Zprávy | Z archivu rubriky


Několik stovek bývalých politických vězňů komunistického režimu a jejich rodinných příslušníků se sešlo na Svatém Hostýně na Kroměřížsku. Na známé poutní místo dorazili, aby si připomněli mučení a smrt svých přátel v komunistických žalářích. Tradiční muklovskou pouť již podevatenácté uspořádala Konfederace politických vězňů (KPV) České republiky. "Muklovskou pouť pořádáme především proto, že většina z nás, kteří to všechno přežili díky vyšší moci, věří a věřili v Boha. Scházíme se tu také proto, abychom si připomněli památku těch, kteří už nejsou mezi námi, ale i proto, abychom se viděli se svými přáteli," řekl ČTK místopředseda KVP František Šedivý. Jeho samotného poslal v roce 1952 soud na 12 let do vězení za velezradu a špionáž za to, že organizoval na vysokých školách studentské skupiny, které usilovaly o pád komunistického režimu.

Účastníky pouti na Hostýně pozdravil mimo jiné premiér Petr Nečas. "I když se může zdát, že po všech odhalených zločinech komunistického režimu není nic jednoduššího a vděčnějšího než stát na vaší straně, není tomu tak. Jistě sledujete zprávy a víte, jak neúprosné parlamentní bitvy musíme svádět kolem každého zákona a každého pokusu náležitě ocenit roli, kterou v našich dějinách sehráli lidé, jako jste vy... Vždy narážíme na výhrady těch, kteří mají náramné pochopení pro zrůdné chování komunistické moci," uvedl Nečas. Oběti komunismu na Hostýně připomíná pomník, ke kterému bývalí vězňové, poutníci i politikové vždy pokládají věnce a květiny. První oficiální muklovská pouť se tam uskutečnila 4. září 1993. Mnozí političtí vězňové se však na tomto místě pravidelně scházeli již od roku 1960, kdy tehdejší vláda vyhlásila rozsáhlou amnestii.

Několik stovek lidí pochodovalo dvě hodiny Varnsdorfem, chtěli se dostat k Romy obývané ubytovně Sport. Na náměstí se jich sešlo asi 250, k davu se po cestě městem přidávaly další stovky lidí. Policie nakonec před 19:00 uzavřela všechny ulice vedoucí k ubytovně a protestující zastavila. Protestní shromáždění proti růstu kriminality Romů ve Šluknovském výběžku svolalo bez oficiálního ohlášení neonacistické hnutí Svobodná mládež. U ubytovny se už od odpoledne shromažďovali místní Romové, chtěli se bránit případnému útoku. Dav se sešel na náměstí už v 17:00 a během pár minut se dal na pochod k ubytovně, kde čekalo kolem 150 místních Romů. Policie se postupu snažila bránit a v ulicích se rozpoutala poziční válka. Jakmile čelo průvodu narazilo na policejní těžkooděnce, zbytek se odklonil a místo obešel jinudy. Na jednom z mostů přes Mandavu se čelo dokonce pokoušelo prorazit policejní kordon, po několika metrech ale těžkooděnci jeho postup zastavili. Policie situaci ovládla až okolo 18:00, kdy se dav snažil projít k ubytovně okolo továrny Velveta. Jen asi 50 metrů od ubytovny přehradila ulici zaparkovanými dodávkami a dav uzavřela z obou stran. Část pochodujících, především dívky a děti, z obklíčení postupně propouštěla a nakonec pustila i zbytek davu. Jeho části se sice ještě pokusily proniknout ke ubytovně z jiných stran, všechny přístupové cesty už byly ale uzavřené. Situace se okolo 19:00 začala uklidňovat.

