Zprávy | Z archivu rubriky


V mnoha regionech republiky je dál zhoršené ovzduší. Z dlouhodobého pohledu trápí špatný vzduch nejvíc obyvatele Moravskoslezského kraje, momentálně ale nepatří k regionům s nejznečištěnějším ovzduším. Nečistot v ovzduší je sice někde pořád víc, než povolují limity, většinou ale nejsou překročeny o moc. Relativně nejhůř na tom je Ústecký kraj a některá místa například ve Středočeském kraji a Praze. Zvýšené koncentrace prachu v ovzduší ale zaznamenávají měřicí stanice i v řadě dalších krajů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se však ve srovnání s první polovinou týdne smogová situace částečně zlepšila. Nynější charakter počasí se udrží pravděpodobně do příštího čtvrtka. "Nadále očekáváme mírně nepříznivé až nepříznivé rozptylové podmínky, koncentrace mohou opět stoupat v závislosti na zmenšení oblačnosti a vývoje teplotní inverze a na místních podmínkách," uvedl na webu František Šopko z ČHMÚ. V Libereckém kraji trápí smog Českou Lípu, kde průměrná denní koncentrace prachu přesáhla 100 mikrogramů na metr krychlový. Také rozptylové podmínky v obou krajských městech na východě Čech zůstávají zhoršené. Hranici 50 mikrogramů překračovaly denní koncentrace v Hradci Králové i v Pardubicích. Mírné zhoršení stavu ovzduší zaznamenali meteorologové v části Olomouckého kraje. Situace se zhoršila hlavně v Prostějově a Olomouci, denní koncentrace polétavého prachu byly ale nad limitem také v Přerově. Ve Zlínském kraji se vzduch oproti pátku mírně zlepšil, měřicí stanice v Uherském Hradišti a Zlíně ale i tak hlásí nadlimitní koncentrace. Rovněž na jihu Moravy je stav o něco lepší, ačkoli denní koncentrace prachu ve vzduchu na většině míst překračovaly limit 50 mikrogramů.

Spolupráce České lékařské komory (ČLK) a lékařských odborů na jedné straně a ministerstva zdravotnictví na straně druhé nefunguje. Na brněnském sjezdu ČLK to řekl její prezident Milan Kubek. Podle něj se ministr Leoš Heger "vykrucuje" z desetiprocentního navýšení platu zdravotníkům, na němž se lékaři dohodli s ministerstvem v únoru. Na sjezd přijel i Heger, trvá na tom, že kvůli ekonomické situaci od ledna stoupnou platy lékařům u lůžka jen o 6,25 procenta. Navýšení o deset procent lze prý čekat v pololetí, když "nebude prohloubena krize". Šéf lékařských odborů Martin Engel ČTK na sjezdu řekl, že odboráři budou při prosazování svých platových požadavků v listopadu pokračovat v "měkčí" happeningové kampani "Zůstáváme, splňte sliby". V prosinci chtějí analýzu toho, jestli jejich kampaň má smysl, potom by rozhodovali o případných dalších, tvrdších akcích. Martin Engel ale dodal, že odboráři chtějí, aby i pacienti měli "klidné Vánoce" po obdobích nejistoty, která v uplynulých měsících a letech panovala ohledně zdravotní péče v Česku. Milan Kubek lékařům připomněl, že memorandum o platech je "závazek právně nevymahatelný". "(Dohoda) bude plněna pouze tehdy, pokud si ji síla vynutí, pokud budou lékaři ochotni za svá práva bojovat," míní. Podle Milana Kubka přitom plnění této fáze memoranda bude pro lékaře signálem, jak hodlá vláda plnit cíle dohody, která požaduje pro lékaře do roku 2013 až trojnásobek průměrné mzdy v zemi.

Herci Jiřina Bohdalová a Josef Dvořák obdrželi v pražské Malostranské besedě Cenu humoru Společnosti přátel Vlasty Buriana. Ocenění, které má podobu skleněného talíře s rytinou, udělili organizátoři již potřetí. V minulosti ji získali například Ivan Mládek, Luděk Sobota a Iva Janžurová. "Vlasta Burian byl jen jeden, jeho styl komiky byl naprosto svébytný," řekla při přebírání ceny Bohdalová, která měla za svého mládí možnost vidět vystoupení tohoto legendárního komika na vlastní oči. Režisér Zdeněk Troška se zpěvačkou Světlanou Nálepkovou pokřtili během akce vzpomínkovou publikaci nedávno zesnulého herce a režiséra Olega Reifa s názvem Oleg Reif a jeho hvězdy, kterou napsal spisovatel Václav Junek. O hudební doprovod se postaral zpěvák Richard Adam, který zazpíval Píseň pro Kristýnku nebo swingovou Tiše den zhasíná z repertoáru Franka Sinatry. S diváky se podělil i o osobní vzpomínku na Vlastu Buriana, kterého v padesátých letech uváděl na zábavném vystoupení v pražské Lucerně. Společnost přátel Vlasty Buriana existuje téměř 14 let a zasloužila se o řadu upomínek na geniálního komika. V roce 2002 přestěhovala jeho ostatky ze hřbitova na Vinohradech na Vyšehrad. V roce 1998 odhalila pamětní desku na jeho vile v Praze. Od stejného roku nese jméno krále českých komiků pasáž u Divadla Komedie, kde Burian působil v letech 1930 až 1944, ve foyer je i jeho busta. Další pamětní desku má Burian ve Švandově divadle, kde působil v letech 1928 až 1930 a divadlo neslo jeho jméno. Loni na podzim společnost odhalila reliéf v Rokoku, a připomněla tak krátké účinkování slavného komika i na této scéně, kam ho v roce 1916 angažoval divadelník a písničkář Karel Hašler.