Zprávy | Z archivu rubriky


Fotbalisté Příbrami v první lize utnuli sérii tří porážek a v 11. kole slaví vítězství 4:1 nad Olomoucí. Středočeši za pátou výhru v sezoně vděčí úspěšným střelcům Pleškovi, Šlapákovi a Koukalovi, který se jako střídající hráč v závěru trefil dvakrát. Olomouc při tříbrankové ztrátě stačila odpovědět snížením Varadiho. Příbramští se v neúplném jedenáctém kole posunuli na osmé místo, Hanáci jsou i vinou devítibodového odečtu na čtrnácté pozici.

Milan Kadlec a Jarmila Machačová získali v úvodním dnu mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v nizozemském Apeldoornu bronzové medaile v bodovacím závodu, jenž pro Londýn vypadl z olympijského programu. Milan Kadlec vybojoval týden po svých 37. narozeninách první medaili na kontinentálním šampionátu. Pátý muž z bodovačky na hrách v Aténách byl ve své své parádní disciplíně třetí i na loňském mistrovství světa v Dánsku. Zkušený český reprezentant si na úspěch zadělal tím, že společně s pěti cyklisty najel jeden okruh na zbývající soupeře a získal dvacetibodovou bonifikaci. Dalších 13 bodů nasbíral v dílčích sprintech a po 40 kilometrech se mohl radovat z medaile. Závod vyhrál Polák Rafal Ratajczyk s 43 body. Druhý Silvain Dillier nasbíral o čtyři méně a Kadlec zaostal o další tři. Pětadvacetiletá Jarmila Machačová navázala na stříbro z březnového mistrovství světa, jež vybojovala právě na dráze v Apeldoornu. Medaili si zajistila na poslední možnou chvíli, když po 25 kilometrech projela první cílem a zisk pěti bodů v závěrečném sprintu ji posunul na třetí příčku. Rodačka z Havlíčkova Brodu, jež zvítězila také v osmém sprintu dvacet kol před koncem, nasbírala celkově 13 bodů. Jeden bod ztratila na stříbrnou Katarzynu Pawlowskou, vítězná Ruska Jevgenija Romanjutová získala bodů devatenáct.

Rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková má za sebou vítězný vstup do sezony. Na přípravných závodech v rámci soustředění v německém Inzellu triumfovala na trati 3000 metrů. Časem 4:05,69 minuty porazila nizozemskou soupeřku Ireen Wüstovou o šest sekund. Dvojnásobná olympijská vítězka z Vancouveru deklasovala svoji předchůdkyni na olympijském trůnu v této disciplíně tradičně strojovým tempem ve druhé polovině trati. Ještě tři kola před cílem za Wüstovou těsně zaostávala. "Martina poslala světu čas, jak se na ni sluší. Zajela tak, že nemám teď co řešit," radoval se z výkonu svěřenkyně kouč Petr Novák na webu olympijské šampionky. Vítězně zahájila rychlobruslařský rok i Karolína Erbanová, jež na sprinterské pětistovce dosáhla času 39,24 sekundy a o 22 setin za sebou nechala ruskou reprezentantku Světlanu Kajkanovou. "Zaslouží pochvalu. Na první závod dobrý," potěšil Petra Nováka čas hluboko pod 40 sekund. Martina Sáblíková v rychlostním testu skončila sedmá.

Čeští reprezentanti vybojovali na mistrovství světa ve sportovním aerobiku a fitness v australském Gold Coastu tři zlaté medaile. Titul z loňského šampionátu v Eindhovenu obhájila trojice Radka Cihlářová, Tereza Cihlářová a Zuzana Reissová před krajankami Adélou Samešovou, Barborou Poulovou a Monikou Cermanovou. Znovu nejlepší byly i týmy Aerobic Dancers Kladno (fitness aerobik) a Oxygen Příbram (step). V individuálních disciplínách získal medaili pouze pár Veronika Šindelářová, Pavel Sirotek, který při obhajobě titulu skončil třetí. Po loňském premiérovém prvenství obsadila Denisa Barešová tentokrát páté místo, Jan Pochobradský rovněž nezopakoval pódiové umístění a z pozice úřadujícího vicemistra světa skončil čtvrtý.

