Zprávy | Z archivu rubriky


Charita ČR vyšle na zemětřesením postižené Haiti dva humanitární pracovníky. Zapojí se do mezinárodní pomoci koordinované americkou Charitou - Catholic Relief services (CRS). V první fázi budou pomáhat především se zajišťováním základních potřeb tamních lidí a zmapují situaci tak, aby bylo možné připravit humanitární projekty do budoucna. Na ně Charita využije peníze od dárců humanitární sbírky, do níž už lidé přispěli částkou 6,99 milionu korun, řekl novinářům mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) Marek Navrátil.

Vedoucím týmu je pracovník humanitárního oddělení Charity ČR v Praze Oldřich Pospíšil, který má zkušenosti ze zahraniční humanitární a rozvojovou pomocí. Doprovodí ho Irena Klimková, která má v ACHO na starosti projekty na Haiti. V zemi pobývala několik měsíců v roce 2008. Charita ČR působí na Haiti od roku 2004. Vedle adopce na dálku patřil k úspěšným projekt Daruj střechu nad hlavou či Čistá voda pro Haiti.

Společnost Člověk v tísni získala na humanitární pomoci přes 11 milionů korun. Organizace Adra vybrala v ČR zhruba 4,2 milionu korun. Na Charitu ČR lidé přispěli téměř sedmi miliony korun. 12 milionů korun chce dát na pomoc obětem zemětřesení Praha. Peníze rozdělí mezi tyto tři neziskové organizace. Dva miliony již odsouhlasili radní, o zbývajících financích musí ještě rozhodnout zastupitelstvo příští týden ve čtvrtek.

V České národní budově na newyorském Manhattanu se letos otevře česká restaurace. Spolu s místním krajanským sdružením ji bude provozovat společnost Ambiente, která má v Česku několik restaurací. ČTK to řekl Petr Fejk, nový ředitel budovy i Českého centra, jež v ní sídlí. "Bude to restaurace, jejímž libretem bude pivo a samozřejmě určité vybrané pokrmy typické české kuchyně," uvedl Fejk. Podle něj je slavnostní otevření restaurace "s notnou dávkou předstihu" naplánováno na státní svátek 28. října, kdy by se měla v budově uskutečnit velká gastronomická akce. Fejk očekává, že restaurace do České národní budovy přiláká lidi, kteří tak do ní budou chodit pravidelně a dozvídat se, co se v ní děje. "Později by se to mohlo spojit třeba i s knihovnou, budou tu české noviny a české časopisy, je to další způsob, jak tu budovu otevřít," podotkl ředitel. Dodal, že na Manhattanu nyní žádná česká restaurace není, a nový projekt proto má šanci se uchytit. V současnosti musí zájemce o českou kuchyni v New Yorku do Queensu, kde je například známá restaurace Zlatá Praha.

Česká národní budova spadá pod Česká centra a kromě centra tam sídlí generální konzulát a krajanská organizace. Secesní budova na Manhattanu prošla v uplynulých letech kompletní rekonstrukcí, znovu se otevřela v říjnu 2008. Fejk je od letošního ledna ředitel Českého centra i budovy. V rozhovoru pro ČTK řekl, že ji chce více otevřít veřejnosti, restaurace by měla být jedním z prostředků, jak tento cíl uskutečnit. Česká národní budova se nachází na Upper East Side na 73. ulici mezi První a Druhou avenue.