a 43 procent žen. Přibývá svobodných, ale i rozvedených.