Zprávy | Z archivu rubriky


Sněmovna se po několikahodinové debatě o programu dostala k jednání o úsporných a reformních zákonech, které poslancům vrátil opozicí ovládaný Senát. Opozice v dolní komoře pokračuje v obstrukcích. Jen k první předloze o omezení státní podpory stavebního spoření jsou přihlášeny do debaty více než tři desítky poslanců. Koalice prosadila to, že každý poslanec může k projednávanému bodu vystoupit nejvýše dvakrát po deseti minutách. Pokud by poslanci čas využili, znamenalo by to, že jen o stavebním spoření bude dolní komora jednat více než deset hodin. Senát přitom vrátil nebo vetoval celkem 15 předloh. Podle informací ČTK opozice neplánuje využít zdržovací taktiku u všech. Trnem v oku levice jsou hlavně předlohy důchodové, zdravotnické a sociální reformy. Chce dosáhnout toho, aby neplatily od ledna. Sněmovna si na návrh koalice prosadila v podstatě nepřetržité jednání, i o víkendu. Vládní poslanci jsou připraveni jednat do té doby, než stanoviska horní komory nepřehlasují.

Šéf KSČM Vojtěch Filip obvinil předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) z toho, že vládní reformní zákony vetované nebo vrácené Senátem zařadila na program současné schůze svévolně. Při jednání dolní komory kvůli tomu pohrozil Ústavním soudem. Němcová uvedla, že postupovala tak, jak jí ukládá zákon.

Obstrukce nejsou ani v novodobé české parlamentní historii nijak ojedinělé. Například začátkem loňského roku poslanci ODS zejména dlouhými projevy zdržovali projednávání návrhů na zrušení poplatků u lékaře. V dubnu 2002 zase vznesli levicoví poslanci 320 pozměňovacích návrhů k zákonu o státních maturitách.