Zprávy | Z archivu rubriky


Vlajkonošem české výpravy na pátečním slavnostním zahájení zimních olympijských her ve Vancouveru bude hokejová hvězda Jaromír Jágr, olympijský vítěz z Nagana 1998. Novinářům to ve středu řekl šéf mise František Dvořák.

Už jen poslední dva dny zbývají v tréninkovém deníku české rychlobruslařské hvězdy Martiny Sáblíkové do prvního startu ve Vancouveru. Startuje v neděli v závodě na 3000 metrů. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se do dějiště her přesunula v sobotu z Calgary, kde absolvovala závěrečnou část přípravy.

Slalomářka Šárka Záhrobská se ve středu večer připojila k české výpravě ve Vancouveru. Světová šampionka ve slalomu z roku 2007 se do dějiště her přesunula z nedaleké Nakisky, kde absolvovala závěrečnou část přípravy. Už v neděli ji čeká první disciplína - superkombinace.

S plným nasazením chce česká boulařka Nikola Sudová jet až v nedělním ostrém závodě. Sedmadvacetiletá závodnice si začátkem ledna přetrhla vaz v levém koleně, od té doby se léčí a jen lehce trénuje. Ve Vancouveru zatím absolvovala jen jeden trénink, ve kterém musela řešit menší problémy s ortézou. Kvůli svému zdravotnímu stavu by uvítala, kdyby trať byla co nejměkčí. Pořadatelé mají v akrobatickém parku velký problém se sněhem, který museli navážet, a podklad je hodně tvrdý.

Úmorné čtyřhodinové čekání místo sjezdu mají za sebou čeští sjezdaři na olympijských hrách ve Vancouveru. Všech pět českých závodníků ve středu marně čekalo na start, který půlce pole zrušila mlha. "Škoda, ale slyšeli jsme, že počasí tady bývá divočejší," řekl novinářům Petr Záhrobský, když místo na lyžích sjel dolů lanovkou. Češi strávili u startu a v přilehlé restauraci čekáním čtyři hodiny. Na trať ve Whistleru se vydalo jen 42 z 87 závodníků. Z českých jezdců měl nejblíže ke startu Záhrobský s číslem 45.

Tak trochu ve stínu olympijských her se uskuteční od pátku do neděle 72. ročník mezinárodního závodu Zlatá lyže Českomoravské vrchoviny. Letos je pouze součástí kontinentálního seriálu Slavic Cup. Novoměstský závod se nevešel do kalendáře Světového poháru, takže na rozdíl od minulých let budou na startu běžci nastupující generace v kategorii do 23 let a nadějní junioři. Vedle českých závodníků se na start postaví ještě reprezentanti Polska a Slovenska. Ve stejném termínu se totiž ještě uskuteční závod FIS v italském Forni di Sopra, kterému dali přednost lyžaři z alpských zemí. Cílem novoměstských pořadatelů je vrátit Zlatou lyži do seriálu Světového poháru.

Tenistka Lucie Šafářová ve 2. kole turnaje v Paříži porazila nasazenou čtyřku Italku Francescu Schiavoneovou 7:5 a 6:2. Přehrála tak možnou soupeřku dubnového semifinále Fed Cupu, v němž česká reprezentace změří síly právě s Itálií. Zároveň vyrovnala vzájemnou bilanci zápasů se Schiavoneovou na 2:2.