Zprávy | Z archivu rubriky


Policisté ve čtvrtek v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy opět zasahovali proti 65 ekologických aktivistů, kteří se pokoušeli bránit kácení stromů napadených kůrovcem. Zhruba 15 aktivistů se přivázalo ke čtyřem stromům. Policisté je postupně odřezávali. Na jeden strom vylezli dva účastníci blokády a roztáhli transparent Neničte Šumavu, řekl mluvčí blokády Mojmír Vlašín. Útoky dřevorubců, kvůli nimž ve středu aktivisté podali trestní oznámení, se podle jeho kolegy Vratislava Vozníka stále stupňovaly a ekologové je mají zdokumentované.

Hnutí Duha se ve čtvrtek odvolalo proti předběžnému opatření Okresního soudu v Klatovech, které ekologické organizaci ukládá, aby se zdržela organizování pohybu a pobytu lidí v lesích na území parku. Podle sdružení vedení správy parku neposkytlo soudu důležité informace. Sdružení také vyzvalo ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS), aby odvolal vedení parku, protože podle aktivistů soustavně porušuje zákony.

Aktivisté prosazují, aby se v dříve bezzásahové lokalitě napadené stromy nekácely. Tvrdí, že park postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky. Podle šéfa parku Jana Stráského i ČIŽP nejsou třeba. Park označil ke kácení 4000 stromů. Podle správců parku je tyto stromy nutné sanovat do deseti dnů, jinak z nich vyletí kůrovec, který zlikviduje osmi až desetinásobek dalších stromů. Ve čtvrtek podle mluvčího parku Pavla Pechouška dřevaři porazili, podobně jako v minulých třech dnech, zhruba 300 stromů. Podle Vlašína správa parku "ztratila jakoukoli soudnost", neboť chce nasadit na místě těžkou techniku, tedy harvestory. Vedení parku ve středu potvrdilo, že je připraveno využít tyto stroje v příštím týdnu, aby urychlilo odstraňování napadených stromů.