Zprávy | Z archivu rubriky


Dvě desítky ekologických aktivistů, které už přes týden blokují šumavskou lokalitu Na Ztraceném v oblasti Ptačího potoka a brání těžbě stromů napadených kůrovcem, odtud nevyhnala ani nepřízeň počasí. Přestože v uplynulých dnech pršelo a citelně se ochladilo, setrvají na místě i nadále. Vybavili se termoskami s horkým čajem a tepleji se oblékli. Na místě je klid, dřevorubci se tady nejspíše o víkendu neobjeví, řekl ČTK Jaromír Bláha z Hnutí Duha. U Ptačího potoka dnes ovšem pokračovalo loupání kůry ze stromů rostoucích v rašelinných a podmáčených smrčinách, kde by byl těžební zásah destruktivní. Ani s tímto ekologičtí aktivisté nesouhlasí.

Správa parku původně tvrdila, že do začátku víkendu se s kácením kůrovcových stromů i přes blokádu začne. V pátek mluvčí parku Pavel Pechoušek ČTK oznámil, že s větším zásahem se ale počítá až v příštím týdnu. Prodlevu vysvětlil tím, že blokáda Hnutí Duha způsobila zdržení, takže firma vzešlá z minitendru si zatím našla jinou práci. "Tu dodělá zhruba v polovině příštího týdne, potom se může vrátit na lokalitu Na Ztraceném a provést zde rozsáhlejší zásah," podotkl Pechoušek. Z monitorování vývoje kůrovce je údajně patrné, že v horní části koruny je brouk vyvinutější než dole v kmeni. Z vršku koruny má podle lesníků vylétnout právě na konci příštího týdne. Za plánovaný zásah se postavil Svaz obcí Národního parku Šumava.

Oštěpařka Barbora Špotáková potvrdila, že její výkonnost po nevýrazném začátku sezony roste a na mítinku Diamantové ligy v Monaku vyhrála v jasně nejlepším výkonu roku 69,45 metru. Dosavadní maximum Němky Christiny Obergföllové vylepšila o 1,44 metru. Letos poprvé byla Špotáková po závodu spokojená. "Celá série byla dobrá," pochválila se. Druhá česká atletka v Monaku Denisa Rosolová obsadila šesté místo v závodu na 400 metrů, který vyhrála ve výborném čase 49,71 sekundy Amantle Montshoová z Botswany.

Oštěpař Jakub Vadlejch se oklepal z nezdaru na mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě, kde neměl jediný platný pokus, a na mítinku v Barceloně si zajistil účast na mistrovství světa v Tegu. Světový rekordman Jan Železný tak bude mít na šampionátu čtyři své svěřence. Již dříve se na šampionát kvalifikovali Petr Frydrych, Vítězslav Veselý a Barbora Špotáková. Vadlejch v pátém pokusu hodil 79,51 metru a o centimetr překonal limit IAAF.

Fotbalisté Viktorie Plzeň slaví triumf v Synot Tip Superpoháru. V duelu mezi mistrem ligy a vítězem Ondrášovka Cupu porazili Mladou Boleslav na penalty 4:2. V základní hrací době skončil zápas 1:1 po gólech Ivo Táborského a Jakuba Hory, který vyrovnal šest minut před koncem. Plzeň za poslední dva roky získala všechny tři hlavní české trofeje: v předminulé sezoně vyhrála pohár, v uplynulé mistrovský titul a nyní i Superpohár.

Až ve finále prohrály plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková na druhém turnaji mistrovství Evropy. V boji o prvenství v Niechorze v Polsku nejvýše nasazené české hráčky podlehly německému páru Karla Borgerová, Britta Bütheová 0:2 na sety.

Triatlonista Filip Ospalý má další domácí titul. Tři týdny po devátém triumfu na mistrovství republiky na olympijských tratích pětatřicetiletý brněnský závodník ovládl i šampionát ve sprint triatlonu v Mělníku. Bývalý mistr Evropy Ospalý zvítězil na tratích 750 m plavání, 20 km jízdy na kole a 5 km běhu o 21 sekund před kolegou z týmu Ekol Elite Triatlon Martinem Krňávkem. Za dvojicí zkušených triatlonistů získal bronz Přemysl Švarc. Mezi ženami vyhrála závod, který byl zároveň jediným podnikem Českého poháru ve sprint triatlonu, Eva Potůčková ze Slavie VŠ Plzeň.

Téměř čtvrt milionu korun na charitativní účely vynesl třetí ročník pokerového turnaje PokerStars NHL Charity 2011, jehož se v Praze zúčastnili přední čeští hokejisté Tomáš Plekanec, Jaroslav Špaček, Michael Frolík a Radek Bonk Doplnil je nejlepší český squashista Jan Koukal, tři profesionální hráči pokeru a další hosté. Na devítičlenný finálový stůl se z hokejistů dostali Plekanec, jenž bojoval za dětské oddělení kladenské nemocnice, se Špačkem. Své zkušenosti ale nakonec zúročili pokeroví profesionálové. Vítězem se stal Dag Palovič, jenž pro nadaci Blue Elephant zajistil příspěvek 111.000 korun. Druhý byl vítěz prvního ročníku turnaje Martin Hrubý (66.000 Kč) a třetí Matyáš Poloch (44.000 Kč). Hrubý a Poloch společně přispěli Fakultní nemocnici Bulovka.