Zprávy | Z archivu rubriky


Film Tomáše Mašína 3 sezóny v pekle a Protektor Marka Najbrta mají po jedenácti z tuctu možných nominací na Českého lva. Kawasakiho růže Jana Hřebejka jich získala devět; spolu s nimi zabodovala v kategoriích za nejlepší film, režii, scénář, střih a herecké výkony v hlavních rolích. Nominace byly oznámeny dnes v pražském kině Lucerna, vítězové sošky převezmou 6. března ve Velkém sále Lucerny. Členové České filmové a televizní akademie (ČFTA) vybírali z rekordního počtu 34 celovečerních hraných snímků. Z nich však bude o prestižní křišťálovou sošku v některé z kategorií bojovat jen šest.

Název okupačního dramatu Protektor se během večera ozvalo celkem čtrnáctkrát, ale režisér Marek Najbrt byl skromný. "Samozřejmě mám radost i z ceny kritiků, ale vím, že nominace jsou ošidné. Přijde totiž druhé kolo, nové hlasování a vše se může změnit," řekl ČTK. Také Marek Daniel měl z nominace v kategorii Hlavní mužský herecký výkon za Protektora radost. "Jestli se to ale zúročí, nejsem vůbec schopen odhadnout. Ani 3 sezóny v pekle, ani Kawasakiho růži jsem zatím ještě neviděl. Ale i kdybych je viděl, moc bych k tomu asi neřekl. Prostě jeden z nás to 6. března dostane," uvedl.

Také letos byly vyhlášeny nominace v oblasti dokumentární tvorby. Mezi třemi tituly, které mohou získat Českého lva, jsou snímek Jana a Adama Novákových Občan Havel přikuluje, dokument Lindy Jablonské Vítejte v KLDR a čtvrtý díl z cyklu Zapomenuté transporty, ve kterém se režisér Lukáš Přibyl věnuje méně známým koncentračním a vyhlazovacím táborům v Polsku.

Ceremoniál, jehož přímý přenos vysílal kanál ČT2, moderoval čtyřnásobný držitel Českých lvů Jan Budař. S vtipem a přehledem bavil vstřícně naladěné publikum v přeplněném sále. Nebál se stepařského vystoupení s Dennym Ratajským, ani promenády v plavkách.

Premiér Jan Fischer pokládá případnou kandidaturu ministrů v jarních parlamentních volbách za "poněkud neobvyklý" postup. Z jeho slov v diskusním pořadu České televize však vyplynulo, že s takovým politickým angažmá členů svého kabinetu by se však zřejmě smířil. Podle něj je to daň za fakt, že jeho úřednický kabinet vládne po zrušení podzimních předčasných voleb o několik měsíců déle, než bylo původně plánováno. V souvislosti s květnovými parlamentními volbami padá nejčastěji jméno ministra vnitra Martina Peciny, o němž se hovoří jako o možném kandidátu ČSSD v Praze.

Premiér Jan Fischer nevylučuje, že platy náměstků a dalších vedoucích úředníků na ministerstvech se nebudou řídit tabulkami, ale výkonem jednotlivých resortů. Vázat platy ministerských úředníků na výkon a úspory doporučila již dříve také Národní ekonomická rada vlády (NERV). Platy ministerských "manažerů" by potom podle něj byly smluvní a ne tabulkové. Případné změny v platech na ministerstvech budou podle premiéra součástí úsporných opatření, na který prý bude muset navázat každá vláda, která jeho kabinet vystřídá. Fischer se současně domnívá, že nelze neustále přicházet se stále dalšími úspornými "balíčky". "Nemůže tu žít s festivalem balíčků," poznamenal premiér. Klíčový je podle něj hlavně dlouhodobější program, na který by jednotlivé vlády navazovaly.