Je to už druhá demonstrace, která se v šestnáctitisícovém městě v krátké době uskutečnila. V pátek prošlo městem zhruba 500 lidí, kteří protestovali proti nepřizpůsobivým, zejména Romům. Průchod do problémových lokalit jim policie odřízla a nepustila je ani k ubytovně Sport, načež se dav postupně rozešel. U Velvety si z davu policisté vyvedli i několik nejaktivnějších demonstrantů, dalších pět lidí bylo tou dobou už na policejní služebně. Mezi předvedenými byl i organizátor pátečního mítinku Lukáš Kohout, který opět vyzýval demonstrující k pochodu. Místní zpravidla považují policejní zásah za další příkoří, které ve Šluknovském výběžku musí bílá majorita přetrpět. "Kde jste byli, když jste měli chránit nás," zněl nejčastější výkřik z davu směrem k policistům. Pochodující vedla skupina několika desítek mladých lidí, podle vzhledu příznivců extremistických skupin. Většinu ale tvořili místní obyvatelé. "Opět bylo v davu hodně žen i dětí, i proto jsme nemohli zasáhnout tvrději," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Situaci z výšky monitoroval i policejní vrtulník.

V regionu v posledních měsících roste napětí mezi starousedlíky a Romy, které tam sestěhovaly realitní kanceláře spekulující s byty. Situace se vyhrotila počátkem srpna, kdy skupina pěti Romů zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později pak údajně zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku v Rumburku. Minulý týden se protiromsky zaměřené demonstrace, při nichž musela zasahovat i policie, odehrály na několika místech na severu Čech.

Biker Jaroslav Kulhavý se stal jako první český jezdec mistrem světa v cross country horských kol. Historický úspěch vybojoval letošní vítěz Světového poháru ve švýcarském Champéry s výrazným náskokem 47 sekund před domácím Ninem Schurterem. Kulhavý vylepšil stříbrnou pozici z loňského světového šampionátu a korunoval svoji výjimečnou sezonu, v níž se stal i mistrem Evropy a kraloval Světovému poháru, v němž vyhrál pět ze sedmi závodů. "Splnil se mi sen. Mám (duhový) trikot, ale byl to taky nejtěžší závod mojí kariéry. Teď ještě olympiáda...," uvedl po vyhlášení vítězů novopečený světový šampion podle serveru mtbs.cz. Při české hymně po životním úspěchu bojoval s dojetím.

Čeští fotbalisté remizovali v utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2012 ve Skotsku 2:2 a přiblížili se účasti v baráži. Domácí ve vyprodaném Hampden Parku dvakrát vedli po trefách Millera a Fletchera, svěřencům Michala Bílka zajistil bod v 90. minutě z penalty Kadlec. Češi tak před Skoty udrželi na druhém místě před posledními dvěma zápasy ve skupině I náskok pěti bodů. Závěr nabídl velké drama. Když už se zdálo, že Češi přijdou o větší část svého pětibodového náskoku v tabulce před Skotskem, upadl ve vápně po souboji Rezek a z přísně nařízené penalty zavěsil balon pod břevno Kadlec. Skotové se v nastavení po podobném souboji uvnitř šestnáctky také dožadovali pokutového kopu, ale sudí Blom dal Berrovi žlutou kartu za simulování.

Oštěpařka Barbora Špotáková získala na mistrovství světa v Tegu stejně jako před dvěma lety stříbrnou medaili. V dramatickém finále plném mimořádných hodů nestačila pouze na Rusku Marii Abakumovovou, která výkonem 71,99 metru zaostala jen o 29 cm za světovým rekordem Špotákové. Česká atletka hodila 71,58 metru. Třetí skončila překvapivě Sunette Viljoenová z JAR. I když vybojovala šestou medaili na vrcholné akci za sebou, stříbro na mistrovství světa v Tegu oštěpařka Barbora Špotáková moc neslavila. Na několik lahví šampaňského se dostalo, ale po vysilujícím pátečním souboji s Ruskou Marií Abakumovovou nezbyla na oslavu energie. Svou formu chce ještě zužitkovat. Příští týden ji čeká mítink v Curychu a potom závod v Berlíně. Před MS říkala, že se cítí jako v Pekingu, a závod v Tegu byl tomu olympijskému velmi podobný. A před třemi lety potom vytvořila světový rekord.

