Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští volejbalisté splnili na mistrovství Evropy své předsevzetí a po Portugalcích zdolali i Estonce. Díky třísetové výhře 25:20, 25:14 a 25:20 si zajistili postup do play off nejhůře z druhého místa skupiny B. O přímý postup do čtvrtfinále budou hrát v Karlových Varech v pondělí s Ruskem.

Vicemistryně světa Barbora Špotáková vyhrála oštěpařskou soutěž na atletickém mítinku ISTAF v Berlíně. V souboji čtyř nejlepších závodnic z letošního mistrovství světa i podle tabulek porazila výkonem 67,14 o více než dva metry domácí Christinu Obergföllovou (64,95), světová šampionka Maria Abakumovová z Ruska byla třetí s téměř třímetrovou ztrátou.

Nedělní výsledky 6. kola první fotbalové ligy: Jablonec - Slavia Praha 4:0, Teplice - Příbram 2:1 České Budějovicr - Baník Ostrava 0:0.

Jana Pechanová obsadila na mistrovství Evropy v izraelském Ejlatu v dálkovém plavání třetí místo v závodě na 25 km. Česká reprezentantka tak navázala na sobotní úspěch z časovky na pět kilometrů, v níž získala stříbro. Druhá česká reprezentantka na startu Silvie Rybářová doplavala s mankem téměř minuty a půl na osmém místě.

Čeští vodní slalomáři zůstali na mistrovství světa v bratislavském Čunovu bez medaile v olympijských disciplínách, reputaci výpravy zachránila mezi kanoistkami Kateřina Hošková. Tak dokázala vyhrát v nové kategorii, přestože se během finále zvrhla a musela "eskymovat". Na cenný kov nedosáhla největší naděje kanoista Stanislav Ježek, který se ve finále dotkl branky a s dvousekundovou penalizací skončil čtvrtý. Titul získal Francouz Denis Gargaud, který si ze šampionátu po stříbru na deblkanoi s Fabienem Lefevrem odváží druhou individuální medaili. Na cenný kov marně útočili i oba čeští kajakáři. Obhájce stříbra Vavřinec Hradilek i junior Jiří Prskavec neprojeli branku a skončili v poli poražených. Zlato vybojoval Slovinec Peter Kauzer. Hradilek obsadil s padesátisekundovou penalizací osmé místo, Prskavec po chybě v závěru zbytek jízdy vypustil a finálovou desítku uzavřel.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál maďarskou Mecsek rallye, osmý díl seriálu Intercontinental rallye challenge, a díky druhé výhře za sebou se dostal se čela průběžného pořadí šampionátu. Jan Kopecký porazil druhého Belgičana Thierryho Neuvilla jen o 0,8 sekundy, což je nejmenší rozdíl v historii seriálu.

Hokejový národ v Praze na Staroměstském náměstí uctil památku tří reprezentantů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. S triem hráčů z klubu Lokomotiv Jaroslavl, kteří přišli o život s celým týmem ve středu při leteckém neštěstí v Rusku, se rozloučilo zaplněné Staroměstské náměstí včetně hokejových osobností a kolegů z reprezentace. Smutečního aktu se zúčastnili například útočníci Jaromír Jágr či Patrik Eliáš, který kvůli tomu odložil odlet do USA. Čest jejich památce přišli vzdát také reprezentační trenér Alois Hadamczik či jeho předchůdce Vladimír Růžička. A také několik tisíc lidí. Centrum metropole, kde fanoušci v minulých letech slavili všechny velké úspěchy českého hokeje, tentokráte ovládly slzy a smutek. Přišli se symbolicky rozloučit s hráči, kteří byli v minulých letech nedílnou součástí národního týmu a podíleli se i na ziscích titulů mistrů světa. "Byli to skvělí a nenahraditelní hokejisté, kamarádi a lidé. Děkuji jim za to, jak dokázali šířit po světě slávu českého hokeje. Takové jsme je měli ve svých srdcích a takoví navždy zůstanou. Hoši, děkujeme vám. Čest vaší památce," pronesl prezident hokejového svazu Tomáš Král. Pietní ceremoniál začal promítáním medailonku zesnulé trojice hráčů, smuteční akci moderoval televizní komentátor Robert Záruba. Proslov na pódiu měl také pražský arcibiskup Dominik Duka. Pak se na tři minuty rozezněly zvony Týnského chrámu. Po pietním aktu následovala mše svatá v Týnském chrámu, kterou sloužil Mons. Tomáš Holub. Již ve čtvrtek hokejový svaz rozhodl, že v reprezentaci budou provždy vyřazena čísla dresů 4 (Rachůnek), 15 (Marek) a 63 (Vašíček). Památka světových šampionů bude uctěna i v rámci příštích Českých hokejových her, jež budou organizovány jako memoriál Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka.

