Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanecká sněmovna znovu vypsala zakázku na pořádání 58. výročního zasedání Parlamentního shromáždění NATO, které se uskuteční v listopadu 2012 v Praze. Odhadovanou cenu zakázky snížila o 2,5 milionu korun, její hodnota nyní činí 22,5 milionu Kč. Předchozí soutěž vypsala dolní komora v dubnu, v červnu oznámila, že zakázku ruší. Podle vyjádření sněmovny byly předloženy pouze nepřijatelné nabídky. Mezi podmínkami výběrového řízení zůstává například to, že uchazeč musí mít zřízenou pobočku v České republice, složí milion korun jako bankovní záruky a nebude současně subdodavatelem v nabídce jiné společnosti. Dále musí mimo jiné dodat přehled obdobných zakázek za poslední tři roky, doklady o odborné způsobilosti realizačního týmu a o počtu zaměstnanců podílejících se na podobných zakázkách v posledních třech letech. Obálky s nabídkami bude otevírat komise 8. srpna. Zasedání Parlamentního shromáždění NATO začne 9. listopadu příštího roku v Kongresovém centru, potrvá čtyři dny. Jeho společnými organizátory jsou sněmovna a Senát. Parlamentní shromáždění NATO je organizací složenou ze zástupců členských států aliance. Má poradní charakter a jeho cílem je posilovat spolupráci a porozumění mezi členskými státy. Zasedání se účastní delegáti, kteří pracují ve čtyřech tematicky zaměřených výborech: ekonomickém, politickém, bezpečnostním a pro vědu.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) obecně není pro pokutování poslanců za nepřítomnost při jednáních sněmovny, připouští ale, že tlak veřejnosti by si mohl sankce vynutit. ČTK řekla, že pokuty jsou v řadě evropských zemí zavedeny a třeba na Slovensku jsou přísné. Předsedkyně dolní komory zatím hodlá apelovat na předsedy sněmovních klubů, aby na docházku "svých" poslanců dohlédli. Od opozice jsou téměř na každé sněmovní schůzi slyšet výtky na adresu některých ministrů za to, že nechodí na interpelace. Komunisté dokonce neúspěšně navrhovali vložit do jednacího řádu za jejich absence desetitisícovou sankci, pokud se neomluví ze závažných důvodů. Miroslava Němcová souhlasí s tím, že nepřítomnost ministrů při interpelacích by neměla být běžnou praxí. Není to ale podle ní jen věc současného volebního období a vystupování ministrů ve sněmovně by mělo být hlavně součástí hodnocení jejich práce premiérem. "Seznamy omlouvaných poslanců také nejsou ty nejkratší," podotkla Miroslava Němcová. Přísný dohled nad jejich účastí je prakticky ve všech evropských zemích, u nichž si nechala v této záležitosti udělat přehled. Na Slovensku má velkou pravomoc předseda tamní národní rady a přijímá jen omluvy z velmi vážných důvodů; pokuta pro ostatní absentéry je poměrně vysoká. Schůzku s předsedy poslaneckých klubů Miroslava Němcová plánuje na září.

Jak vypadal výcvik a život vojáků střežících "železnou oponu", zjistí v prvních prázdninových dnech návštěvníci Areálu československého opevnění v Šatově na Znojemsku. Pěchotní srub obsadili uniformovaní nadšenci z Klubu vojenské a policejní historie Československo 1945-1989. Akce pro veřejnost potrvají do středy, sdělila ČTK Klára Havlíčková z Technického muzea v Brně, které památku spravuje. Dobově oděná osádka pěchotního srubu je oživením prázdninového provozu v areálu. Nadšenci předvádějí obvyklou činnost vojáků, kteří v objektu sloužili před rokem 1989. Lidé uvidí ukázku cvičného bojového poplachu, obsluhu pevnostních zbraní a také obyčejný život vojáků v opevnění. Stavba srubu v Šatově začala v roce 1938, nepodařilo se jej však dokončit před vpádem německých vojsk na československé území. Srub tak armáda dostavěla až v roce 1948. K ostraze státní hranice jej využívala až do 90. let minulého století. Srub neměl stálou osádku, ale konal se v něm výcvik. V případě konfliktu by srub obsadilo 28 vojáků. Areál československého opevnění v Šatově s pěchotním srubem přezdívaným Zahrada je jediný přístupný objekt svého druhu na jižní Moravě. Muzeum jej spolu s nadšenci uvedlo do podoby z 80. let, kdy Moravu a Dolní Rakousy dělila neprostupná železná opona. Vnitřní vybavení dnes tvoří například dva pevnostní kanóny a těžké i lehké kulomety.