Zprávy | Z archivu rubriky


Sněmovna po letech úvah schválila zavedení trestní odpovědnosti firem. Soudy by je mohly pokutovat, zabavit jim majetek, za vážná provinění by je mohly zrušit. Vládní předlohu nyní dostane k projednání Senát. Okruh trestných činů, za které by bylo možné podniky trestat, sněmovna rozšířila na téměř osm desítek. Firmy by mohly být od příštího roku trestány například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, krácení daní nebo neoprávněné držení jaderného materiálu. Vládní předloha do výčtu kvůli mezinárodním závazkům zařadila i sexuální nátlak, pohlavní zneužití a trestné činy týkající se dětské pornografie. Sněmovní ústavně právní výbor doporučil výčet rozšířit o poškození vodního zdroje, neoprávněnou výrobu a nakládání s látkami poškozujícími ozonovou vrstvu, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky nebo pletichy při zadání veřejné zakázky. Naopak postih firem za porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže zůstane v kompetenci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Poslanci dnes schválili novelu, podle níž bude hrozit soudním znalcům a tlumočníkům postih za špatnou práci. Nejtvrdším trestem, o nichž bude rozhodovat ve správním řízení ministerstvo spravedlnosti, bude podle předlohy zákaz činnosti. Pokuta bude moci dosáhnout u jednotlivců až 100.000 korun, u znaleckých ústavů až 200.000 korun. Znalec se proti postihu bude moci bránit u soudu. Předloha míří k posouzení Senátu.

Sparťanští fotbalisté potvrdili roli vysokých favoritů slavného derby proti Slavii a po výhře 3:0 zůstávají dál neporaženi v čele první ligy. Navíc posunuli vlastní rekord v počtu vítězných utkání v úvodu sezony na osm, včetně čtyř jarních duelů se v lize radovali už dvanáctkrát po sobě. Branky vítězů vstřelili před poločasem Jarošík s Krejčím, po pauze se prosadil i exslávista Grajciar.

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová vstoupila do turnaje v Tokiu hladkou výhrou 6:2, 6:3 v druhém kole nad Lucemburčankou Mandy Minellaovou. Do třetího kola silně obsazeného turnaje s dvoumilionovou dotací postoupily i Klára Zakopalová a Iveta Benešová.

Boxer Luboš Velecký prohrál na mistrovství světa v Baku v úvodním kole kategorie do 91 kilogramů s favorizovaným Kubáncem Josém Larduetem před časovým limitem. Rozhodčí zastavili boj už před koncem prvního kola, když byl český reprezentant po sérii úderů potřetí počítán.

Pátým gólem v novém ročníku Kontinentální ligy pomohl Roman Červenka k vítězství hokejistů Omsku 4:0 nad Viťazem Čechov. V prvním vzájemném utkání od loňského duelu, který se zapsal do paměti fanoušků hromadnou bitkou i za účasti Jaromíra Jágra, vstřelil český reprezentační útočník v přesilovce v 19. minutě vítěznou branku po přihrávce krajana Martina Škouly. Lepším střelcem je pouze autor sedmi branek Igor Grigorenko z Ufy.

Hokejisté Hradce Králové v šestém kole první ligy poprvé prohráli a přišli o vedoucí pozici v tabulce. Na první místo se posunulo Ústí nad Labem, které má stejný počet bodů jako druhá Jihlava.