Jména všech 343 newyorských hasičů, kteří před deseti lety zahynuli v troskách Světového obchodního centra při snaze zachránit oběti teroristických útoků, zazněla na nedělní pietní akci pořádané pražským hasičským sborem v prostorách baziliky sv. Jiří na Pražském hradě. Součástí vzpomínky na 11. září byl smuteční ceremoniál skládání státních vlajek České republiky a USA. Návštěvníci kostela si při něm mohli poslechnout hymny obou států v podání sopranistky Lucie Fišer-Silkenové. Akci v zaplněné bazilice, kam dorazili politici, členové diplomatického sboru, zástupci armády, Správy Pražského hradu a integrovaného záchranného systému, zahájil orchestr Berg skladbou Kol Nidre od Maxe Brucha. "Není náhoda, že se nacházíme v bazilice sv. Jiří. Svatý Jiří bojující s drakem symbolizuje bojování se zlem. Hasiči, ať už se jmenují firefighters, bomberos nebo kabajim, bojují se zlem tak, že pracují bližnímu ku prospěchu," řekl v úvodním slovu velitel Hasičského sboru Pražský hrad Radek Stránský. Ředitel kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl v projevu připomněl, že svět se po útocích na New York a Washington nepolekal, ale spojil se v odhodlání bojovat s terorismem. Šéf pražských hasičů Dalibor Gosman pak zdůraznil, že hasiči v New Yorku splnili svoji povinnost i přesto, že věděli, že jdou do předem prohraného boje. "Jejich hrdinství je velkou inspirací a jsem šťastný, že patřím k této profesi," podotkl velitel hasičského sboru města Grandwiev v Missouri Jim Wilson. Akci ukončilo takzvané newyorské zvonění na památku kolegů, kteří se nevrátili na svou domovskou stanici.

Nejen zemřelé hasiče, ale všechny oběti teroristických útoků 11. září 2001, si připomnělo několik desítek lidí také na Jungmannově náměstí v centru metropole. Konzervativní strana spolu s Občanským institutem zde pořádala pietní shromáždění s názvem Společně proti terorismu, antisemitismu, rasismu a totalitám. Organizátoři akce připomněli zejména to, že lidé nesmějí polevovat v boji proti terorismu. "Tolerance sama o sobě stává se zločinem, pokud pomáhá bezpráví," uvedl například ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Mezi hrdiny bojující proti teroru pak zařadil i české vojáky v zahraničních misích. Návštěvníci shromáždění i náhodní kolemjdoucí si na náměstí mohli poslechnout písně Pavla Bobka, akci ukončil minutou ticha a motlitbou senior nezávislého Křesťanského společenství Dan Drápal. Pietní vzpomínka na počest newyorských hasičů se konala i na pražské Kampě, kde odhalili pomník jejich památce. Akce se zúčastnili členové nově zřízené jednotky sboru dobrovolných hasičů Prahy 1, starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, pražský primátor Bohuslav Svoboda a zástupci velvyslanectví Spojených států.

Prakticky stejné rozdělení mandátů jako minule přinesl sobotní třetí pokus o volby v Krupce na Teplicku. Opět je vyhrálo sdružení ČSNS 2005 a Šance pro město, vedené místostarostou Zdeňkem Matoušem, které získalo pět z 21 mandátů. Tři mandáty přiřkli voliči sdružení Sport pro Krupku. Při předchozích povolebních jednáních bylo složení koalice problémem. Výsledky navíc pokaždé kvůli obchodování s hlasy zneplatnil soud. Podezření se objevilo i tentokrát: na nahrávce údajný zprostředkovatel otevřeně hovoří o kupčení. "Z nahrávky vyplývá, jakým způsobem bylo organizováno nakupování hlasů. Jednotliví nákupčí zřejmě měli přidělený určitý počet lístků a k tomu odpovídající počty peněz. Pořád jsme u zhruba 300 korun za hlas," řekl ČTK Stanislav Beránek z Transparency International, která má nahrávku k dispozici. Protikorupční organizace ji zatím zveřejňovat nebude, její část ale odvysílala Česká televize. Z nahrávky navíc podle Českého rozhlasu vyplývá, že iniciátorem kupčení byl právě Zdeněk Matouš. Ten nařčení vzápětí odmítl a podal trestní oznámení. V asi patnáctitisícovém městečku na úpatí Krušných hor se za poslední rok zhmotnily slabosti české volební legislativy. Poslanci sice 6. září upravili trestní zákon tak, že za kupčení s hlasy má hrozit až tříleté vězení, novela ale teprve míří do Senátu. Při dvou předchozích pokusech o volby v Krupce se obchodování s hlasy podle soudů prokázalo.

Hra Milana Lasici Na fašírky mi nesahej zahíjila v sobotu večer v pražském Divadle Bez zábradlí 16. ročník festivalu Slovenské divadlo v Praze. V úvodním představení se vedle autora objevil Milan Kňažko, který je současně patronem letošního ročníku přehlídky. O hru z produkce bratislavského Studia L+S byl obrovský zájem, pořadatelé proto přidali odpolední představení. "Hrát před českým publikem bylo pro slovenské herce vždy velkou ctí a čeští kolegové říkali, že mají podobné pocity na Slovensku," řekl před začátkem představení Milan Kňažko. V režii Petera Mikulíka nabízejí Lasica a Kňažko hru, která není komedií, ani dramatem, ani muzikálem, ale především rozhovorem. Tedy tím nejběžnějším, s čím se v životě setkáváme. S potřebou s někým si povídat. Autor se při psaní inspiroval texty současného ruského dramatika Jevgenije Griškovce. Festival bude pokračovat 17. září, kdy bude uvedena úspěšná hra současné britské dramatičky Moiry Buffiniové Večeře, s níž přijede Slovenské národní divadlo. Pak bude hostem přehlídky Slovenské komorní divadlo z Martina s cenami ověnčenou hrou italského autora Enrika Luttmanna nazvanou 5 za jednu. Závěr festivalu bude 23. a 24. září patřit dvěma bratislavským souborům. Nejdříve Divadlo Astorka Korzo '90 zahraje slavnou hru nositele Nobelovy ceny a zakladatele amerického dramatu Eugena O'Neilla Cesta dlouhým dnem do noci. Radošinské naivní divadlo přehlídku uzavře Radošinským výběrem, kabaretem sestaveným z toho nejlepšího ze své tvorby. Podrobnosti k festivalu naleznou zájemci na adrese www.divadlobezzabradli.cz.