Tenistka Lucie Šafářová vypadla druhý týden po sobě v semifinále turnaje WTA. V Moskvě, kde bude za dva týdny bojovat ve finále Fed Cupu, prohrála duel o postup do finále s Estonkou Kaiou Kanepiovou 7:6, 4:6 a 3:6. Zopakovala tak svůj výsledek z Lince. Čtyřiadvacetiletá Šafářová o dva roky starší Kanepiovou porazila ve čtyřech předchozích duelech. Kvůli porážce přišla sedmadvacátá hráčka světa Lucie Šafářová o možnost oplatit semifinálovou prohru z minulého týdne Slovence Dominice Cibulkové. Turnajová osmička, jež v Linci prohrála v boji o titul s Petrou Kvitovou, v druhém semifinále deklasovala 6:0 a 6:2 Rusku Jelenu Vesninovou.

České házenkářky ve druhém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nenavázaly na výhru z Rakouska a v Mostě podlehly vicemistryním Evropy Švédkám 21:30 po poločase 12:16. Kvalifikace pokračuje dalšími zápasy na jaře příštího roku.

Ze starých kuchařek, rukopisných receptů i rozhovorů s odsunutými Němci čerpá kuchařka s názvem Tajemství slezské kuchyně. Její autorkou je ředitelka Státního okresního archivu v Jeseníku Bohumila Tinzová. O knihu, která vyšla také v polštině, byl velký zájem. Téměř okamžitě zmizela, autorka nyní hodlá usilovat o dotisk. Kuchařka, jejíž vydání podpořil Evropský fond pro regionální rozvoj, přitom byla slavnostně představena na začátku října. "Recepty jsme sbírali zhruba čtyři roky,"řekla ČTK Bohumila Tinzová. "Získávali jsme je od pamětníků, což znamená od Němců, kteří tady zůstali, i Němců v Německu, kde máme kontakty," dodala. S kolegy je také vyhledávali ve starých kuchařkách, které našli nebo které jim někdo přinesl. "Bylo to docela náročné. Navíc v kuchařce nejsou jen recepty, je v ní i studie o tom, jak se tady žilo, z čeho se vařilo a co se pěstovalo," upřesnila Bohumila Tinzová. Podotkla, že v kuchařce jsou i dávno zapomenuté recepty. "Oblast byla po válce osídlena, z té kuchyně se již nevařilo vůbec nic," doplnila ředitelka archivu. Z lidové kuchyně kuchařka přináší recepty především z obilovin či luštěnin. "Šlo o prostou, ale kaloricky bohatou stravu, vše se mastilo sádlem nebo špekem. Když se vařilo maso, bylo většinou s omáčkami a s knedlíkem, protože zdejší Němci je milovali," podotkla autorka. V receptech našla i hodně variant na sladko-slanou chuť, nechybělo maso s ovocem, s křížalami či s perníkem.

Sobotní sjezdy dvou vládních stran neformálně potvrdily sílu mandátu jejich předsedů. Sněm TOP 09 v Hradci Králové oznámil kandidaturu Karla Schwarzenberga pro prezidentské volby a kongres ODS v pražských Letňanech jasnou většinou rozhodl o prodloužení funkčního období předsedy Petra Nečase do konce příštího roku. Na obou fórech zazněla vůle pokračovat ve vládní spolupráci a dokončit reformy. Strany se také připravovaly na krajské a senátní volby, které se uskuteční příští rok. Zatímco TOP 09 se sešla v době, kdy stranu nerozdělují spory a chlubí se vedením ministerstev, která připravují významné reformy, o ODS se v poslední době hovoří jako o oslabené kvůli mnoha aférám a vnitrostranickým přím. Mandát celého vedení strany nicméně delegáti prodloužili do konce příštího roku bez dlouhé diskuse jasnou většinou. Pro se vyslovilo 439 delegátů, proti bylo 24. Strana tak nebude muset přepřahat uprostřed kampaně před krajskými a senátními volbami. V Letňanech panovala větší nervozita než v Hradci Králové, kde delegáti sněmu TOP 09 budou v neděli volit nové vedení strany. Nepředpokládá se, že by udělali v dosavadní sestavě změnu, i když Schwarzenbergova kandidatura na Hrad otevírá otázku, kdo ho za rok a půl nahradí v čele TOP 09. Ačkoli se o prvním místopředsedovi TOP 09 a ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi mluví jako o neformálním vůdci strany, média mu přisuzují horší pověst než veřejnosti oblíbenému ministrovi zahraničí. Zdravotní a sociální reformu ve svých vystoupeních obhajovali ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí za TOP 09 Leoš Heger a Jaroslav Drábek. Také ministr financí a první místopředseda strany Miroslav Kalousek hovořil o vládní snaze stabilizovat veřejné rozpočty. Předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve svém vystoupení odmítl v zahraniční politice program "proti všem".