Zprávy | Z archivu rubriky


Česká armáda po dvanácti letech ukončila své působení v Kosovu. Zástupcům místních obyvatel čeští představitelé předali symbolické klíče od místa, kde dříve Češi měli základnu. Českou vlajku na kopci nad městem Šajkovac pak vystřídala na stožáru vlajka Kosova. Zbylí čeští vojáci nyní míří do vlasti. Zástupce společného operačního centra ministerstva obrany plukovník Jaroslav Kankia obyvatelům Kosova popřál klid pro práci do dalšího svobodného života a mír jak mezi nimi, tak se sousedními zeměmi. "Situace se rapidně zlepšila a je čas odejít, aby si Kosovo řešilo svoje problémy samo," dodal Kankia. V Kosovu se v nedávné době objevilo napětí mezi etniky, které jeho území obývají. "Je to opravdu jenom lokální. V místech, kde žije srbská menšina, která se hlásí o určitá práva. Je to spíše politická záležitost, která se do ostatních částí Kosova nerozšířila," vysvětlil velitel posledního českého kontingentu major Josef Nejedlý.

Vojáci i jejich civilní partneři v průběhu ceremoniálu zavzpomínali i na své kolegy, kteří v Kosovu přišli o život. Minutou ticha uctili památku Luďka Severy a Vlastislava Hendricha. Oba vojáci zahynuli v září 2002 při havárii obrněného transportéru. V misi KFOR se vystřídalo více než 8000 českých vojáků z 23 jednotek. "Byla to pro nás obrovská zkušenost. Dokázali jsme nejenom sami sobě, že dokážeme spolupracovat s koaličními partnery. V některých věcech se jim vyrovnáme, v hodně věcech jsme dokonce lepší," řekl novinářům ČTK a TV Prima Kankia. Vojáci, kteří prošli Kosovem, podle něj nyní dále pracují například v Afghánistánu. Stažení z Balkánu tak armádě "uvolní ruce" pro její hlavní úkol, který má ve válkou zmítané asijské zemi, dodal plukovník.

Prezident Václav Klaus označil současnou společenskou situaci za stav neklidu a nespokojenosti. K obratu není podle něho jednoduchý návod, je však potřeba vrátit se k osvědčeným modelům, hodnotám a ctnostem. Klaus v projevu u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa varoval před umělým stupňováním sociálního napětí a zpochybnil "oslavování a velebení globálna". Svět si podle prezidenta namlouvá, že si díky internetu, umělé inteligenci nebo politické korektnosti se vším poradí, a tváří se, že není nic než přítomnost a budoucnost. "To je velký omyl," zdůraznil Klaus. Právě nyní potřebuje podle něho pýcha lidského rozumu vědomí rámce tím, že se poučí z historie a tradic. Ačkoli České republice nehrozí rozvrat jako koncem 30. let minulého století, společnost podle Klause nežije v klidu, v uspokojení a v bezstarostnosti. "Soudržnost naší komunity má vážné a spíše narůstající trhliny, nedůvěra jedněch společenských skupin vůči druhým je poměrně vysoká," řekl prezident. Jmenoval mimo jiné politické strany, většiny a menšiny, Romy a ne-Romy a bohatší a chudší lidi. Chybí podle Klause schopnost naslouchat argumentům druhé strany, kvůli sporům se problémy často pragmaticky neřeší.

Premiér Petr Nečas lidem v České republice ke státnímu svátku popřál, aby zvládli problémy, které mají vzhledem k nelehké ekonomické situaci před sebou. Předseda vlády to uvedl v americkém hlavním městě Washingtonu, kde na závěr své dvoudenní návštěvy Spojených států položil věnec k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Washingtonský památník Masarykovi vznikl zásluhou společnosti Američtí přátelé České republiky. Socha byla odhalena v roce 2002.