Zprávy | Z archivu rubriky


Hlavní dodavatel kritizovaného projektu opencard, firma Haguess, na valné hromadě změnila formu akcií a zveřejnila jména svých vlastníků. Většinovým vlastníkem je Jaroslav Turek, který je kromě působení v Haguess předsedou dozorčí rady firmy Allshare, která pražské radnici dodala prvotní plán kontroverzního projektu opencard. Zbylých pět procent akcií drží jeho manželka Miroslava. ČTK o tom informovali mediální zástupci firmy Haguess. Projekt opencard už Prahu stál 833 milionů korun, příjmy byly nulové. Podle mediálních zástupců firmy chce tímto krokem Haguess zastavit spekulace o vlastnické struktuře firmy. Dosavadní forma akcií na majitele umožňovala skrýt, kdo je skutečným vlastníkem firmy. To kritizovalo i vedení Prahy. Turek se sice k vlastnictví už dříve přihlásil, přesto některá média spekulovala o tom, že by za Haguess mohl stát i někdo jiný, například kontroverzní pražský podnikatel Roman Janoušek. Opoziční pražská zastupitelka Petra Kolínské (SZ) upozorňuje na to, že problém s nejasnými vlastníky se netýká pouze opencard, ale i dalších firem, které se na kritizovaném projektu podílely. "Těmi už se ale město zřejmě zabývat nebude," poznamenala.

Projekt opencard už posoudily tři audity, za které magistrát zaplatil kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby projektu, například nevýhodné smlouvy města s firmou Haguess, které zaručují výsadní postavení hlavního dodavatele.

Devátým místem v krátkém programu zahájil krasobruslař Michal Březina olympijskou soutěž ve Vancouveru. Zkušenější z českých reprezentantů Tomáš Verner, který patřil do širšího okruhu medailových kandidátů, své vystoupení pokazil a obsadil 19. místo.

Sedmnáctiletá rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila při premiéře na olympijských hrách v závodu na 500 metrů 23. místo.

Lyžařka Eva Nývltová nepostoupila ve sprintu klasickou technikou mezi 30 nejlepších do vyřazovací části.

Česká tenistka Petra Kvitová porazila na turnaji v Memphisu Nizozemku Michaellu Krajicekovou 6:4 a 7:5 a postoupila do čtvrtfinále. Dařilo se také Tomáši Berdychovi, který v úvodním kole snadno zdolal domácího Ryana Sweetinga 6:2 a 6:1.

Český tenista Jan Hájek se rozloučil s turnajem v Marseille už v prvním kole, v němž podlehl 271. hráči světa Yannicku Mertensovi z Belgie 6:7 a 1:6.

Souboj českých tenistek na turnaji v Bogotě zvládla lépe Sandra Záhlavová. Ve druhém kole porazila Petru Cetkovskou dvakrát 6:2 a postoupila do čtvrtfinále.

Čtvrtkaři Josef Prorok a Zuzana Hejnová splnili na úterním atletickém mítinku ve Vídni limity pro start na halovém mistrovství světa. Dvaadvacetiletý Prorok vyhověl nominačnímu kritériu o dvě setiny časem 46,88 sekundy, o dva roky starší Hejnová pokořila požadovaný výkon 52,90 o 15 setin. V rakouské metropoli vylepšili svá letošní maxima i další čtvrtkaři - Theodor Jareš (47,13), Richard Svoboda (47,63), Zuzana Bergrová (53,37) a Jitka Bartoničková (53,99), a v obou kategoriích tím pádem mají účast v Dauhá jistou i štafety. Průměr časů nejlepších čtyř atletů v českých tabulkách totiž nyní vyhovuje vypsanému limitu 47,30 respektive 53,50. Podle webu atletického svazu má navíc díky nominaci štafety jistou účast v individuálním závodě i Denisa Rosolová, které k tomu stačí splnění účastnického limitu IAAF (53,25). Rosolová už letos dosáhla času 53,12. Ve Vídni se zaskvěl i sprinter Pavel Maslák. Člen stříbrné štafety z loňského ME juniorů o setinu překonal výkonem 6,76 sekundy 32 let starý národní juniorský rekord Romana Zruna. Na dvoustovce vylepšil loňské vlastní maximum o 18 setin na 21,39 sekundy.

ČEZ s okamžitou platností do odvolání pozastavuje odpojování neoprávněných odběratelů elektřiny. Změní také praxi kontrolorů, kteří byli kritizováni kvůli svým sporným metodám. Oznámil to šéf společnosti Martin Roman. ČEZ podle něj ale nadále věří, že činnost odboru netechnických ztrát byla v souladu se zákonem. "Skupina ČEZ v žádném případě nerezignuje na to, aby odhalovala černé odběry elektřiny," zdůraznil Roman. Postup ale podle něj musí být nejen v souladu se zákonem, ale také s etickými normami společnosti. "V souladu s etickými pravidly postup v historii vždycky nebyl," připustil ředitel ČEZ a zároveň vyjádřil politování nad někdy necitlivým přístupem kontrolorů. Ředitel ČEZ také uvedl, že firma připravuje zvláštní etický kodex pro zaměstnance odboru netechnických ztrát. Porušení kodexu bude podle Romana posuzováno jako hrubé porušení pracovní kázně.

Pokud kontroloři ČEZ objeví neoprávněný odběr elektřiny způsobený zásahem do elektroměru, zákazník na místě dostane nový elektroměr, popsal nový postup ředitel divize distribuce ČEZ Jiří Kudrnáč. Pokud černý odběratel zasáhne do rozvodů mimo elektroměr, bude nutné rozvody opravit, udělat revizní zprávu a poté zákazník dostane nový elektroměr. Po výměně elektroměrů se ČEZ podle Kudrnáče pokusí dohodnout se zákazníkem na náhradě škody. "Pokud dohoda nebude, tak spor bude předán k rozhodnutí soudu," řekl Kudrnáč. Doplnil, že zákazníci, kteří byli od rozvodné sítě kvůli černým odběrům odpojeni v minulosti, budou opět připojeni.

Vzácné kroměřížské zahrady, Květnou a Podzámeckou, čeká obnova celkem za téměř 337 milionů korun. V Kroměříži by v této souvislosti mělo vzniknout Národní centrum zahradní kultury. Podle záměru autorů stejnojmenného projektu významně podpořeného z evropských fondů se tam budou jezdit školit odborníci na historické parky z celé Evropy. Zahrady potřebují velkou péči, je to asi to nejvzácnější, co v této oblasti v České republice je, řekl novinářům ministr kultury Václav Riedlbauch. Unikátní Květná zahrada vznikla v letech 1665 až 1675. Je jedinou původně dochovanou zahradou z tohoto období v České republice. Na začátku prosince 1998 byla společně s Arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou zařazena do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V roce 2007 ale soukromá nezisková organizace Světový památkový fond zapsala obě zahrady do seznamu 100 nejohroženějších světových památek pro rok 2008. Vlastníkem zahrad a zámku je stát. Obě kulturní památky jsou značně zdevastované, podepsaly se na tom zejména záplavy z konce minulého století. Přesto si obě zahrady zachovaly to podstatné, co autenticky vypovídá o zahradním umění předchozích století. Obnova kroměřížských zahrad má být nyní možností, díky které je možné si rekonstrukci historických parků vyzkoušet. "Bude to možnost vzdělávat se pro celou Evropu," uvedl Riedlbauch, který v Kroměříži slavnostně podepsal rozhodnutí o přidělení dotace.