Zprávy | Z archivu rubriky


Dlouhodobé deště a chladno pomáhá Správě Národního parku Šumava (NPŠ) v řadě míst v boji s kůrovcem. Brouka likvidují plísně, houby a hlavně viry. V některých lokalitách se těžba stromů napadených kůrovcem přeruší do pondělí. Do té doby vedení parku podle podrobného monitoringu z terénu rozhodne, jak, kde a nakolik bude kácení na dalších místech pokračovat, řekl náměstek ředitele šumavského parku Jiří Mánek. Na Ztraceném, kde aktivisté od konce července blokují těžbu napadených stromů, kácení pokračuje a skončí tento pátek. "Plánovaných 5000 stromů zvládneme," dodal Mánek. Poté se budou ještě odkorňovat kmeny nastojato, ale zvuk motorových pil utichne. Vir kůrovce pod kůrou usmrtí a tyto stromy není nutné kácet, protože už z nich brouk nevylétne a neohrozí další porosty. Podle Mánka se paraziti objevují každý rok, ale záleží na počasí. "Vzhledem k tomu, že loňské napadení a nárůst kůrovce byl opravdu obrovský a tím, že hodně prší a počasí nám přeje, tak se dala vysoká parazitace očekávat. Je zřejmě vyšší než loni," dodal. Jde o kombinaci plísní, hub a virů. "Některé vzorky jsme nechali poslat na vyšetření a bylo nám předběžně řečeno, že brouka ve stadiu larvy napadl nějaký virus. Definitivní zprávu budeme mít v pondělí," uvedl Mánek. Na Ztraceném u Modravy je kolem 45 aktivistů, kteří se snaží kácení blokovat. Vymezená místa pro těžbu stále hlídá zhruba 50 policistů. Podle mluvčího blokády Vratislava Vozníka našli aktivisté dvě nová místa těžby v lokalitě Na Ztraceném. Na jednom z nich v hloubi lesa údajně dřevorubec napadl jednoho z účastníků blokády. Případem se zabývá i policie, která mimo to zadržela a předvedla zatím sedm lidí, doplnila klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) neodvolá svoji záštitu, kterou dal sobotnímu průvodu homosexuálů Prague Pride. Zopakoval to novinářům při proražení metra do stanice Petřiny. K tomu, aby záštitu přehodnotil, jej vyzval mimo jiné pražský arcibiskup Dominik Duka. Svoboda řekl, že Dukovi odpoví a jeho reakce si váží, ale své názory měnit nebude. Podle něj je současný rozruch kolem průvodu homosexuálů bouří ve sklenici vody a plýtváním energií. Podle Svobody Praha tím, že takový průvod umožní, ukáže, že je moderním světovým městem. "Problém homosexuality a identity byl řešen v 50. a 60. letech minulého století. Před více než 50 lety jsme my lékaři a vědci mohli zodpovědně prohlásit, že to není nemoc, že to není zločin a že jsou to lidé, jako jsme my. A po 50 letech bouře ve sklenici vody a říkáme: 'My jsme tolerantní, ale ta tolerance končí u záštity primátora.' Co to je?" konstatoval pražský primátor, který je původním povoláním gynekolog. Řekl ale, že není zastáncem toho, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti. Jako primátor dává Svoboda ročně asi 200 až 250 záštit na nejrůznější akce, některých se pak i účastní. "Vnímal jsem jako svoji povinnost, že tato menšina má právo na to, aby tolerance k ní nekončila u bran primátorské záštity," uvedl Svoboda. Podle něj může mít takový názor i konzervativní politik. Reagoval tak na dřívější vyjádření předsedy iniciativy D.O.S.T. a personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory. Ten uvedl, že se podpora průvodu homosexuálního průvodu neslučuje s pozici člena konzervativní ODS. Svobodovu podporu průvodu homosexuálů už minulý týden kritizoval vicekancléř prezidenta Petr Hájek, který homosexuály nazval deviantními spoluobčany. Svého kancléře se pak také zastal prezident Václav Klaus. Podle serveru lidovky.cz se za prezidentovy názory postavila také regionální rada ODS Vysočina a Klaus jí za to údajně poděkoval. Od současného šéfa ODS a premiéra Petra Nečase se totiž bývalý předseda této strany Klaus podpory nedočkal. Nečas spor kolem průvodu považuje za zbytečně zdramatizovaný a vyzval všechny strany, aby zanechaly přehnaně ostrých vyjádření, které jen zbytečně vyhrocují situaci. Kritizoval také Bátoru, že se chová jako politický aktivista. Sobotním průvodem homosexuálů vyvrcholí Festival tolerance, který začal v Praze ve středu. Účastníci průvodu vyrazí z náměstí Republiky ke Střeleckému ostrovu.

