Zprávy | Z archivu rubriky


Veřejné rozloučení se třemi tragicky zesnulými českými hokejisty z ruského klubu Jaroslavl se uskuteční na Staroměstském náměstí v neděli odpoledne. Jejich těla budou převezena přímo do místa bydliště, v centru Prahy vystavena nebudou. Prezident českého svazu Tomáš Král zároveň ČTK řekl, že pro reprezentanty a mistry světa Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka, kteří přišli o život ve středu odpoledne při letecké nehodě, bude vyslán z Prahy do Moskvy vládní speciál. Informaci ČTK potvrdil i ministr obrany Alexandr Vondra. Těla všech tří českých hokejistů byla po identifikaci z Jaroslavle převezena do Moskvy.

Veřejnost se s hráči bude mít možnost rozloučit v neděli od 15:00 v hokejovém srdci Prahy Staroměstském náměstí, kde hokejisté s fanoušky tradičně slaví své největší úspěchy. Na Staroměstském náměstí bude podle prezidenta českého svazu Tomáše Krále umístěna velkoplošná obrazovka, na níž budou připomenuty slavné okamžiky hokejistů. Následovat budou krátké proslovy a mše, kterou odslouží arcibiskup Dominik Duka. Po státní hymně se budou moct s hokejisty rozloučit i lidé.

První informace získané z černých skříněk havarovaného letadla Jak-42 s týmem hokejistů Lokomotiv Jaroslavl potvrzují vadný chod motorů těsně před okamžikem pádu. Podle agentury Interfax ruští experti vysušili první úseky letových záznamů a zjistili, že záznam palubních operací se zachoval.

Armáda, váleční veteráni, aktivní zálohy a také civilisté si připomínají členy parašutistické skupiny Wolfram, která za druhé světové války působila v Beskydech a na Brněnsku. Akce začala v areálu památníku v Hrabyni a bude pokračovat v Beskydech během víkendu. Její součástí budou i dva branné vojenské závody. ČTK to řekl Ivan Hrvol z Krajského vojenského velitelství Ostrava. Z pamětníků se ale akce nezúčastní nikdo. "Ze členů skupiny dnes žije už jen rodák z Ostravy-Bartovic Robert Matula," řekl Hrvol. Třiadevadesátiletý plukovník ve výslužbě je nyní upoután na lůžko a žije v kanadském městě Chemainus, kam emigroval v roce 1948. "Lidé z řad civilistů, kteří se skupinou spolupracovali, už také nežijí. Stali se obětí perzekuce a většinou byli gestapem popraveni," doplnil. Podle Hrvola je význam méně známé skupiny Wolfram na stejné úrovni jako u mnohem známější skupiny, která provedla atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Vysazení skupiny se uskutečnilo v noci na 14. září 1944. Cílem byla Lysá hora v Beskydech. Pilot ji ale nenašel a parašutisté přistáli jinde. Při seskoku se rozptýlili a už nikdy se všichni nesešli. Radista Karel Svoboda zabloudil, byl zatčen četníky, předán gestapu a poslán do koncentračního tábora. Skupina ale nakonec úspěšně rozvinula svou činnost a působila v Beskydech a na Brněnsku do konce války. Jejím úkolem bylo s použitím vlastního materiálu provádět sabotážní činnost na území Moravy a Slovenska. Měli také likvidovat významné konfidenty a udržovat spojení s Londýnem.

Koalice ve sněmovně prosadila všechny tři zákony vládní penzijní reformy, které počítají se zavedením takzvaného druhého pilíře důchodového systému. První z norem - zákon o důchodovém spoření - nyní dostane k projednání Senát. Lidé mladší 35 let se budou moci podle návrhu reformy rozhodnout, zda z pojistného odváděného státu vyvedou tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidají ještě dva procentní body ze svého. Rozhodnutí bude nevratné. Druhý z trojice zákonů vládní důchodové reformy řeší doplňkové penzijní spoření - třetí pilíř důchodového systému. Výpadek peněz v průběžném penzijním systému chce vláda zacelit zvýšením spodní sazby daně z přidané hodnoty.

Penzijní reforma vyvolává v řadách odborníků spíš rozpaky. Není podle nich například jasné, kolik lidí se do reformy zapojí, ani to, zda jejich úspory neznehodnotí dění na akciových trzích. "Jsme v obavách, jaký bude zájem potenciálních klientů se do toho zapojit," řekl ČTK prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Podle ekonoma Martina Potůčka, který přednáší v Centru pro sociální a ekonomické strategie FSV UK, byla schválená reforma připravena ve chvatu, neprofesionálně a nevznikla na půdorysu širší společenské dohody. Její negativní důsledky se podle něj projeví v prohlubování rozpočtového deficitu, zejména v té části, která je určena na výplatu penzí ze státního pilíře. "Za druhé to vytváří velmi rizikové prostředí zejména pro ty mladší občany, kteří se rozhodnou pro účast," řekl Potůček, který působí také jako expert ČSSD v nedávné komisi pro důchodovou reformu vyjednávající s vládou. Podle něj nikdo nedokáže odhadnout, jak se budou vyvíjet finanční trhy v následujících 30 nebo 40 letech.