Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo dopravy seznámí na středečním zasedání vládu s přerušením příprav na rekonstrukci dálničního úseku D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou prostřednictvím soukromých peněz (PPP projektů). Ministerstvo modernizaci dálnice zařadilo jako náhradní projekt pro čerpání evropských dotací z Operačního programu doprava (OPD I). Podle rozsahu modernizace v rámci operačního programu je buď možné se k projektu financování zbývajících úseků D1 metodou PPP vrátit, nebo od něj úplně upustit, uvedlo v předkládací zprávě ministerstvo dopravy. Financování rekonstrukce nejvytíženější české dálnice s přispěním soukromého kapitálu považoval za jednu z dopravních priorit v rámci takzvané superkoncepce bývalý ministr dopravy Vít Bárta. Za zastavením pilotního projektu stojí podle ministerstva obava z nedočerpání finančních prostředků z OPD I a zároveň nedostatečná příprava na realizaci jiných staveb. S využitím soukromého kapitálu nepočítá ani při výstavbě dalšího plánovaného PPP projektu, kterým je výstavba dálnice D3 v úseku Veselí nad Lužnicí - Úsilné. Ministerstvo dopravy podle předkládací zprávy bude nadále analyzovat ostatní dopravní stavby, které by bylo možné uskutečnit prostřednictvím alternativních forem financování včetně PPP projektů. Záměr realizovat rekonstrukci dálnice D1 prostřednictvím peněz z evropského programu OPD I oznámilo ministerstvo dopravy začátkem července. Dálnice D1 dostane při rekonstrukci kromě nového povrchu nový systém odvodnění a bezpečnostní prvky, jako jsou modernější svodidla a bezpečnější sjezdy. S rozšířením dálnice do tří pruhů po celé délce se ale zatím nepočítá.

Experti sociální demokracie na dnešním jednání se zástupci vlády vyzvali kabinet, aby odložil spuštění nového pilíře důchodového systému minimálně o rok, tedy na 1. ledna 2014. V rámci tohoto pilíře by si lidé mohli vyvádět část pojistného ze státního průběžného pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností. Důvodem sociálnědemokratického návrhu je současná situace na kapitálových finančních trzích a problémy některých států. "ČSSD vyzvala vládu, aby druhý pilíř nezaváděla, popřípadě, když ze svého záměru neustoupí a zavede ho, tak aby legisvakanci (období mezi dnem, kdy se právní předpis stává platným, a dnem, kdy nabývá účinnosti) odložila minimálně o rok," řekl Vít Samek, který je v expertním týmu sociální demokracie. Postoj odůvodnil například nedávným snížením ratingu Spojených států či situací na trhu s dluhopisy některých zemí, například Španělska či Itálie. Odložením účinnosti bude možné lépe vyhodnotit krizi, která tady pokračuje, řekl Samek. Sociální demokracie dále vyzvala vládu, aby předložila hodnocení dopadů na veřejné finance, které bude zavedení druhého pilíře mít. Jednání budou i nadále pokračovat. Zabývat se budou mimo jiné transformací současného penzijního připojištění a takzvaným předdůchodem, který by umožnil odejít dříve do penze lidem s namáhavým nebo nebezpečným povoláním. Například u takzvaných předdůchodů se už na řešení shodl expertní tým tripartity.

Platy soudců se zřejmě zvýší. Ústavní soud (ÚS) částečně vyhověl návrhu směřujícímu proti úsporám v justici a zrušil letošní sníženou platovou základnu soudců, která činila 54.005 korun. ÚS ale neřekl, kolik budou soudci brát. Rozhodnout teď musí stát. Další úsporné změny pro příští roky včetně trvale sníženého koeficientu pro výpočet mezd ponechal ÚS v platnosti, nemohl se jimi prý zabývat, dokud nejsou přímo aplikovány. Teoreticky je tak možné, že se podobný spor bude opakovat i příští rok. Nález se týká všech soudců s výjimkou členů Ústavního soudu, kteří jsou odměňováni podle jiných pravidel. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník nález přivítal a poděkoval ústavním soudcům za odvahu. "Mrzí mě, že se musíme opakovaně obracet na Ústavní soud prakticky každý rok znovu a znovu, abychom se domohli svých zákonných práv. Domnívám se, že je to velmi nedůstojné," řekl ČTK a ČT Lichovník. Nevyloučil, že pokud zákonodárce nepřijme nějakou "rozumnější úpravu" pro následující rok, může se otázka platů soudců vrátit znovu k ÚS. Novou přesnou výši soudcovských příjmů Ústavní soud neřešil. Platovou základnu by prý měl určit stát, konkrétně ministerstvo práce a sociálních věcí. Názor ÚS je ale jasný: platy by neměly klesat. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Palečkové se musí úřad nejprve seznámit s písemným odůvodněním dnešního nálezu, teprve poté ho může podrobněji komentovat. Ministr Pospíšil (ODS) pak v ČT uvedl, že o případném dorovnání platů soudcům za letošek by musela rozhodnout vláda.

Oba páry českých beachvolejbalistek zvládly vítězně úvodní zápasy na mistrovství Evropy v Norsku a postup ze skupiny už by jim neměl uniknout. Čtvrté nasazené Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou i semifinalistky letošního světového šampionátu v Římě Lenka Háječková s Hanou Klapalovou tak potvrdily, že mohou patřit k adeptkám na medaili. Kolocová se Slukovou jsou mezi 32 dvojicemi nasazené jako číslo čtyři, ale na výhru nad Švýcarkami Forrerovou a Vergéovou-Dépréovou potřebovaly tři sety. Háječková s Klapalovou, jež se představily rovněž na centrálním kurtu v Kristiansandu, si poradily s finskými sestrami Nyströmovými snadněji 2:0. Druhý zápas čeká oba páry ve středu, poslední ve čtvrtek a po zdárném vstupu do ME se budou snažit skupinu vyhrát a postoupit rovnou do osmifinále. Mužům začne šampionát ve středu i s Petrem Benešem a Přemyslem Kubalou.

Čeští fotbalisté podstoupí ve středu poslední prověrku před podzimním startem rozhodující části kvalifikace mistrovství Evropy. Reprezentanty za necelý měsíc čeká klíčový souboj o účast v baráži o Euro ve Skotsku a naladit se na něj chtějí v nadcházejícím přípravném duelu v Oslo proti houževnatému Norsku, které by mělo herním stylem připomínat zářijového ostrovního soupeře. Kouč Michal Bílek od svých hráčů očekává především zlepšení v ofenzivě. Do Oslo odjel s nejsilnějším možným týmem, chybí mu jen zraněné trio útočník Tomáš Necid, bek Roman Hubník a záložník Jan Polák.

Česká republika - Itálie 54:47 (20:28). Na mistrovství Evropy juniorek v basketbalu v rumunském Oradee si v osmifinálové skupině F připsal český tým první výhru a udržel naději na postup do čtvrtfinále.