Zprávy | Z archivu rubriky


V Ústí nad Labem pochodovalo v sobotu městem asi 300 až 400 lidí, pokračovaly tak protesty vyvolané napětím v regionu mezi většinovou společností a Romy. Shromáždění svolali místní na podporu práv slušných občanů a proti "parazitování nepřizpůsobivých". Dav v klidu prošel po naplánované trase, jen na jednom místě na sebe protestující pokřikovali s asi desítkou anarchistů. Oddělit je od sebe muselo na 50 policistů. V ulicích města v sobotu byla stovka policistů, stovka městských strážníků a členové antikonfliktního týmu, nad městem létal policejní vrtulník. V pohotovosti byli i policisté na koních a se psy. Do města dorazilo několik příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) s vlajkami. Shromáždění začalo projevy organizátorů na náměstí, řečnil svolavatel pochodu Milan Sůra, zástupci DSSS a svolavatel podobných pochodů ve Varnsdorfu Lukáš Kohout, který v minulosti proslul jako falešný asistent poslance Jana Kavana. Poté se dav vydal na pochod městem. Organizátoři naplánovali trasu z Mírového náměstí a přes Velkou Hradební až k hotelu Vladimír, odkud se vrátili po Masarykově ulici zpět do centra na Lidické náměstí. Cestou lidé skandovali heslo "Stop černému rasismu" a ozývala se i nacionálně laděná hesla. Nesli s sebou transparenty připomínající útoky Romů v Novém Boru a Rumburku, které nepokoje využívané pravicovými extremisty odstartovaly.

Josef Váňa vyhrál poosmé Velkou pardubickou steeplechase. Osmapadesátiletý žokej potřetí za sebou triumfoval s Tiumenem. Druhá doběhla v těsném finiši další dvojnásobná vítězka Sixteen, která v sedle s Josefem Bartošem odtáhla na špici prakticky celý dostih.

Tenista Tomáš Berdych ukončil skoro dvouapůlroční čekání na turnajový titul. Český reprezentant se ze zisku vavřínu radoval v Pekingu, kde ve finále porazil Chorvata Marina Čiliče po setech 3:6, 6:4 a 6:1. Šestadvacetiletý Berdych získal šestý primát ve dvouhře v kariéře. Naposledy se radoval v Mnichově v květnu 2009.

Házenkářky Veselí nad Moravou postoupily do třetího kola Poháru vítězů pohárů. České šampionky sice prohrály v odvetě v Makedonii s domácím Zito Prilep 18:25, ale protože doma zvítězily rovněž sedmibodovým rozdílem 24:17, rozhodl o jejich postupu větší počet vstřelených branek na hřišti soupeře.

Družstvo českých stolních tenistů vstoupilo do mistrovství Evropy v Gdaňsku, na němž obhajuje loňský bronz z Ostravy, porážkou 0:3 s Portugalskem. Ženy zahájily turnaj rovněž jednoznačnou prohrou 0:3 s vysoce favorizovaným Nizozemskem, jež vyhrálo předchozí tři šampionáty.

Florbalisté Tatranu Střešovice své tažení na Poháru mistrů v Mladé Boleslavi až k triumfu nedotáhli. Ve finále podlehli SSV Helsinky 3:4, když po druhé třetině prohrávali 0:4. Brankář David Rytych v dresu finského šampiona se stal první Čechem, který má zlato z pohárové soutěže nejlepších klubů světa. Střešovice druhým místem vyrovnaly historický úspěch, jehož dosáhly loni v Lotyšsku Vítkovice.

Šestnáctileté kralovaní Draků Brno v baseballové extralize skončilo. Novým mistrem se stala Technika Brno, která ve finále porazila obhájce titulu 3:1 na zápasy. V dopolední dohrávce třetího duelu Technika svého městského rivala zdolala 8:7, v odpoledním čtvrtém utkání na svůj úspěch navázala a vyhrála 6:5.