Zprávy | Z archivu rubriky


Policejní posily zůstanou na Šluknovsku do té doby, dokud to bude nutné k zajištění bezpečnosti a pořádku. O jejich stažení se rozhodne podle situace v regionu. V diskusním pořadu televize Prima to ekl premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj vláda má opatření k předcházení podobných situací. Šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka kabinet kritizoval za opožděnou reakci na šluknovské události. Řekl, že vláda svou politikou situaci zhoršuje. Napětí na severu Čech vládne už delší dobu. Počátkem srpna situaci vyhrotil útok pětice Romů s mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O dva týdny později se další incident odehrál v Rumburku. Do ulic severočeských měst kvůli nepokojům vyrazily policejní posily, a to 50 policistů z pražské pořádkové jednotky. Podle původních informací měli zůstat dva až tři týdny. Starostové ale žádají trvalé řešení a posílení policejních hlídek. Ministerstvo vnitra přislíbilo, že na přelomu roku vznikne speciální pořádková jednotka policie, jejích přibližně 200 mužů bude působit právě na Šluknovsku.

Premiér Nečas dodal, že situaci zhodnotí vedení policie a ministerstva vnitra, která rozhodnou o dalším postupu. Podotkl, že resort uvažuje o zřízení až čtyř mobilních policejních jednotek, které by se mohly v podobných situacích na místo potřeby přesouvat. Uvedl, že se problémy na Šluknovsku či jinde nedají vyřešit v krátké době. Na zvládnutí situace pracuje vládní agentura pro začleňování. Premiér zdůraznil, že řešení stojí na třech pilířích - na vazbě mezi vyplácením sociálních dávek a posíláním dětí do školy, na vazbě dávek na prospěšnou práci pro obec a na stejných pravidlech pro všechny. Do budoucna by se podle Nečase mohl omezit také počet lidí na bytovou plochu. Počítá se i se zřízením centrální evidence přestupků či postihováním zneužívání dávek.

Postup vlády kritizoval šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj policie nemá dost peněz na provoz a slibovaným mobilním jednotkám "v polovině příštího roku dojdou prostředky na benzín". Nečas řekl, že "provozní peníze" policie se příští rok navýší o miliardu. Podle Sobotky vláda svou politikou situaci v rizikových regionech ještě zhoršuje. Poukazoval na snižování počtu policistů a na méně peněz na aktivní politiku zaměstnanosti.

Kritika prezidenta Václava Klause je promyšleným útokem, kterým si prezident chystá půdu pro založení nacionalistické, euroskeptické strany. V diskusním pořadu České televize to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Prezidentovi také vzkázal, že by měl více dbát na svou pozici hlavy státu a nepůsobit ve světě jako "někdy docela zábavný provokatér". Kritiku vládní koncepce zahraniční politiky, která zazněla v úterý na poradě českých velvyslanců, nelze podle ministra brát vážně. "Je to samozřejmě promyšlený útok, je to už přípravná palba pro události, které se budou dít v roce 2013, když končí prezidentův mandát," řekl Schwarzenberg. Pokud ODS odmítne znovu postavit Klause do svého čela, vznikne podle něj nová strana, pro kterou si už prezident buduje platformu. Klaus je podle šéfa TOP 09 bystrým pozorovatelem dění v EU a sází na nacionalistické téma.

Klaus a Schwarzenberg si v minulých dnech vyměňují ostré vzkazy přes média. Prezident šéfovi diplomacie na Hradě před velvyslanci vyčetl mimo jiné to, že jeho koncepce zahraniční politiky neřeší nepříznivé tendence a klíčové otázky v EU. Podle opoziční ČSSD české diplomacii velmi škodí, že ve světě nemluví jednohlasně a není jasné, kdo jí vede.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové v české politice prostor pro novou stranu na krajní pravici určitě je, nemá ale prý šanci na výrazně velký volební zisk. "V západní Evropě ty strany získávají v průměru kolem deseti, dvanácti procent, v České republice bych to viděla do deseti procent," řekla ČTK. Klaus podle Dvořákové už delší dobu hraje vlastní politickou partii, která směřuje k jeho budoucímu uplatnění na politické scéně.