Zprávy | Z archivu rubriky


Rada České televize zvolila pět finalistů volby generálního ředitele České televize. Jsou jimi bývalý výkonný ředitel ČT24 Roman Bradáč, šéf TV Nova Petr Dvořák, bývalý výkonný ředitel TV Óčko Hynek Chudárek, někdejší marketingový ředitel TV Prima a pražského dopravního podniku Jan Svoboda a prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek. Podle výsledků středečního hlasování by byl favoritem výběrového řízení Dvořák. Do finálové volby prošel již v prvním kole hlasování, a to počtem 12 hlasů. "Svědčí to o tom, že rada své sympatie a svou důvěru rozložila celkem jednoznačně. Dvanáct hlasů pro pana Petra Dvořáka je velmi výmluvný doklad, o tom, kdo je favoritem," řekl předseda rady Milan Uhde. Do další volby se v prvním kole dostali ještě Chudárek a Šimek, kteří dostali po osmi hlasech. Svoboda a Bradáč postoupili až ve druhém kole. Mediální odborník Milan Šmíd, který působí na Fakultě sociálních věd UK, je výběrem radních zklamán. Rada prý kladla důraz spíše na manažerské než na osobnostní a kulturní kvality. "Lidé, jejichž kvalifikace je pouze manažerská, Českou televizi nezachrání," řekl ČTK Šmíd.

Vybraní kandidáti se ve svých projektech shodují v tom, že bude potřeba dořešit financování České televize. Například podle Bradáče je otázka financování České televize z dlouhodobého hlediska nedořešená a reálná hodnota poplatku v roce 2018 klesne až na úroveň roku 1997. Navrhuje proto například vymezení priorit a přístupu k investicím či využívání evropských fondů ke spolufinancování náročných projektů. Na možnost čerpání z prostředků EU upozorňuje také Šimek.

S velkými obtížemi vstřebávají informace o pádu letounu Jak-42 s týmem ruské hokejové ligy KHL Lokomotiv Jaroslavl, v jehož troskách zahynula i trojice českých hokejistů Jan Marek, Josef Vašíček a Karel Rachůnek, jejich přátelé a další představitelé českého hokeje. Trenér Vladimír Vůjtek, který v Jaroslavli ještě na jaře působil, v rozhovoru s ČTK podotkl, že letadlo za jeho působení v klubu nemělo jediný náznak problému. Zpráva o pádu letadla zastihla Vůjtka během cesty na Slovensko, kde má uznávaný kouč převzít tamní reprezentační tým. "Potkalo mě to na cestě a od té doby jedu sotva poloviční rychlostí. Je to hrozné. Měl jsem tam spoustu blízkých známých, stýkali jsem se s rodinami... A ty kluky jsem ještě před půlrokem trénoval...," řekl ČTK Vůjtek zcela zlomeným hlasem. Možnosti špatného technického stavu letadla či jeho stáří by ale katastrofu nepřipisoval. "S tím letadlem jsme s týmem létali všude a nebyl jediný náznak nějakého problému," poznamenal Vůjtek. "Je to jedno z nejbezpečnějších letadel a bylo o něj perfektně pečováno. Letecké katastrofy se ale bohužel i tak stávají," dodal Vůjtek.

V šoku z pádu letadla s hokejovým týmem je i kouč české reprezentace Alois Hadamczik, který s útočníkem Markem mluvil před 14 dny. Jak Hadamczikovi prozradil, chtěl se prý vrátit do Česka, protože se stal otcem. Sám Marek v úterý ČTK řekl, že manželka společně s malým Honzíkem za ním měli do Ruska přibližně za měsíc letět. "Nemám slov, protože na to se nedá nic říct. Honza Marek se mnou mluvil před 14 dny a říkal mi, že se mu narodilo dítě. Že tam nechce být a že půjde domů, že půjde do Sparty, co na to říkám. Já mu říkám: 'Honzo už jsi dlouho venku. To záleží jenom na tobě, jak se rozhodneš. No a nakonec tam kluk zůstal'," litoval jeho rozhodnutí Hadamczik v rozhovoru pro Radio Impuls. "Mám problémy vůbec mluvit. Sledujeme další vývoj v médiích," řekl ČTK generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban. Český svaz ledního hokeje zároveň vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým, rodinám a příbuzným obětí tragédie.

Poslanci ve středu schválili hlasy koalice vládní trojici zákonů zdravotnické reformy ministra Leoše Hegera (TOP 09). Podle vlády mají nahradit zastaralou normu ze 60. let a posílit postavení pacientů. Opozice změny ale kritizuje. Také podle představitelů odborů a lékařské komory nové zákony situaci ve zdravotnictví nezlepší. Nyní se bude předlohami zabývat Senát. Sněmovna přijala zákony o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. První dva odolaly návrhu opozice na zamítnutí. Trojici norem doplnila ještě novela o zdravotním pojištění. Zákon o zdravotních službách vymezuje podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Pacient se stane "rovnocenným účastníkem procesu poskytování zdravotních služeb". Získá například právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o zdravotních službách, které má dostat. V registru poskytovatelů najde rovněž všechny údaje o poskytovatelích zdravotních služeb. Kritici ale tvrdí, že pacienti o některá práva přijdou. Opozice poukazuje také na to, že zákon zbytečně mění zavedené pojmy a ve zdravotnictví vznikne chaos. To si myslí i šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle ní se normy chystaly ve spěchu a postavení pacientů a stav zdravotnictví nezlepší. Podobný názor má i viceprezident lékařské komory Zdeněk Mrozek. Odbory i komora mají k normám řadu výhrad. Odboráři chtějí oslovit senátory, aby zákony ještě upravili a vrátili poslancům.