Oštěpař Vítězslav Veselý skončil ve finále mistrovství světa v Tegu výkonem 84,11 metru čtvrtý, od bronzu ho dělilo 19 centimetrů. Zvítězil Němec Matthias De Zordo, který hodil prvním pokusem 86,27 a o půldruhého metru porazil dvojnásobného olympijského vítěze Andrease Thorkildsena z Norska. Janu Železnému bylo jeho svěřence Veselého hodně líto. "Měli by dávat aspoň tu vyraženou bramboru s emblémem," utrousil světový rekordman v narážce na nepopulární místo, za které se "uděluje" pomyslná bramborová medaile. Přestože Železný není snad nikdy spokojený, stále hledá chyby a možná zlepšení, tentokrát Veselého pochválil. "Čtvrté místo je fantastické. Bylo to tam, jen to chtělo kousek štěstí," uvedl.

Skifař Ondřej Synek získal na mistrovství světa ve veslování stříbrnou medaili. Obhájce titulu z loňského šampionátu nestačil na jezeře Bled na Novozélanďana Mahého Drysdalea, který vybojoval již pátou zlatou medaili v kariéře. Synek byl se ziskem stříbrné medaile maximálně spokojený. Veslař pražské Dukly měl totiž v závěru přípravy na vrcholnou akci roku zdravotní problémy, zkolaboval a téměř týden netrénoval. Své finálové vystoupení už má za sebou i dvojskif sester Jitky a Lenky Antošových, který obsadil s velkým odstupem za vítěznou britskou dvojicí Annou Watkinsovou a Katherinou Graingerovou šesté místo.

Se závěrečným granslamem sezony US Open se rozloučil poslední český tenista ve dvouhře. Devátý hráč světa Tomáš Berdych vzdal kvůli zranění ramene ve druhém setu za stavu 4:6, 0:5 zápas třetího kola s Jankem Tipsarevičem ze Srbska.

Bývalá rozhodčí Dagmar Damková stáhla svou kandidaturu na post předsedkyně Fotbalové asociace České republiky. Důvodem je její členství v mezinárodní komisi rozhodčích UEFA. "Funkce by se neslučovala podle názoru lidí z UEFA s nejvyšším postem v národní asociaci. Protože chci pracovat v komisi rozhodčích UEFA, kde ještě nikdo od nás nikdy nebyl, musela jsem svoji kandidaturu stáhnout," uvedla Damková na internetových stránkách FAČR.

Dvě brněnské sociální pracovnice byly obviněny ze zanedbání pracovních povinností v případu týrání osmiletého hocha z Brna. Jeho mučení mohli zabránit mnohem dříve, protože o něm měli indicie ze školy, od dětské lékařky a příbuzných chlapce, sdělil České televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek. Rodiče chlapce dlouhodobě brutálně týrali bitím a hladověním, například mu dávali do bot připínáčky. Soud v únoru matce dítěte uložil šest let a otci šest a půl roku vězení. Za týrání dětí byli rodiče odsouzeni už podruhé. Podle Petráska měla jedna obviněná sociální pracovnice případ na starost od dubna do srpna 2009 a druhá pak od září 2009. "Moje klientka se cítí zcela nevinná. Do rodiny pravidelně docházela a ničeho si nevšimla. Chlapec před ní běhal nahatý a žádné známky týrání na něm nebyly vidět. Navíc měla na starost další rodiny, kterých bylo příliš mnoho. To už je však záležitost systému orgánů péče o dítě," sdělil ČT právník druhé obviněné Milan Staněk.

Dnes desetiletý hoch žije spolu se starší sestrou v kroměřížském dětském domově. V době odhalení kauzy loni v dubnu vážil chlapec pouhých 13,5 kilogramu, tedy asi jako dvouleté dítě, a musel být umístěn do nemocnice. Matka to odůvodňovala tím, že má poruchu růstového hormonu, přestože to nebyla pravda. Ve skutečnosti dítě hladovělo. Za pouhý měsíc hospitalizace pak hoch přibral o přibližně pět kilogramů. Kromě pracovnic odboru sociálně-právní ochrany dětí Brna střed státní zástupce prošetřoval další dva lidi. Podezření u lékařky a učitelky se však nepotvrdilo, naopak na případ upozorňovaly.