Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanecká sněmovna by měla na některé z příštích schůzí projednávat novelu zákona, která umožní prodej státní zemědělské půdy občanům Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. V květnu totiž přestala platit výjimka, kterou si Česko vyjednalo při vstupu do EU. Na prodej zemědělské půdy cizincům tehdy uvalilo sedmiletý zákaz. I v případě, že by český parlament tuto novelu nepřijal, občané EU by měli na odkup půdy právo. Smlouva o přistoupení k EU je totiž nadřazenou právní normou. Novela by měla kromě jiného i sjednotit pravidla pro převody zemědělských pozemků na farmáře a zamezit tomu, aby je získávaly lidé nehospodařící v zemědělství. Nově by mohli zemědělci získat od státu pole, která mají nejméně deset hektarů a na kterých hospodaří alespoň tři roky. Česko si před vstupem do EU vyjednalo na prodej nemovitostí určených k bydlení pětileté a zemědělské půdy sedmileté přechodné období. V případě bydlení se tak ustanovení devizového zákona nevyužívá už od předloňského května. Některé okolní státy žádaly Brusel o prodloužené této výjimky. Požadovala to neúspěšně i česká Agrární komora. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dříve upozornil na to, že existují dva způsoby jak současný zákon obejít, takže mnoho půdy cizinci vlastní již nyní. Na prodloužení výjimky by podle ministra Kalouska vydělali pouze takzvaní bílí koně, jejichž prostřednictvím si cizinci půdu opatřili.

Úvěrové společnosti v Česku odmítají financovat nákup zboží denní spotřeby, luxusní, choulostivé, jinak 'citlivé' nebo rizikové výrobky. Na výtvarné dílo, zlatý náramek nebo erotickou hračku by si tak zákazníci měli přichystat hotovost. Vyplývá to z ankety ČTK mezi úvěrovými firmami, podle nichž se přitom spektrum zboží a služeb, které si Češi mohou pořídit na úvěr, stále rozšiřuje. "Úvěr je běžný finanční nástroj pro zákazníky, kteří v dané chvíli nemají dostatek hotovosti na dražší věc, kterou potřebují. I když to neplatí do důsledku, některé druhy zboží prostě na splátky neposkytujeme, a tento náš názor zůstává už 14 let stejný," uvedl generální ředitel Home Creditu David Bystrzycki. Úvěrové firmy obecně nenabízejí na splátky zboží, které stojí méně než 3000 korun. Je to jakási psychologická hranice, suma, kterou by zákazníci měli být schopni vydat najednou. Proto si na úvěr není možné nakoupit jídlo, drogerii, oblečení či boty. Odlišnou kategorií jsou šperky, luxusní hodinky nebo drahé značkové brýle. Vše to jsou věci nad běžný životní standard, lidé se bez nich mohou obejít, anebo je nahradit levnější variantou. "Vycházíme z obecného předpokladu, že na přepychové zboží zákazník buď má, nebo si ho nekoupí. Pokud si ho koupí na splátky, dělá často unáhlené a nezodpovědné rozhodnutí a i jeho motivace splácet je nižší," upozornil Lukáš Civín, který v Home Creditu řídí riziko.

Státní zastupitelství obvinilo 18 policistů ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku kvůli jejich nelegální práci pro filmové produkce. ČTK o tom informovala mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová. Inspekce v sobotu 17 policistů zadržela, jeden z podezřelých je zatím v zahraničí. Na údajného organizátora trestné činnosti byl podán návrh na uvalení vazby. Obviněným hrozí až osmileté odnětí svobody. Inspekce v sobotu zadržela 16 policistů z krajského ředitelství v Praze a jednoho ze Středočeského kraje. Skupina se prý nechávala nelegálně najímat na práci firmou, která zajišťovala různé činnosti pro filmový průmysl. Policisté například odkláněli dopravu nebo uzavírali prostory. Odměna za účast na akci činila pro každého policistu nejméně 2000 korun. Někteří z nich si podle Sandorové dokázali svůj finanční rozpočet vylepšit řádově až o několik stovek tisíc korun ročně. "Tuto nelegální činnost prováděli přibližně deset let, domněnky, podle nichž se jí dopouštěli kvůli letošnímu snížení platů, nejsou tedy na místě," řekla mluvčí. Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify přibližně o deset procent, odbory však upozornily, že kvůli škrtání různých příplatků bude propad vyšší. Policisté ale vedle služby nesmějí vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost kromě práce vědecké, pedagogické, publicistické, literární nebo umělecké. Inspekce zjistila, že podezřelí při akcích používali služební stejnokroj a služební zbraně, nebo jejich plastové napodobeniny, někdy také záměrně označovali své uniformy jiným identifikačním číslem. Obvinění údajně také zneužívali policejní informační systém pro zjišťování informací o majitelích aut parkujících v místech vyhrazených pro natáčení.

Do projektu Národního památkového ústavu (NPÚ) Oživlé památky se v srpnu zapojí další hrady a zámky. Návštěvníky hradu Karlštejn tak přivítá císař Karel IV., zámek Konopiště zase nabídne šlechtické hody. Chybět nebudou ani speciální kostýmované prohlídky, hry, akce pro děti, soutěže a divadelní představení. To vše v duchu letošního tématu Oživlých památek - Šlechtické kratochvíle. ČTK o tom informovala mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. Speciální akce určené pro návštěvníky všech věkových kategorií na památkách ve správě NPÚ se konají už od počátku prázdnin. Na srpen si ale řada historických objektů přichystala nová lákadla pro turisty. "Prohlídka zámku, hradu či jiné památky nemusí znamenat jen tradiční procházku expozicí s výkladem. Historii mohou o letošních prázdninách návštěvníci i prožít," uvedla k projektu Zdeňka Kalová. Letos se zájemci dozvědí více o tom, jak šlechtici na českých hradech a zámcích trávili svůj volný čas. Tématy prohlídek tak jsou například lov, hon, tanec, hudba, móda, sběratelství, zahradničení, zájem o vědu či o vybrané pokrmy. Právě na chuťové buňky turistů cílí středočeský zámek Konopiště. "Na zámku se bude konat akce s názvem Františkovy ovocné knedlíky. Návštěvníci budou moci ochutnat tradiční švestkové knedlíky, jaké miloval i František Ferdinand d'Este, tedy posypané tvarohem a přelité máslem. Zámečtí kuchaři tuto lahůdku chystali pokaždé, když arcivévoda ohlásil svůj příjezd," dodala Zdeňka Kalová s tím, že gurmánská akce se koná 13. srpna.