Zástupci vlády a sociální demokracie se sešli na dalším jednání o penzijní reformě. Probírali otázku takzvaných předdůchodů, tedy možnosti, aby lidé s namáhavým nebo nebezpečným povoláním odcházeli do penze dříve, než dovrší oficiální věk pro odchod do důchodu. Ministerstvo financí předložilo na setkání materiál, podle kterého by bylo možné předdůchody a spoření na ně realizovat od počátku roku 2014. "Není důvodu věc odkládat, příslušná norma by měla být připravena již k 1. lednu 2013," řekl vyjednavač za sociální demokracii Martin Potůček. Podle Jiřího Krále z ministerstva práce a sociálních věcí, který se jednání za vládu účastnil, věc ještě bude předmětem dalšího jednání. Například příští týden ve čtvrtek se jí bude zabývat tripartita, která zahrnuje vládu, odbory a zaměstnavatele. Na způsobu řešení takzvaných předdůchodů se už koncem června shodl expertní tým tripartity. Zaměstnanci z namáhavých profesí by podle něj mohli odcházet do důchodu o jeden až pět let dříve, než je dáno zákonem. Seznam profesí přitom není dopředu určený. U jednotlivých zaměstnavatelů by se stanovil v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu. Za tyto lidi by zaměstnavatel spořil na zvláštní účet u penzijního fondu částku ve výši dvou až tří procent mzdy, a to nad její rámec. Z naspořené částky by se potom předdůchody vyplácely. Vyjednavači se také zabývali tím, zda bude možné předdůchody vyplácet pouze z tohoto zvláštního účtu, či bude možné na ně čerpat i z dalších prostředků, které si člověk v rámci penzijního připojištění naspoří. Jednání o předdůchodech patří k těm, ve kterých se obě strany nejméně rozcházejí. Součástí jednání je však i zavedení nového pilíře penzijního systému. V jeho rámci by si lidé mohli vyvádět část pojistného ze státního průběžného pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností. Vláda počítá s tím, že po transformaci důchodového systému zůstane i reformované penzijní připojištění, které by mělo tvořit vedle nového pilíře a současného státního průběžného důchodového systému třetí pilíř systému penzí.

Od čtvrtka mohou čeští turisté cestovat do Thajského království bez víz. Bezvízový styk platí pro turistický pobyt do 30 dnů. Na svých internetových stránkách to oznámila thajská ambasáda. Pro cesty trvající déle než 30 dní si žadatelé musí povolení vyřizovat jako doposud. Thajsko v minulém roce navštívilo asi 30.000 českých turistů, uvedl viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Jejich počet v minulých letech příliš ekonomická recese neovlivnila. Podle Okamury je to způsobeno tím, že tento typ dovolených si zpravidla dopřávají občané s vyššími příjmy, kteří nemuseli v důsledku oslabení ekonomiky zásadně omezovat výdaje. Podle Okamury je v Thajsku bezpečno, je zde vysoce rozvinutá turistická infrastruktura a pro české turisty jsou v zemi i přijatelné ceny zboží a služeb. V případě vstupu do Thajska ze sousedních zemí platí bezvízový turistický pobyt pouze na dobu 15 dnů. Nadále však platí, že ke vstupu na území Thajska je vyžadován cestovní pas platný minimálně šest měsíců po vstupu na území Thajska. Povolenou dobu pobytu nelze s výjimkou závažných důvodů prodloužit, varovalo české ministerstvo zahraničních věcí. Z hlediska exotických dovolených představuje Thajsko mezi českými turisty nejhojněji navštěvovanou destinaci. Na druhém místě se za ním podle Okamury drží Kuba, kterou ročně navštíví 14.000 Čechů, a na třetím místě je Dominikánská republika s 9000 návštěvníky ročně.

