Zprávy | Z archivu rubriky


Protesty proti Romům se v sobotu ze Šluknovského výběžku přesunuly do Prahy. Proti diskriminaci naruby přijelo do metropole demonstrovat několik desítek lidí z Varnsdorfu. Jejich protest provázely na Palackého náměstí a později u Úřadu vlády slovní přestřelky s lidmi, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s rasismem a sociálním vyloučením. Nasazeny byly desítky policistů, kteří udržovali obě skupiny od sebe. Z každého tábora byl zadržen jeden muž. Akce začala kolem 14:00 na Palackého náměstí protestem proti rasismu, sešlo se na něm podle organizátorů zhruba 60 lidí. Demonstrace ale byla svolána i jako nesouhlas se shromážděním proti obrácené diskriminaci kvůli Romům na Šluknovsku, které bylo na stejném náměstí ohlášeno na 16:00. "Tahle akce by měla být snahou o to, aby byl slyšet jiný hlas než hlas organizovaných rasistů, neonacistů a xenofobů," uvedl jeden z organizátorů ze sdružení Alerta. Umožnili také promluvit do megafonu lidem s opačnými názory. Jeden z mladíků si například stěžoval na soužití s Romy na pražském sídlišti Černý Most. "Těm lidem tady jde o to, aby si toho vláda všimla a začala problém Šluknovského výběžku konečně řešit," řekl novinářům hlavní organizátor severočeských protestů Lukáš Kohout. Přítomní na protiromské demonstraci mohli také podepisovat petici proti snížení trestu romskému útočníkovi, který v Krupce na Teplicku loni zbil, okradl a znásilnil dvanáctiletého chlapce z dětského domova. Poté se Varnsdorfští vydali se souhlasem pracovníků magistrátu na předem neohlášený pochod k sídlu vlády, jejich odpůrci je následovali po druhém břehu. Policie držela oba tábory od sebe, na mostě Legií se ale skupina asi deseti anarchistů pokusila dostat k protiromským demonstrantům. Museli proto zasáhnout těžkooděnci. Podobné incidenty se staly také u Karlova mostu a v ulici U Lužického semináře, kde se anarchisté pokusili "stávkou vsedě" zatarasit ulici.

Slovními potyčkami před Úřadem vlády celá akce vyvrcholila. Na volání "Problémem je rasismus" Varnsdorfští odpovídali "Nejsme rasisti, chceme jenom právo", což bylo posléze přehlušeno pokřikem "Kohout krade", kterým anarchisté reagovali na vůdce protiromských protestů Lukáše Kohouta. Na jediném pokřiku se oba tábory shodly, a to "Práci pro Romy". Kolem 18:00 přijel pro Varnsdorfské autobus a protest skončil.

Česká tenistka Petra Kvitová si nezahraje o titul na turnaji v Tokiu. Wimbledonská vítězka v semifinále nevyužila v první sadě duelu s Věrou Zvonarevovou tři setboly a zápas prohrála 6:7 a 0:6. Jednadvacetiletá Kvitová mohla v případě postupu do finále poskočit v žebříčku na čtvrté místo a titulem by si zajistila dokonce třetí příčku na světě. Přesto díky účasti v semifinále bude v pondělí poprvé v kariéře pátá a má jistý Turnaj mistryň.

Hokejisté pražské Sparty prohráli v přípravném utkání s New York Rangers 0:2. Branky týmu zámořské NHL v jeho úvodním vystoupení na evropském turné zaznamenali v průběhu druhé třetiny Arťom Anisimov a Ruslan Fedotěnko, čisté konto vychytal Martin Biron.

Basketbalová vicemistryně světa Ivana Večeřová pozměnila rozhodnutí ukončit kariéru a v letošní sezoně ještě bude hrát za Frisco Brno. Dvaatřicetiletá bývalá reprezentační opora nastoupí už tuto sobotu v dresu úřadujícího vicemistra ve šlágru 4. ligového kola proti obhájkyním titulu z USK Praha.

Český reprezentant Robert Bilík porazil v prvním kole mistrovství světa v boxu v Baku Slováka Michala Babiaka r.s.c. v 1. kole. Souboj zástupců bývalých federálních partnerů ve váhové kategorii do 69 kg zastavili rozhodčí v čase 2:48 minuty. Naopak Dominik Musil odboxoval na MS jen jeden zápas, v nejtěžší kategorii nad 91 kg byl diskvalifikován.

Patnáct koní figuruje ve startovní listině 121. ročníku Velké pardubické České pojišťovny. Na trať slavného překážkový dostihu, který se poběží 9. října, vyrazí jen koně v českém tréninku, mezi kterými nechybí král uplynulých dvou ročníku Tiumen a jeho žokej, sedminásobný vítěz Josef Váňa. Ve srovnání s loňským ročníkem závodu na 6900 metrů s dotací 4,5 milionu korun je ve startovní listině o pět koní méně.