Zprávy | Z archivu rubriky


Vojenské technické muzeum v Lešanech na Benešovsku získalo do svých sbírek unikátní agromobil, který se v roce 1964 objevil v populárním filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů. Jde o zcela raritní exemplář automobilu, který byl vyvinut na přelomu 50. a 60. let a nebyl nikdy zaveden do výroby. Přesný název automobilu zní Škoda 998 a pochází z roku 1962. Impulz k vývoji vozu dalo tehdejší ministerstvo zemědělství, které požadovalo speciální zemědělský automobil vhodný k přepravě menšího počtu lidí a nákladu. Vývojem byly pověřeny tehdejší mladoboleslavské Automobilové závody, konečný projekt vznikl v roce 1961. Vlastní výroba agromobilu měla být zavedena v Českých závodech motocyklových Strakonice (ČZM). Během jediného roku byly zhotoveny tři prototypy. Motor a převodové agregáty byly převzaty z typu Škoda 1202. Vozidlo bylo vybaveno přídavnou převodovkou s možností zařazení předního pohonu a také s vývodem pro pohon navijáku nebo jiných přídavných zařízení. V roce 1962 měla být zhotovena dvacetikusová ověřovací série, posléze snížena na deset kusů. Ohledně celkového počtu vyrobených automobilů se prameny dost rozcházejí - od pouhých tří prototypů až po 23 postavených vozů. V letech 1962 a 1963 se prověřovala možnost, že by auto bylo zavedeno do armády. Výsledek srovnávacího testu s vozem GAZ-69 vyzněl ve prospěch agromobilu. Přes nadějně probíhající zkoušky ale ministerstvo všeobecného strojírenství kvůli nedostatku peněz projekt v roce 1963 zrušilo. Veřejnost se o tomto voze poprvé dověděla až na podzim 1964, ve stejném roce se automobil dočkal i svého hvězdného okamžiku - dva exempláře účinkovaly v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů. Filmařům se vůz hodil patrně proto, že nepřipomínal tehdejší běžné armádní vozy sovětské výroby. Snímek měl nepřehlédnutelný pacifistický tón a spojit tuto myšlenku s konkrétními vozy "lidově demokratické" armády nebylo možné. Z celkového počtu vyrobených agromobilů se zřejmě dochovaly pouze dva kusy. Jeden se nachází v depozitu tovární sbírky mladoboleslavské Škodovky, druhý se nyní podařilo získat do sbírek lešanského muzea. Tento automobil byl po skončení zkoušek zakoupen v listopadu 1963 přes Mototechnu v Českých Budějovicích firmou ČZM Strakonice. Tady sloužil dalších téměř dvacet let u jednotky Lidových milicí. Až v roce 1980 byl vyřazen z provozu. Posléze ho získal soukromý majitel. Majitel zakoupil vozidlo ve velice zbědovaném stavu. Díky náročné renovaci ho ale postupem času uvedl do provozuschopného stavu. V letošním roce se rozhodl, že vozidlo prodá. V Lešanech ho nyní postavili vedle svého kolegy z Kdyby tisíc klarinetů, prototypu vozu Škoda 973 Babeta. K vidění bude i na Tankovém dni 27. srpna.