Církve přijaly návrh vládní komise na majetkové vyrovnání. Budou chtít jednat o délce přechodného období, řekl po schůzce komise a zástupců církve na ministerstvu kultury arcibiskup Dominik Duka. Vedle navrácení 56 procent majetku vládní komise navrhla finanční kompenzace ve výši 59 miliard korun. Bude se vyplácet 30 let. Zákon by mohl platit od roku 2013. Komise se znovu sejde se zástupci církví 25. srpna. Po této schůzce by mělo být již jasné, jak dlouho bude přechodné období trvat. Vláda by mohla ministra kultury Jiřího Bessera pověřit prací na zákonu už v září. Šéf Ekumenické rady církví Joel Ruml nedávno řekl, že velkou neznámou bude to, jak s dojednaným návrhem naloží Parlament. K návrhu, který má za cíl napravit majetkové křivdy na církvích během komunismu, mají výhrady koaliční Věci veřejné, odmítají ho opoziční ČSSD a KSČM. Pokud by kompromis dosažený mezi církevní a vládní komisí doznal v parlamentu výrazných změn, musel by se pak s církvemi projednat znovu. Podle Rumla je vládní návrh přijatelný, i když prý znevýhodňuje nekatolické církve. Problematika majetkového vyrovnání se táhne již léta. Církvím byl majetek zabaven v období komunismu. Řešení majetkových otázek mezi státem a církvemi v co nejkratším čase stálo i u zrodu současné vládní koalice ODS, TOP 09 a VV. Loni v létě premiér Nečas uvedl, že majetkové vyrovnání s církvemi pomůže rozvoji měst a obcí, jejichž majetky jsou kvůli církevním restitucím blokovány. Na chybějící právní předpis k vypořádání majetku církví upozornil i Ústavní soud.

Ministr financí ani ministr školství odborářům peníze navíc neslíbili, prý není kde brát. Po jednání s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) to řekl šéf školských odborů František Dobšík. S ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) přitom jednali už ve čtvrtek ráno. Odbory se proto chtějí kvůli rozpočtu obrátit na premiéra Petra Nečase (ODS), obávají se snížení platů nepedagogických pracovníků. "Pan ministr potvrdil, že rozpočet je opravdu velmi napjatý a že musí dělat velmi tvrdá opatření," uvedl Dobšík po schůzce s ministrem školství. Ministr Dobeš oznámil, že pokud nedostane přidáno 1,5 miliardy, bude škrtat na platech nepedagogických pracovníků škol. Učitelům už dříve slíbil přidat v roce 2012 čtyři miliardy, a pokud se nenavýší rozpočet školství, chce tyto peníze ušetřit mimo jiné i na platech školníků a kuchařek. Těm by škrtnul 700 milionů, což by znamenalo, že jim plat klesne o pět procent. Už letos přitom hospodářkám, uklízečkám a dalšímu personálu škol klesly platy o deset procent, jejich průměrná mzda činila v prvním čtvrtletí tohoto roku 13.000 korun. Ministři financí a školství se mají podle Dobšíka sejít ještě v pondělí. "My jsme se rozhodli, že nechceme čekat, jak jednání dopadne," ohlásil ale Dobšík s tím, že nejpozději v pondělí chtějí premiérovi poslat dopis, v němž ho vyzvou, aby se k této situaci vyjádřil. Místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková nevyloučila ani stávku, školy by mohly zůstat zavřené některý den v září, než se bude projednávat definitivní podoba rozpočtu. Odboráře už podpořil třeba senátor Marcel Chládek (ČSSD).

Zadlužená Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně je příčinou vyostřeného sporu dvou špiček ČSSD: předsedy strany Bohuslava Sobotky a moravskoslezského hetmana Jaroslava Palase. Krajští zastupitelé schválili záměr pronajmout nemocnici společnosti Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka. To se Sobotkovi nelíbí, protože to podle něj odporuje programu strany. Hejtman oponuje, že to je v tomto případě nejlepší možné řešení. "Znovu žádám hejtmana Jaroslava Palase, aby dodržoval program ČSSD a předvolební sliby, které naše politická strana závazným způsobem učinila, a zastavil přípravy pronájmu krajské nemocnice v Novém Jičíně," napsal Sobotka v tiskovém prohlášení. Deník Právo informoval, že Palas jako reakci zaslal Sobotkovi, místopředsedům ČSSD a hejtmanům dopis, ve kterém uvedl, že Sobotkovy výroky vnímá jako věcně nepodložené a jako ničím nezdůvodnitelný útok na významnou část politické reprezentace ČSSD v Moravskoslezském kraji. Podle Sobotky je ohrožena věrohodnost strany, která před krajskými volbami v roce 2008 deklarovala, že proces privatizace krajských nemocnic zastaví. Pronájmy se přitom podle něj fakticky rovnají privatizaci. Palas řekl, že novojičínské nemocnici, která má téměř 300 milionů korun závazků po lhůtě splatnosti, hrozí uzavření a postup zastupitelů kraje je v zájmu pacientů. "Bylo by katastrofou, kdybychom museli nemocnici uzavřít. O této situaci je pan předseda Sobotka detailně informován a mne udivuje jeho bigotní postoj k této záležitosti. Jsem přesvědčen, že tímto jediným možným způsobem řešení situace v této nemocnici, kdy se našel někdo, kdo chce zaplatit její závazky, bude zabezpečena lékařská péče," řekl hejtman. Dodal, že svůj názor vyjádřil v dopise a za svým stanoviskem pevně stojí.