Zprávy | Z archivu rubriky


Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) obvinil svého stranického soka a šéfa pražské ODS Borise Šťastného, že se snaží rozložit stranu. Uvedl to v tiskovém prohlášení, které zaslal ČTK. Reaguje tak na výroky Šťastného v médiích z posledních dní. Spory mezi Svobodou a Šťastným jsou veřejným tajemství již několik měsíců. Zostřily se poté, co Svoboda bez jeho vědomí uzavřel koalici na pražské radnici s TOP 09. Šťastný s tvrzením Svobody nesouhlasí. ČTK řekl, se snaží o uklidnění situace a nechce Svobodovi "házet klacky pod nohy".

Svoboda dále Šťastného a jeho příznivce obvinil, že chtěl s TOP 09 vyjednávat tak, aby to "nedopadlo", a před Vánoci by pak byla obnovena staronová koalice s ČSSD. Primátorem by se prý stal opět Svoboda, byl by ale "v obklíčení jiných" lidí ve funkcích náměstků a radních. Druhá možnost prý počítala s tím, že by se primátorem stal předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek. Šťastný ČTK řekl, že nikdy neuvažoval o tom, že by Svoboda nebyl primátorem. Primátorské ambice následně odmítl i Blažek. Slovní přestřelky mezi Šťastným a Svobodou podle něj přispívají k jitření atmosféry v pražské ODS.

Šťastný před týdnem neočekávaně navrhl vypovědět dosavadní koalici s ČSSD. O budoucí spolupráci chtěl jednat s TOP 09, oficiální jednání svolal na čtvrteční odpoledne. Svoboda jej ale předběhl a ve čtvrtek ráno překvapivě podepsal s TOP 09 koaliční smlouvu. Nejprve jej podpořila pouze část občanských demokratů, pod tlakem okolností se k nim ale přidali i ostatní.