Do vůbec prvního pražského "průvodu hrdosti" homosexuálů by zřejmě mohlo přijít víc lidí, než pořadatelé původně očekávali. Po vlně protestů a kritických vyjádření na adresu akce Prague Pride se do ní chtějí zapojit i ti, kteří by se jí jinak nezúčastnili. Hlásí se na facebooku i organizátorům, kteří počítali s asi tisícovkou účastníků. Řekl to předseda pořádajícího sdružení Prague Pride Czeslaw Walek. Nedokázal odhadnout, jak velký by průvod nakonec mohl být. Dodal, že bezpečnost ale bude zajištěna. Podle Walka pořadatelé očekávali, že se objeví "extrémní názory" na akci. Nevidí je ale jako většinové. Vlnu protestů odstartoval minulý týden prezidentův vicekancléř Petr Hájek, který průvod označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa. O homosexuálech psal jako o "deviantních spoluobčanech" a kritizoval pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) za jeho záštitu. Za Hájka se postavil prezident Václav Klaus. Karnevalový průvod homosexuálů, který je součástí pětidenního festivalu, se pak pomalu stal "akcí mezinárodního významu". S protestem proti pochodu se připojil předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T. Ladislav Bátora, po jehož odvolání z funkce šéfa personálního odboru ministerstva školství volají organizace na ochranu lidských práv i někteří politici. Iniciativa dopisem protestovala proti primátorské záštitě. Přidalo se i Hnutí pro život, které bojuje proti potratům a v sobotu s lidovci a mladými křesťanskými demokraty pořádá pochod za tradiční rodinu jako protiváhu. Organizátory naopak podle Walka podpořil bývalý premiér Jan Fischer. Svou podporu vyjádřil podle informací ČTK také exministr vnitra Radek John či místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (oba VV). Stanovisko se chystá údajně vydat také vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD) na svém blogu už napsal, že v sobotu se svou ženou půjde do průvodu. Průvodem má vyvrcholit pětidenní Festival tolerance, který začne ve středu. Nabídne koncerty, semináře, promítání, výstavy, party, sportovní akce či prohlídky Prahy. Karnevalový průvod se začne řadit v sobotu ve 12:00 na náměstí Republiky. Skončit by měl na Střeleckém ostrově, kde bude následovat hudební festival. Podobné karnevalové akce s hudbou a tancem se konají v mnoha zahraničních metropolích. Zatímco třeba loni po vídeňské okružní třídě Ring vyjelo do duhového průvodu Regenbogenparade přes 30 vyzdobených kamionů se soundsystémy, centrem Prahy se s muzikou vypraví čtyři malé nákladní vozy. Na první český "průvod hrdosti" se nechystají jen diváci z domova, ale i ze zahraničí. Pořádající sdružení totiž zorganizovalo kampaň v cizině. Jedním z partnerů festivalu je také organizace CzechTourism, která má Českou republiku propagovat.

Pražský dopravní podnik jedná o prodeji vestibulů ve stanicích metra Českomoravská, Vysočanská a Kačerov. Zájem o ně mají společnosti Crescon a Asset bloom. Kromě okolí stanice metra Florenc, o jehož prodeji uvažuje hlavní město, by tak novou tvář mohly získat i další stanice. Podnik se zájemci podle své mluvčí Ilony Vysoudilové podepsal memorandum, následně by mohla být uzavřena kupní smlouva. Cena, za kterou by podnik mohl vestibuly prodat, podle Vysoudilové zatím není známa. Záměr prodat tři vestibuly metra Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) schválilo už loni v květnu představenstvo, loni v srpnu pak byla vypsána soutěž na revitalizaci. O každý vestibul se ucházelo několik firem. Vítěz byl posuzován na základě ekonomických a architektonických kritérií a podle způsobu využití nemovitostí. Ve vestibulech by měly vyrůst nové obchody a služby, stanice by se podle Vysoudilové měla propojit s okolím. Vestibul stanice Vysočanská by měla přebudovat společnost Asset bloom s.r.o., jejímž společníkem je podle obchodního rejstříku firma mající sídlo na Kypru. Kačerov a Českomoravskou by měla získat developerská společnost CRESCON, a.s., která se v Praze dosud soustředila především na menší luxusní projekty. DPP se společnostmi podepsal memoranda o spolupráci při přestavbě stanic. Podle Vysoudilové si ještě musí obě strany vyjasnit, co ve vestibulech vyroste. DPP totiž požaduje, aby v těchto prostorách nebyly herny. Mluvčí odhaduje, že vyjednávání bude ještě několik měsíců trvat. Podnik chce v prodejích pokračovat, podle Vysoudilové se ale o dalších vestibulech nerozhodlo. Už dříve se mluvilo například o stanicích Opatov a Anděl, přestavět by se měla také stanice Národní třída. Nad ní chce investor vystavět multifunkční Copa centrum, v kterém budou obchody i byty.

Vláda se na svém středečním zasedání bude zabývat daňovou reformou navrhovanou ministerstvem financí. To navrhuje v rámci několika zákonů vytvoření Jednoho inkasního místa, zrušit superhrubou mzdu, zjednodušit současný systém finanční a celní správy nebo zrušit řadu daňových výjimek. Vyplývá to z programu vlády a návrhů zákonů na internetových stránkách vlády. U vytvoření inkasního místa a daňových změn MF předpokládá účinnost od 1. ledna 2013. V případě struktury finančních a celních úřadů by změny měly být účinné od příštího roku, a to v rámci nového zákona o Finanční správě České republiky a zákona o Celní správě České republiky. Ministerstvo chce v rámci reformy zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd 32,5 procenta. MF plánuje rovněž v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 výjimek. Proti rušení některých daňových výjimek se ovšem v připomínkovém řízení postavilo několik ministerstev nebo například odbory. Ministerstvo dopravy je proti zrušení daňového zvýhodnění režijních jízdenek nebo stravenek. Ministerstvo obrany, vnitra a další bezpečnostní složky nesouhlasí rovněž se zrušením osvobození od daně u kázeňské odměny nebo odchodného. Proti zrušení daňového zvýhodnění některých zaměstnaneckých benefitů se podle serveru iDnes.cz postavily i Věci veřejné (VV).

