Zprávy | Z archivu rubriky


Za největší úspěch koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS) označují pozorovatelé fakt, že po roce ještě vůbec existuje. Spory, které kabinetem začaly zmítat už před koncem loňského roku, byly sice vždy vyřešeny dohodou mezi stranami, v očích veřejnosti však zcela překryly snahu vlády o "kabinetu boje s korupcí a rozpočtové odpovědnosti". Po roce vládnutí tak Nečasova vláda nemá důvěru veřejnosti a opoziční kritici jí vyčítají i nekoncepčnost v jejím reformním úsilí. Ekonomičtí analytici kritizují zejména pomalou přípravu důležitých reforem. Naopak chválu si od ekonomů vysloužilo prosazení rozpočtových úspor, plánované sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty či novela zákoníku práce. Podle Vladimíry Dvořákové byla vláda úspěšná. "Podařilo se jí přežít, i když ve své podstatě většinu času věnovala sporům o to, jak fungovat," poznamenala politoložka. Ocenila odchod Renaty Vesecké a nástup Pavla Zemana na post vrchního státního zástupce. Vládu pochválila také za přípravu novely zákona o soudních znalcích či přijetí nového občanského zákoníku. Kabinet ale podle ní nesplnil očekávání voličů z loňského roku. "Způsoby chování a komunikace se za uplynulý rok svým způsobem zhoršily," myslí si Dvořáková. "Projevy jako neuvěřitelný cynismus, vydírání či nahrávání už jsou zcela veřejně vidět. Zhoršuje se důvěra lidí ve vládu a obecně v systém. To je hrozně moc nebezpečné," varovala.

Vítězem 46. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je izraelský snímek Restaurátor. Jeho režisér Joseph Madmony převzal v sobotu večer ve Velkém sále Thermalu Křišťálový glóbus. Tato cena je dotovaná částkou 30.000 dolarů (zhruba půl milionu korun). Za slovensko-český snímek Cigán převzal jeho režisér Martin Šulík zvláštní cenu poroty s dotací 20.000 dolarů (340.000 korun) a představitel hlavní role Ján Mižigár zvláštní uznání. Cenu prezidenta festivalu předal Jiří Bartoška americkému herci, scenáristovi a režisérovi Johnu Turturrovi. Cenu za režii udělila mezinárodní porota v čele s maďarským oscarovým filmařem Istvánem Szabóem francouzské komedii Prázdniny u moře, kterou natočil Pascal Rabaté. Ocenění za nejlepší herecké výkony převzali David Morse za výkon v americko-kanadské soutěžní tragikomedii Spoluautor v režii debutujícího herce Martina Donovana a v Dánsku narozená evropská "shooting star" Stine Fischerová Christensenová. Morse se kvůli převzetí ceny do Česka vrátil z USA.

Porota soutěže Na východ od Západu ocenila makedonsko-srbský snímek Punk's Not Dead Vladimira Blaževského. Zvláštní uznání udělila rusko-americkému filmu Generation P režiséra Victora Ginzburga. V soutěži dokumentů zabodovaly dánský snímek Dobrý život Evy Mulvadové a polský film Deklarace nesmrtelnosti Marcina Koszalky. Porota udělující cenu Nezávislá kamera odměnila mystifikační dokument kanadského režiséra Aarona Houstona s názvem Sunflower Hour. Cenu diváků převzal režisér Matej Mináč za slovensko-český koprodukční dokument s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina, který byl jako bonus zařazen před půlnocí do Letního kina.

Po oficiální části zakončení MFF zhlédli zvaní hosté ve Velkém sále Thermalu romantickou komedii Woodyho Allena Půlnoc v Paříži. Snímek otevíral letošní festival v Cannes. Jiří Bartoška pak poděkoval svým spolupracovníkům, sponzorům a divákům. Pozval je na 47. ročník festivalu, který se v Karlových Varech uskuteční od 29. června do 7. července 2012.