Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ODS Mirek Topolánek přiznal, že v době, kdy byl premiérem, vstoupil do jednání o vládní zakázce na obrněné transportéry Pandur. Udělal to prý proto, že odvaha tehdejší lidovecké ministryně obrany Vlasty Parkanové k "jakémukoliv rozhodnutí se blížila nule". Řekl to po skončení brněnské ideové konference ODS Vize 2020. Parkanová v sobotním vydání Mladé fronty Dnes (MfD) uvedla, že Topolánek jako premiér na schválení nákupu pandurů spěchal. "My jsme nemohli tlačit na nákup Pandurů, když už byly dávno nakoupeny," prohlásil Topolánek. Řekl, že jeho vláda se dostala k zakázce v době, kdy začaly první technické problémy s Pandury a objevilo se podezření, že "ten kontrakt není v pořádku ani z hlediska ceny, ani z hlediska skladby, případně požadavků armády". "Zabránili jsme arbitráži, zabránili jsme realizaci podezřelého kontraktu, ušetřili jsme ČR šest miliard a můj tlak na Vlastu Parkanovou byl zcela evidentní, protože já jsem tohoto dosáhnout chtěl," sdělil Topolánek.

MfD upozornila tento týden na to, že obchod s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr byl možná ovlivněn korupcí. Parkanová po Topolánkově sdělení, že právě ona nese za podezřelý obchod zodpovědnost, pro listu prohlásila, že Topolánek chtěl, aby zakázku řídil jeho člověk na ministerstvu obrany, kterým byl tehdejší náměstek a současný ministr obrany Martin Barták. Podle listu je právě Barták mezi politiky, jejichž jména zmínili bývalí manažeři Steyru, když MfD informovali o zákulisních dohodách a o provizích pro politické strany.

Občanští demokraté na sobotní ideové konferenci v Brně představili to, jak by se Česko mělo podle nich vyvíjet v následujících deseti letech. Hájili poplatky ve zdravotnictví, odložené školné a nabízeli své recepty na léčbu a zeštíhlení zadluženého státu. Čtyřicetistránkový dokument Vize 2020 není předvolebním programem, ten ODS představí až v půlce dubna, tedy asi dva měsíce po svém největším konkurentovi ČSSD. V kuloárech pak politici nejsilnější pravicové strany řešili i věci dneška - aktuální výsledky volebních preferencí, které nejsou pro stranu příliš příznivé, nebo možné koaliční varianty. Konferenci zahájil předseda strany Mirek Topolánek, který představil hlavní myšlenky Vize 2020. Vypomáhal si přitom imaginárními postavami pánů Řimbaby, Lazara, Bohatého a dalších, kteří byli zástupci různých sociálních vrstev. Na nich prezentoval dopady zamýšlených změn. Projev byl protkán kritikou ČSSD. "Lžou ráno, lžou v poledne, lžou večer," uvedl k sociálním demokratům. Prohlásil, že v době krize slibují voličům věci, které jsou nesplnitelé i za cenu prohloubení státního deficitu. "Ušetřit se musí hlavně na mandatorních výdajích. Tedy, jak říká Paroubek, takzvaně na lidech," konstatoval šéf ODS.

Právě tuto větu označil v reakci předseda ČSSD Jiří Paroubek za jedinou konkrétní z celé konference. "Je-li hlavním tématem společnosti řešení ekonomické krize a veřejných financí, je smutné, když v dokumentu ODS Vize 2020 jsou jediným konkrétním číslem čísla stránek," uvedl v prohlášení. ODS podle něj sehrála v Brně divadelní představení, které bylo plné frází a gest, nikoliv konkrétních receptů.

Čeští hokejisté porazili ve druhém zápase na olympijských hrách ve Vancouveru Lotyšsko 5:2 a k přímému postupu ze základní skupiny B do čtvrtfinále jim stačí získat bod v nedělním závěrečném duelu první části turnaje proti Rusku. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky nad Lotyšskem rychle vedli 3:0, poté se jim podařilo vstřelit i čtvrtý gól, ale soupeř dokázal zápas notně zdramatizovat.

Fotbalisté znají termíny kvalifikace mistrovství Evropy 2012. Začnou letos 7. září doma s Litvou a na půdě téhož soupeře budou končit 11. října 2011. Se Skotskem hrají doma letos 8. října, na jeho půdě 3. září příštího roku. Se Španělskem odehrají obě utkání příští rok: 25. března na jeho půdě, v předposledním utkání kvalifikace se obhájce titulu představí 7. října 2011 v Česku. ČTK výsledky dohody na termínové schůzce v Madridu oznámil manažer reprezentace Vladimír Šmicer.

Tenista Tomáš Berdych vypadl na turnaji v Memphisu ve čtvrtfinále. Stejně jako jeho daviscupový kolega Radek Štěpánek podlehl Lotyši Ernestsu Gulbisovi 6:3, 3:6 a 6:7. V rozhodujícím setu Gulbise trápilo bolavé koleno, přesto dokázal otočit nepříznivý stav 2:5. Lotyšský tenista vyhrál nakonec v tie-breaku 7:3 a oplatil Berdychovi porážku z prvního vzájemného duelu z loňského roku. Ve druhém kole v Memphisu navíc získal skalp i dalšího nasazeného Čecha Radka Štěpánka.

Na turnaji v Memphisu si o titul nezahraje ani česká tenistka Petra Kvitová. V semifinále prohrála s bývalou světovou jedničkou Mariou Šarapovovou z Ruska 4:6 a 3:6. Devatenáctiletá Kvitová po ztrátě prvního setu získala ve druhé sadě náskok 2:0, vedení ale neudržela. Se Šarapovovou nakonec prohrála po hodině a dvaceti minutách. Postup do semifinále byl pro Kvitovou nejlepším výsledkem v letošní sezoně. V Hobartu skončila v kvalifikaci, na Australian Open ve druhém kole prohrála se Serenou Williamsovou.

Český tenis povede i v dalších čtyřech letech dosavadní prezident svazu Ivo Kaderka. Na páteční valné hromadě v Prostějově mu dalo důvěru 104 delegátů z přítomných 120. Protikandidát Edvard Kožušník dostal 13 hlasů, tři delegáti se zdrželi hlasování.

Pouze s olympijským vítězem Dayronem Roblesem z Kuby prohrál na halovém atletickém mítinku v Birminghamu překážkář Petr Svoboda. Český rekordman proběhl cílem závodu na 60 metrů překážek v čase 7,57 sekundy a za svým nejlepším výkonem zaostal o sedm setin. Páté místo v běhu na 400 metrů obsadila Zuzana Bergrová a časem 53,39 sekundy potvrdila vzestup formy českých čtvrtkařek, které se díky průměru pod 53,50 sekundy kvalifikovaly na halové mistrovství světa v Dauhá.