Páteční dopis skupiny velvyslanců, kterým podpořili chystaný pochod sexuálních menšin v Praze, považuje prezident Václav Klaus za bezprecedentní krok. Uvedl to v prohlášení, které zveřejnil Hrad. Velvyslanci by podle něj měli vědět, že debata není vedena o povolení či nepovolení této manifestační akce, ale o její veřejné podpoře primátorem hlavního města. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg označil dopis za kontraproduktivní a přebytečný. Dokument podepsali velvyslanci evropských zemí, Kanady a USA. Britské ministerstvo zahraničí za dopisem stojí. Dokument nebyl kritikou českých úřadů, uvedlo na dotaz ČTK. Britské velvyslanectví bylo iniciátorem dopisu. "Nedovedu si představit, že by si jakýkoli náš velvyslanec dovolil formou petice zasahovat do vnitropolitické diskuse v jakékoli demokratické zemi světa," zdůraznil prezident. Schwarzenberg na webu svého úřadu uvedl, že považuje za kontraproduktivní a přebytečné vyjadřovat podporu právům, která v ČR nikdo nepopírá ani neupírá. "Nikdo nebrání těmto skupinám v jejich právech, ani v tom, aby je podpořily veřejně," uvedl ministr zahraničí. "Z tohoto - po mém soudu zbytného kroku - se vyvinula velmi nešťastná diskuse, která navíc zbytečně budí dojem zasahování do vnitřních záležitostí, což předpokládám nemohlo být úmyslem dotyčných diplomatických zastoupení," myslí si Schwarzenberg. Klaus zdůraznil, že by ve svém odsudku byl ještě ostřejší než ministr zahraničí. "Stojíme za naším dopisem na podporu pochodu Prague Pride. Není důvod, proč by tato podpora měla být interpretována jako kritika českých úřadů," sdělil mluvčí britského ministerstva. "Velvyslanectví vydávají prohlášení na podporu takových událostí v mnoha zemích, včetně oblasti střední Evropy," dodal. Velvyslanci USA, Rakouska, Belgie, Kanady, Dánska, Estonska, Německa, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Velké Británie v pátek ve společném prohlášení vyjádřili "solidaritu s komunitami leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů" v ČR s tím, že podporují jejich právo uspořádat pokojný a zákonný průvod, aby zvýšili povědomí o tématech, která se jich týkají. Šéf diplomacie nicméně ve svém vyjádření označil za nešťastné "polemické vyjádření vyššího úředníka". Prezidentův vicekancléř Petr Hájek minulý týden chystaný pochod Prague Pride označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa. Český prezident se už minulý týden Hájka zastal a zdůraznil, že karneval, plánovaný na sobotu, není projevem homosexuality, ale homosexualismu, jehož se obává. V pondělí uvedl, že tímto svým vyjádřením protestoval proti omezování svobody slova. Ocenil, že poděkování za jeho názor mu zaslal i pražský arcibiskup Dominik Duka. Britské velvyslanectví v pátek zdůraznilo, že akce s Hájkovými názory nijak nesouvisí.

Záběry týraných chlapců, které v roce 2007 odstartovaly takzvanou kuřimskou kauzu, nadále zaměstnávají české soudy. Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu (NSS) se v červenci zabýval oprávněností stotisícových pokut, které za odvysílání záběrů dostaly české televizní stanice. Běžné senáty NSS se totiž v pohledu na šokující spoty rozcházejí. Z rozhodnutí rozšířeného senátu zpřístupněného na internetu vyplývá, že zatímco Nova již pokutu 600.000 korun nezvrátí, Česká televize se třetinové sankci možná nakonec vyhne. Pokuty uložila českým televizním stanicím Rada pro rozhlasové televizní vysílání za porušení povinnosti bezdůvodně nezobrazovat osoby vystavené těžkému tělesnému nebo duševnímu utrpení způsobem snižujícím lidskou důstojnost. Záběry se v pokutovaných případech objevily asi rok a půl po odhalení kauzy v souvislosti s uvalením vazby na jednu z podezřelých. Sankce potvrdil Městský soud v Praze a v případě Novy už loni také Nejvyšší správní soud a později Ústavní soud. Poté však jiný senát NSS dostal stížnost České televize a předběžně se přiklonil k opačnému závěru: pokuta neměla být udělena, protože odvysílání mělo svůj smysl. Soudci se proto obrátili na rozšířený senát, aby domnělý rozpor dvou právních názorů rozhodl. Členové rozšířeného senátu, který vede předseda NSS Josef Baxa, upozornili především na podstatné rozdíly v tom, jak jednotlivé záběry použily zpravodajské štáby České televize a Novy. Liší se prý komentář a celkový kontext i metoda ochrany identity chlapce na záběrech.