Zhruba dvouměsíční festival ve Spojených státech připomene 170 let od narození českého skladatele Antonína Dvořáka, který právě za oceánem vytvořil některá ze svých vrcholných děl. Akce v americkém hlavním městě Washingtonu nabídne přes 30 koncertů, přednášek, výstav a dalších akcí, při nichž vystoupí přes 500 místních a zahraničních umělců. ČTK o tom informovalo české velvyslanectví ve Washingtonu, které festival organizuje. Podle Barbary Karpetové z ambasády je hlavním cílem festivalu prezentace Česka v zahraničí. "Vytváří platformu zviditelňující české kulturní dědictví. Představuje potenciál české kreativity a možnosti kulturní turistiky v ČR. Neméně důležitým cílem festivalu je poskytnutí prostoru další vzájemné inspiraci, tvorbě, porozumění a spolupráci," uvedla. Již tento čtvrtek, na nějž připadají umělcovy narozeniny, akci nazvanou Mutual Inspiration Festival 2011 (Festival vzájemné inspirace 2011) zahájí položení květin k Dvořákově soše na Stuyvesantově náměstí v New Yorku. Soubor Copland Brass Quintet by při této příležitosti měl zahrát části z Dvořákových Slovanských tanců či Novosvětské symfonie. Příští týden v sobotu se ve Washingtonu bude konat první z vrcholů festivalu. V Národním muzeu amerických indiánů zazní komentované provedení Novosvětské symfonie v podání Orchestru Americké katolické univerzity pod taktovkou Murryho Sidlina.

Letoun Jak-42 s hokejisty klubu KHL Lokomotiv Jaroslavl se ve středu krátce po startu zřítil u jaroslavlského letiště. Na jeho palubě zahynuli téměř všichni členové týmu včetně českých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka. Podle neoficiální zprávy v letounu cestovalo 45 lidí, havárii zřejmě přežil jen jeden člen posádky a šestadvacetiletý útočník Jaroslavle Alexandr Galimov. Rachůnek a Vašíček působili v klubu již v předešlé sezoně, Marek přišel do ambiciózního celku před začátkem sezony. Všichni tři mají ve sbírce zlaté medaile ze světových šampionátů a v KHL či ruské superlize působí již řadu let. Rachůnek a Vašíček mají za sebou i angažmá v NHL. Informaci, že na palubě havarovaného letounu byli tři čeští občané, potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. Obdrželo ji od šéfa krizového štábu v Jaroslavli. Charterový letoun ruské společnosti Jak-Servis havaroval krátce po startu z letiště Tunošna u Jaroslavle asi 200 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Podle agentury Interfax se letadlo naklonilo na levou stranu a spadlo asi 500 metrů od ranveje. Podle očitých svědků z letounu zbyla "hromada ohořelého železa", úlomky trosek údajně dopadly až do vzdálenosti čtyř kilometrů od katastrofy. Podle nepotvrzených informací byla příčinou havárie kolize s anténou letištního majáku, do níž letoun narazil, když po startu nedokázal nabrat výšku.

Česká republika dodrží všechny závazky, které má k NATO v oblasti zahraničních misí, včetně nasazení v Afghánistánu. Česko nechce být "černým pasažérem" mezi státy, které jsou do alianční obrany zapojeny, řekl premiér Petr Nečas po setkání s šéfem NATO Andersem Foghem Rasmussenem. Generální tajemník Severoatlantické aliance poznamenal, že ČR může šetřit finance, pokud se připojí do projektu sdílení vojenských schopností států aliance. O výdajích na obranu jednal Rasmussen v Praze i s ministrem obrany Alexandrem Vondrou. Prioritou české vlády je snižování deficitu státního rozpočtu, řekl Nečas Rasmussenovi. Přestože ČR nedává na obranu tolik, kolik by si NATO přálo, chce i nadále plnit své spojenecké závazky. Vláda neučiní žádné "neuvážené kroky", které by plynuly z případného tlaku na rychlé stažení z alianční mise ISAF v Afghánistánu, dodal Nečas. V Afghánistánu letos pracuje přibližně 720 českých vojáků, postupně jich však bude ubývat. Ke konci roku se bude stahovat vrtulníková jednotka. Příští rok bude v Afghánistánu působit nejméně o sto českých vojáků méně než letos, od druhé poloviny roku jejich počet klesne asi na 520. Mandát schválený parlamentem dává armádě možnost vyslat do Afghánistánu v roce 2012 až 640 vojáků. Vondra po své schůzce s Rasmussenem ČTK řekl, že po razantním snížení rozpočtu ministerstva obrany nyní ČR na obranu vydává jen asi 1,3 procenta hrubého domácího produktu místo dvou procent, ke kterým se před lety zavázalo.