Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus má za to, že stát by měl v případě nepokojů na severu Čech nemilosrdně zasáhnout silou a ukončit je. Klaus to řekl deníku Mladá fronta Dnes při své návštěvě Karlovarského kraje. Prezident se k situaci ve Šluknovském výběžku, kde sílí napětí mezi starousedlíky a Romy, vyjádřil poprvé. Dodal však, že zásah státu je jen krátkodobým řešením, v první řadě je třeba zabránit vzniku ghett, uvedl server iDnes.cz. "Je to neštěstí, je to hrozné, je to něco, co bych nevěřil, že si budeme importovat odkudsi ze světa k nám, ale bohužel, je to tady. Co s tím dělat, též není jasné. V každém případě odlišme velmi striktně dlouhodobé řešení od krátkodobého," dodal prezident.

Ve Šluknovském výběžku eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy v polovině srpna. Situace se vyhrotila už v polovině prázdnin, kdy skupina pěti Romů údajně zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později pak zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku obyvatel v Rumburku. Místní od té doby už několikrát svolali demonstrace namířené proti Romům a připojují se k nim i extremistická hnutí. Na uplynulou sobotu svolala nacionalistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) demonstraci nejdříve do Nového Boru na Českolipsku a poté do Varnsdorfu a Rumburku na Děčínsku. Po setkání ve Varnsdorfu, kdy z náměstí dav zamířil směrem k romským ubytovnám v ulici TGM a v bývalém hotelu Sport, začali lidé útočit na policii, a ta je rozehnala vodním dělem a pyrotechnikou.

Proti sobotnímu zásahu policie protestovalo ve Varnsdorfu asi 200 lidí. Podle nich bylo použití vodního děla a pyrotechniky proti davu obyvatel neadekvátní. Navíc si stěžovali na nerovný přístup policie, která prý přečiny Romů řeší mnohem mírněji. Reakce na zásah se různí. Například podle ústecké ČSSD byl postup policie adekvátní.

Senátor Jaromír Štětina (za TOP 09) viní Bezpečnostní informační službu (BIS) z toho, že se ho snaží zastrašovat. Vlastní totiž údajně dokumenty o nezákonné spolupráci vysokých důstojníků tajné služby s policisty a státními zástupci. V tiskové zprávě zaslané ČTK senátor uvedl, že dostává písemné i telefonické výhrůžky, nyní se řidič černé octavie snažil vytlačit jeho auto ze silnice. BIS se proti Štětinovým tvrzením důrazně ohradila. Pracovníci kontrarozvědky proti Štětinovi podle jeho tvrzení organizují kampaň, která má dokázat, že spolupracoval s bývalou komunistickou Státní bezpečností. "Podle zdrojů blízkých BIS k tomu používají i zneužívají své vlivové osoby a agenty. Patří k nim i aktivista Tomáš Pecina, bývalý pracovník BIS Jan Schneider a novinář Jan Rejžek," uvedl senátor. Pecina totiž loni zveřejnil kopie Štětinových záznamů u StB, Rejžek z nich pak v deníku Lidové noviny citoval. Uvedl, že senátor prozradil Státní bezpečnosti jména svých kolegů a kolegyň. Štětina to popřel. Tvrdil, že ho StB nejprve prověřovala, později ho vedla jako "nepřátelskou osobu". "Byl jsem v době normalizace estébáky čtyřikrát zatčen pro svou protirežimní činnost a vždy jsem odmítl spolupracovat s jakoukoliv složkou StB; jsem na to dostatečně pyšný," uvedl na svém webu senátor.

"Důrazně a s plnou odpovědností odmítám, že bychom senátora Štětinu nějak zastrašovali, organizovali proti němu kampaně nebo se pokoušeli jej fyzicky ohrozit. Považuji takové obvinění za naprosto nehorázné," řekl ČTK mluvčí BIS Jan Šubert. Tajná služba podle něj rozhodně nepoužívá takové prostředky a metody, které ve své zprávě Štětina uvádí. "BIS není StB," dodal. Štětinovi tvrzení odmítl také aktivista Pecina i novinář Rejžek.