Po dlouhé nemoci zemřela v Praze ve věku 83 let divadelní a filmová herečka, komunistická funkcionářka Jiřina Švorcová. Informaci serveru Novinky.cz potvrdil ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip. Švorcová zemřela po dlouhé a těžké nemoci v léčebně dlouhodobě nemocných v Praze na Malvazinkách. Dlouho byla udržována v umělém spánku a selhávaly jí důležité životní funkce. Jiřina Švorcová dlouhá léta hrála v Divadle na Vinohradech. V povědomí veřejnosti byla především jako představitelka titulní role televizního seriálu Žena za pultem. I přes desítky rolí, které vytvořila, vnímala velká část veřejnosti Švorcovou především po listopadu 1989 jako zapálenou komunistku, kterou zůstala i po převratu, a představitelku minulého režimu. Švorcová absolvovala v roce 1950 DAMU a o rok později nastoupila jako nadějná herečka do tehdejšího Ústředního divadla Československé armády, dnešního Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořila až do svého odchodu v roce 1990 desítky rolí. Zhruba dvacet postav ztvárnila také ve filmu. K těm nejznámějším patří Marie Rysová z Kachyňova Krále Šumavy, Božena Němcová z Vávrova Horoucího srdce nebo Cyrilová v dalším Vávrově snímku Putování Jana Amose. Rovněž často spolupracovala s rozhlasem a dabingem a věnovala se uměleckému přednesu. Největší popularitu jí však přinesla televize - především normalizační seriál Žena za pultem.

Do cesty ekologických aktivistů, kteří na Šumavě blokují kácení stromů napadených kůrovcem, se opět postavili místní lidé. Silnici, kudy aktivisté odjíždějí auty ze svého ubytování, obyvatelé zablokovali traktory, takže zdrželi jejich příchod do lesa. Tam se mezitím začalo kácet, policie navíc zadržela dva blokádníky a zabavila jim lezecké vybavení, s nímž se pokoušejí v korunách stromů bránit kácení, řekl mluvčí blokády Vratislav Vozník. "V pondělí ráno byli místní lidé nebývale aktivní, hned před 6:00 nám zablokovali výjezd z místa, kde bydlíme. Po příjezdové a odjezdové cestě si postavili na každou stranu jeden traktor s argumentem, že se jim tam porouchal a musejí ho opravit," popsal. Aktivisté tak museli pěšky do další obce, kde je vyzvedlo auto a odvezlo dál, odkud šli na místo blokády. Nabrali ale zpoždění. U Černohorské nádrže pak skupina místních opět blokovala lesní cestu, doplnil Vozník. Není to poprvé, co místní lidé dali aktivistům najevo svůj názor. Na rozdíl od účastníků blokády chtějí, aby správa parku pokračovala v zásazích proti rychle se množícímu kůrovci. Po aktivistech důrazně požadují, aby zásahům v lokalitě Na Ztraceném přestali bránit. Účastníci blokády také zrušili infostánek, u něhož chtěli podávat informace o svém pohledu na zásahy v lokalitě. V sobotu jim rozložení stánku nedovolil pracovník obce, takže jen rozdávali letáky. Incident se odehrál i v neděli. Krajský soud v Plzni se odmítl zabývat návrhem na předběžné opatření, který u něj minulý týden podal známý plzeňský aktivista ze Strany zelených Martin Marek. "Zdůvodnil to tím, že dle jeho názoru je k rozhodnutí v této věci příslušný jiný soud. Uvedl, že návrh předá Vrchnímu soudu v Praze, aby ten rozhodl, který soud má o předběžném opatření rozhodovat," řekl Marek ČTK. S rozhodnutím nesouhlasí, nelíbí se mu zejména časová prodleva, která tak vznikne. V návrhu na předběžné opatření Marek argumentoval zejména zásahem do svých osobnostních práv a domáhal se, aby soud předběžným opatřením zamezil policii zasahovat ve sporné lokalitě. Citoval i Listinu základních práv a svobod. Soud se ale odvolal na zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.