Zprávy | Z archivu rubriky


Senát dnes podle očekávání zamítl první část zdravotní reformy. O vládní novele o veřejném zdravotním pojištění nyní rozhodnou poslanci. Hlasy koalice mohou veto horní komory zvrátit. Pro zamítnutí novely bylo 48 přítomných senátorů ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a Severočeši.cz. Proti bylo 27 zástupců ODS a TOP 09 a Starostů. Předsedkyně klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová před tím neuspěla s návrhem, aby horní komora předlohu schválila ve sněmovním znění. Poměr hlasů byl přesně opačný. "Navržená úprava je pro pojištěnce pozitivní," přesvědčoval senátory ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Rozdělením péče se podle něho její standard nesníží a předloha není v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Standard podle Hegera bude péče, kterou pacient potřebuje. "Kdo si nebude chtít připlatit, tak si nepřiplatí. Nedostane zhoršenou péči," zdůraznil ministr. Nejde o rozdělení péče na tu pro bohaté a na tu pro chudé, dodal. Sociálnědemokratičtí senátoři, kteří mnohahodinovou debatu ovládli, byli ale opačného názoru. "Největší jistotou pacienta bude, že po reformách bude platit jako mourovatý," uvedl například Vladimír Dryml. Někteří senátoři ČSSD poukazovali i na údajný rozpor normy, která navíc podle Jana Žaloudíka "míchá nesouvisející témata", s ústavou. Podle Jiřího Dienstbiera má zákon stanovit bezplatnou péči, předloha ji ale rozděluje. Neplacenou a placenou péči má určit ministerstvo vyhláškou, přitom to musí být zákonem, uvedl. Terčem jejich kritiky se stalo také to, že novela nestanoví, kdo a na základě jakých kritérií bude standardy určovat. "Jde o bianco šek," řekl Pavel Lebeda. Podle Zdeňka Škromacha bude připlácení jen formou daně. Kritika neminula ani zvýšení poplatku za hospitalizaci. Opozice ohlásila, že se kvůli obsahu novely obrátí na Ústavní soud.

České neziskové organizace začaly vybírat peníze na pomoc hladomorem sužovanému Somálsku. Koordinátorka sbírky Člověka v tísni Dana Plavcová ČTK řekla, že do dneška jim lidé poslali přes milion korun. Sbírková konta má také organizace ADRA a Charita ČR. Další peníze vyčlenily humanitární organizace ze svých rezerv, Člověk v tísni také vysílá do země koordinátorku. ČTK dnes zjišťovala, zda nějaké peníze na pomoc vyčlení také český stát. Ministerstvo zahraničí se k dotazu nevyjádřilo. Organizace spojených národů (OSN) ve středu označila katastrofální humanitární situaci v Somálsku za hladomor, krize se dotýká 3,7 milionu lidí. Podle OSN bude na pomoc Somálsku nutné shromáždit 1,6 miliardy dolarů (27,5 miliardy korun). "To, co se teď děje v Africkém rohu, je krize nebývalých rozměrů a pro záchranu životů desetitisíců lidí je nezbytná pomoc mezinárodní komunity. Zásadní je, aby se pomáhalo všude, proto se vydáváme do oblastí, které jsou těžko dostupné a kde nepůsobí mnoho organizací," uvedl vedoucí humanitárních a rozvojových programů Člověka v tísni Jan Mrkvička. Hladomor způsobilo mimořádné sucho, tisíce lidí ale utíkají například do sousední Etiopie také kvůli chudobě a občanské válce. Spolu s místní humanitární organizací WASDA chce Člověk v tísni pomoci tisícovce uprchlíků, hlavně ženám a dětem. Dostanou základní zdravotní péči, přístřeší a bude jim zajištěna výživa a pitná voda.

Konzervativní iniciativa D.O.S.T. se dnes ohradila proti tomu, že ji židovská obec ve své letošní zprávě o českém antisemitismu označila za nebezpečný fenomén. Proti těmto výrokům se ale prý nebude bránit právní cestou. Obvinění z extremismu a rasismu vyvracel na tiskové konferenci D.O.S.T. i předseda iniciativy a vysoce postavený úředník ministerstva školství Ladislav Bátora. Zpráva židovské obce o stavu antisemitismu v ČR za rok 2010 hodnotí iniciativu D.O.S.T. jako "poměrně nebezpečný fenomén nejen pro české Židy, ale pro celý demokratický vývoj v ČR". Petice a projevy lidí hlásících se k iniciativě označuje za "prostředek pro prosazování neofašistických, šovinistických a xenofobních tendencí". Podle D.O.S.T. jsou takové výroky nepravdivé a iniciativu poškozují. Jde prý o projev nedorozumění a snad i výsledek "možných manipulací ze strany ideových odpůrců iniciativy". Předseda Židovské obce v Praze František Bányai se ohradil proti tomu, že by zpráva o stavu antisemitismu v ČR byla manipulativní a vznikla pod vlivem "politických či jakýchkoli jiných vnějších vlivů". ČTK dnes řekl, že jde o interní zprávu obce, kterou vypracovali dobrovolníci. Obec za jejími závěry stojí a za rok bude hodnotit znovu. Podle Bátory je prokázané, že není rasistou, antisemitou a extremistou. Argumentoval přitom mimo jiné tím, že mu Národní bezpečnostní úřad neodebral bezpečnostní prověrku, kterou dříve získal.