Zprávy | Z archivu rubriky


Státní podnik Lesy ČR (LČR) podal Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozklad proti pozastavení obřího tendru na lesnické práce a prodej dřeva. Podle LČR antimonopolní úřad jedná protiprávně. Hlavní výhradu má podnik k tomu, že v rozhodnutí ÚOHS o zahájení správního řízení a vydání předběžného opatření není napsáno, na základě čeho se tak stalo. V pořadu České televize to uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. Předseda ÚOHS Petr Rafaj v ČT uvedl, že v případě pozastaveného tendru hrozí získání dominantního postavení na trhu a ovlivnění cen kulatiny.

Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat. Tímto systémem se ve státních lesích hospodaří od ledna letošního roku a podle LČR to je jeden z hlavních důvodů letošního výrazného růstu zisku. Za devět měsíců roku hrubý zisk podniku dosáhl dosud nejvyšších 4,97 miliardy korun a za celý rok 2011 by podle Sýkory měl být kolem šesti miliard korun. Loni měly LČR zisk 3,13 miliardy korun před zdaněním. Z oficiálního přehledu podaných nabídek vyplývá, že společnost Less & Forest dala v tendru nejlepší cenovou nabídku na lesní práce na 88 jednotkách, což znamená vítězství na 75 procentech z nich. Firma ale uvedla, že se nedá čekat, že by pracovala na všech jednotkách, neboť na to nemá dostatečnou kapacitu. Podle výsledku tendru se má ve státních lesích pracovat od ledna 2012.

Velký podíl na tom, že česká egyptologie pravidelně poutá pozornost světových médií svými archeologickými objevy, má egyptolog Miroslav Verner, který 31. října oslaví sedmdesátiny. Bývalý dlouholetý (1975-2000) ředitel Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy je též autorem více než desítky poutavých monografií ze svého oboru a podílel se též na řadě dokumentárních pořadů o starém Egyptě. Profesor Miroslav Verner se narodil v Brně a od mládí se zajímal o historii a jazyky. Během studií na filozofické fakultu "měl kliku", jak sám říká, že si ho vybral do týmu jeden z největších světových egyptologů, profesor Zbyněk Žába. Jako jeho asistent se poté podílel na záchranné akci UNESCO v souvislosti se stavbou obří přehrady v Asuánu. Vody Nilu měly totiž pohltit velké množství unikátních památek. Československá vláda tehdy rozhodla, že místo přímé finanční pomoci vyšle odborníky.

V roce 1976 se Vernerovi podařilo obhájit vědeckou erudici českých egyptologů natolik přesvědčivě, že jim byla svěřena nová koncese zahrnující jižní část abúsírské nekropole vládců 5. dynastie. Území dvou čtverečních kilometrů bylo zprvu podceňované, Čechům se ale podařila řada významných nálezů. Například objevy pyramidového komplexu královny Chentkaus, nedokončené pyramidy a zádušního chrámu panovníka Raneferefa, hrobů vojevůdce Udžahorresneta, vezíra Kara či soudce a kněze Intiho. Senzaci vzbudilo odkrytí první nevykradené hrobky po více než 50 letech - impozantního šachtového hrobu "správce paláců a kněze předčitatele" Iufaa.

Tenistka Květa Peschkeová první ze dvou vrcholů závěru sezony ke zdárnému konci nedovedla. Ve finále Turnaje mistryň ve čtyřhře se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou prohrály, ale životní sezonu může Peschkeová přece jen zakončit triumfem. Za týden se o to s českým týmem pokusí ve finále Fed Cupu. "Tak to bych si tak přála," řekla Peschkeová novinářům po prohraném finále v Istanbulu s Raymondovou a Huberovou na otázku, zda by nebylo hezké ukončit sezonu vítězně při Fed Cupu. "Doufám, že je u nich klepneme," řekla Peschkeové před pondělním odletem do Moskvy, kde se Češky postaví Ruskám. Ať už dopadne fedcupové finále jakkoli, Peschkeová se Srebotnikovou mají za sebou parádní sezonu. Získaly šest titulů včetně grandslamového, deset týdnů byly obě světovými jedničkami a první jsou nyní v párech.

Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar dojel čtvrtý v druhém závodu Superprestige v Zonhovenu. Stejně jako před třemi týdny v Ruddervoorde vyhrál Belgičan Niels Albert, který vede seriál s plným počtem 30 bodů. Štybar je s 22 body průběžně šestý o bod za třetím Klaasem Vantornoutem. Český šampion před rokem na těžké písčité trati v Zonhovenu vyhrál, ale tentokrát se v závodě plném pádů, který dokonale roztrhal startovní pole, nevešel na stupně vítězů. Pro suverénní vítězství si dojel Albert, kterému nevyšly závody Světového poháru v Plzni a v Táboře, kde bylo jeho maximem osmé místo. Za ním skončili další Belgičané Sven Nijs a Kevin Pauwels.

Evropská unie bude v letech 2014 až 2020 investovat především do železnic a do přístavů. Čechům bruselští úředníci v doporučují, ať společně s Němci připravují stavbu vysokorychlostní železniční trati, která by propojila Drážďany s Prahou. Uvedl to server Aktuálně.cz. Kromě toho by Česko mělo zavést železniční spojení na ruzyňské letiště, zlepšit plavební podmínky na labské vodní cestě do Pardubic a společně s Poláky postavit železniční koridor mezi Ostravou a Katovicemi. Návrh vyplývá ze studie, která popisuje síť evropské dálkové dopravy TEN-T a teď zamíří do europarlamentu. Pokud poslanci návrh schválí, Evropa podpoří doporučené stavby dotacemi 50 miliard eur, tedy více než bilionem korun, napsal server.

Důležité železniční trasy podle EU jsou Berlín-Ústí nad Labem-Praha-Česká Třebová-Brno-Břeclav-Vídeň, Břeclav-Bratislava, Norimberk-Cheb-Plzeň, Mnichov-Domažlice-Praha a Brno-Přerov-Ostrava-Katovice. Evropští experti doporučují tyto stavby proto, že jsou součástí dvou z deseti hlavních dopravních os přes kontinent. První osa míří z Finska do Benátek a jedna z větví spojujících Katovice s Vídní prochází přes Ostravu a Brno. A čtvrtá osa z Hamburku do Atén vede přes Prahu, Pardubice a Brno. Politika unie v plánech do příštích let zanedbává silnice. Evropská dálniční síť je totiž do značné míry hotová, anebo se dokončuje, napsal server. Mezi důležité dálniční trasy řadí spojení Praha-Plzeň-Norimberk, Praha-Ústí nad Labem-Drážďany, Praha-Hradec Králové-Trutnov-Legnica, Praha-Brno-Přerov-Hranice-Ostrava-Katovice, Brno-Mikulov-Vídeň a Brno-Bratislava.