Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus přijal vatikánského velvyslance Diega Causera na jeho žádost, sdělil ČTK Hrad. Setkání pravděpodobně souvisí s oznámením jména nástupce pražského arcibiskupa a českého primase Miloslava Vlka. Podle neoficiálních informací ČTK by se jím měl stát královéhradecký biskup Dominik Duka. Vatikán by to mohl oznámit v sobotu. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi to ale v telefonickém rozhovoru s ČTK nepotvrdil. Bývá pravidlem, že zástupce Vatikánu v Česku informuje představitele českého státu o jmenování nového pražského arcibiskupa dříve, než je oficiálně zveřejněno. Mluvčí Hradu Radim Ochvat ke schůzce nic bližšího ČTK neřekl. Vlk je nyní na mezinárodním setkání biskupů v Thajsku. Vrátit se má v neděli. Katolické noviny napsaly, že podle znalců by u jmenování svého nástupce neměl současný arcibiskup chybět. "Oznámení mého nástupce není vázáno na mou přítomnost v Praze," napsal Vlk z Thajska ČTK. Uvedl, že o obsahu schůzky na Hradě nic neví. Dukův sekretář Vojtěch Macek ČTK řekl, že hradecké biskupství nemá žádnou oficiální informaci o jménu Vlkova nástupce. "Neoficiální informace nebudeme komentovat," řekl Macek. Duka podle něho cestu do Prahy v sobotu v plánu nemá. K možnosti, že by se stal pražským arcibiskupem, se šestašedesátiletý Duka v minulosti vyjadřoval rezervovaně. Dával najevo, že v čele české katolické církve by měl stát spíše někdo mladší, nezatížený životem v totalitní společnosti. Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora nepotvrdil informace o případném jmenování nového arcibiskupa tuto sobotu. Ani mluvčí České biskupské konference (ČBK) Irena Sargánková nechtěla být konkrétnější.

Strana zelených by podle názoru tripartity neměla vnášet svůj odmítavý postoj k některým návrhům vládních protikrizových opatření do své předvolební kampaně. Novinářům to řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, který tak prezentoval stanovisko, na němž se zástupci vlády shodli s odbory i podnikateli. Předseda zelených Ondřej Liška ČTK řekl, že straně nejde o kampaň, ale o řešení neodkladných záležitostí. Strana zelených v minulých dnech nesouhlasila s některými ze 38 vládou schválených návrhů boje proti krizi; hovořila i o možné rezignaci jejích dvou ministrů. Zelení kritizují zejména návrhy na stavbu jezů na Labi, dokončení jaderné elektrárny Temelín nebo rekonstrukci uhelné elektrárny Prunéřov. Liška ve středu po jednání s premiérem Janem Fischerem uvedl, že přes výhrady ministři jeho strany ve vládě zůstanou. Prodleva v zavádění protikrizových opatření podle tripartity může mít pro hospodářství vážné důsledky. Šimerka zdůraznil, že všichni členové vlády jsou povinni schválená protikrizová opatření plnit. Podle Lišky zelení s řadou schválených opatření souhlasí, mají jen několik výhrad. Názory tripartity a zelených se podle Lišky rozcházejí zejména u zákona o ochraně ovzduší, jehož předložení vládě má ministr životního prostředí Jan Dusík již delší dobu naplánované na březen; návrh zákona proto podle Lišky předloží. "Teprve podle výsledků jednání o tomto zákoně na vládě se rozhodne, jaký bude další osud toho kabinetu či případně naší podpory," prohlásil Liška; zelení však podle jeho názoru nemají v plánu demonstrativně opouštět vládu pár týdnů před volbami. "Připadne mi zcela absurdní, aby v době, kdy se den za dnem překračují sedminásobně limity exhalací v ovzduší a způsobuje to velké obtíže lidem v postižených regionech, aby ministerstvo životního prostředí nepředložilo zákon, který má tuto situaci výrazně zlepšit," konstatoval Liška. Podle tripartity však zelení měli své výhrady k protikrizovým opatřením oznámit již na dřívějších zasedáních.

Levici se nepodařilo za tři týdny protlačit sněmovnou návrhy, které by podle kritiků zvýšily rozpočtový schodek. Nedostalo se na hlasování ani o jednom z nich. ODS uspěla s taktikou zdržování. V pátek se politici nakonec shodli, že schůzi ukončí. Chtějí, aby další postup projednal premiér Jan Fischer se stranickými šéfy. ODS tvrdí, že sněmovna by měla do voleb jednat jen o bodech důležitých pro chod státu. ČSSD chce další i mimořádné schůze, na nichž by se mělo o některých kontroverzních návrzích rozhodnout. Fischer je připraven se s lídry stran sejít. Chce s nimi hovořit o návrzích zákonů, které by mohla sněmovna ještě do voleb reálně schválit. Premiér se ale vrátí ze zahraničí teprve ve čtvrtek večer. Odcestoval na olympijské hry ve Vancouveru. Jedním z nejčastěji skloňovaných slov byla při nynějších sněmovních schůzích obstrukce. Občanští demokraté měli dlouhé příspěvky, mnoho času zabraly i debaty o programu. Levici se nepodařilo prosadit některé z jejích návrhů ani na mimořádných schůzích. Na některé zákony ale došlo, sněmovna například rozhodla o státních dluhopisových programech na částečné krytí rozpočtových schodků za loňský a letošní rok. Podpořila vládní protikorupční balíček, který v případě, že se vůbec stihne schválit, asi dozná změn. Zhruba z dvou stovek bodů jich poslanci projednali kolem čtyř desítek, téměř polovinu tvořily různé smlouvy. Sněmovna se nedostala k rozhodnutí například o tom, zda vzroste mateřská na loňskou úroveň, zda budou propláceny první tři dny nemoci nebo zda budou zrušeny stropy pro platby sociálního a zdravotního pojištění. Nejednalo se ani o návrhu na vyplacení mimořádného důchodu.