Zprávy | Z archivu rubriky


Podle železničních odborů je nepřijatelné snižování státních dotací na rychlíkové spoje, zároveň odmítají i krácení dotací krajům na objednávání regionální železniční dopravy. Pokud se na zasedání tripartity v září sociální partneři nedohodnou na udržení financování v současné výši, zbývá jen poslední řešení, kterým je stávka podobná té ze 16. června. Řekl to předseda největší odborové centrály na železnici, Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Plánované škrty v dotacích na rychlíky a regionální osobní dopravu jsou v řádu stovek milionů, což podle Pejši nepředstavuje pro státní rozpočet příliš významnou úsporu. Pro železnici by však jejich absence mohla vést až k rozpadu celého systému osobní železniční dopravy, varoval Pejša. Omezení dotace dálkové dopravy pro příští rok ve výši 200 milionů oznámilo ministerstvo dopravy v úterý. Snížení státní dotace krajům o 600 milionů z celkové částky 2,6 miliardy prosazuje ministr financí Miroslav Kalousek. Podle Pejši není rozumné snižovat dotace pro dálkovou železniční dopravu, když počet přepravených cestujících roste. Proti snižování dotace krajům se ohradil předseda Asociace krajů Michal Hašek. Podle něj budou s vládou na toto téma jednat zástupci krajů příští pátek. Podle Haška je memorandum, které s kraji o dotacích do regionální dopravy podepsala vláda Jana Fišera, závazné i pro všechny následující kabinety. Pokud je současná vláda nedodrží a slíbenou výši příspěvků bez souhlasu krajů sníží, budou se kraje bránit soudně. Stejný názor ohledně platnosti memoranda mají i odboráři, kteří asociaci nabídli spolupráci, oznámil Pejša. Snížení objednávky krajů o zmíněných 600 milionů by podle materiálu Českých drah znamenalo ohrožení zhruba 20 procent regionálních vlaků, dodal odborový předák.

Fotbalisté Sparty prohráli v úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy na půdě FC Vaslui 0:2 a v odvetě za týden je čeká obtížný úkol. Na porážce se velkou měrou podílel brankář Jaromír Blažek, který si při druhém gólu srazil lehký centr do vlastní branky. V poločase střídal zřejmě kvůli zdravotním problémům.

Fotbalový brankář Petr Čech si poranil koleno na středečním tréninku Chelsea a bude nejméně měsíc mimo hru. Nestihne tak zářijový důležitý duel české reprezentace v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy ve Skotsku. Týden po zahájení anglické Premier League musí novou jedničku hledat i Chelsea, jejíž trenér André Villas-Boas o Čechově zranění informoval na tiskové konferenci.

Dráhový cyklista František Sisr v Moskvě vybojoval titul juniorského mistra světa ve scratchi na 10 kilometrů. Do cíle přijel člen pražské Dukly osamocen s rukama nad hlavou poté, co v závěrečné fázi závodu zaútočil z úniku čtyřčlenné skupiny. Další radost prožil Sisr ve stíhačce družstev, kde s Ondřejem Rybínem, Janem Krausem a Denisem Rugovacem vytvořili nový český rekord. Na čtyřkilometrové trati dosáhli času 4:13,951 minuty a obsadili osmé místo. Český rekord vylepšili o 1,4 sekundy.

Deblkajak Ondřej Horský a Jan Štěrba postoupil na mistrovství světa v maďarském Szegedu do finále závodu na olympijské trati 1000 metrů. Pokud se v pátek vejde do šestého místa, zajistí českým rychlostním kanoistům první účastnické místo na hrách v Londýně.