Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda bude v pondělí kromě jiného jednat o rozšíření očkovací strategie proti prasečí chřipce v České republice. Podle nového návrhu by měly být očkovány další skupiny lidí se zdravotním rizikem a více zdravotníků. Očkováni mají být také pracovníci nezbytných veřejných služeb, jako jsou policisté, hasiči a vojáci. Vybrané skupiny dostávají vakcínu proti prasečí chřipce od 23. listopadu. Přednost měli pacienti se zdravotním rizikem, pro které bylo určeno 713.000 dávek. Současně s nimi se začali očkovat zdravotníci, pro něž bylo vyčleněno 137.000 vakcín. Lidé důležití pro chod státu měli dostat 150.000 dávek. Hodně pacientů i zdravotníků ale dobrovolné bezplatné očkování odmítlo. Zatím je v Česku 167.000 dávek vakcíny, v polovině prosince se z nich podle údajů ministerstva využila zhruba čtvrtina. Naopak o vakcínu podle lékařů projevovali zájem i lidé, kteří na ni nárok neměli. Ministerstvo se proto rozhodlo očkování rozšířit na další lidi. Na očkování bude mít nárok více pacientů se srdečními chorobami, také pacienti s cukrovkou léčení inzulínem včetně dětí od deseti let. Vakcínu dostanou i dospělí vozíčkáři s nervosvalovým postižením, kteří mají potíže s dýcháním, a pacienti z psychiatrických léčeben a léčeben pro dlouhodobě nemocné. Dobrovolné očkování se rozšíří na všechny zdravotnické pracovníky poskytující lékařskou péči včetně péče lékárenské a na pracovníky ve zdravotně-sociálních službách, řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Pátrání po ostatcích Anežky České v pražském kostele svatého Haštala pokračuje. Vladimír Kelnar, duchovní správce farnosti, pod kterou kostel spadá, odeslal na magistrát žádost o zahájení průzkumu. Vyplývá to z informací z odboru památkové péče magistrátu. Město při svém rozhodování přihlíží k postoji Národního památkového ústavu. Ten již před Vánoci magistrátu sdělil, že nemá námitky proti prozkoumání místa, které by mohlo skrývat údajný hrob svaté Anežky, sdělila ČTK mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. Přesvědčení, že se ostatky Anežky České nacházejí v kostele svatého Haštala, vyjádřili v listopadu restaurátoři z nedalekého ateliéru. Pražští památkáři z magistrátu by měli o žádosti rozhodnout zhruba do dvou týdnů. Průzkum posvětila i církev. Kardinál Miloslav Vlk tak učinil přesně v den 20. výročí Anežčina svatořečení 12. listopadu.

Přípravná fáze průzkumu začala už koncem října prošetřením místa radarovým přístrojem. Zjistilo se, že by pod podestou hlavního oltáře s vloženou středověkou opukovou deskou mohla být dutina se schránkou a kovovým předmětem. Podle určitých indicií by mohlo jít o truhličku s královskou pečetí a berlou abatyše. Před oficiálním archeologickým průzkumem ale nelze mluvit o nálezu hrobu. Hrob svaté Anežky České se již několik staletí považuje za ztracený. Existuje několik teorií o tom, kde by se mohl nalézat. V povědomí mnohých lidí dlouho byla představa, že Anežčin hrob je ukryt právě u sv. Haštala, přestože k této domněnce nevedou žádné historicky ověřené informace. Kostel je od povodní v roce 2002 uzavřen a opravuje se.

Vláda do měsíce sdělí Evropské unii českou pozici k povinnému zavádění tělesných skenerů na letištích. Ministr vnitra Martin Pecina to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zároveň uvedl, že zavádění skenerů podporuje, podle něj s ním ale nesouhlasí ministr dopravy Gustav Slamečka. Slamečka podle Peciny vnímá především problémy, které by zavádění skenerů přineslo na letištích. "Bylo by to opatření, které by mělo své nemalé náklady a bylo by to opatření, které by bylo nepříjemné pro lidi," přiznal ministr vnitra. Skenery by podle českých zákonů musela nakoupit jednotlivá mezinárodní letiště na vlastní náklady. "Já, který jsem zodpovědný za bezpečnost, bych si samozřejmě přál, aby ty skenery byly postupně zaváděny. Třeba ze začátku jen pro pasažéry na lety do Spojených států a do Izraele, které jsou z hlediska bezpečnosti nejproblematičtější," doplnil Pecina. Generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák v pořadu uvedl, že letiště zatím skenery pořizovat nehodlá. Počká na zákonné rozhodnutí, kterým stát určuje minimální bezpečnostní standardy na českých letištích. Záměr umístit tělesné skenery na svých letištích oznámily v minulých dnech Francie, Nizozemsko, Británie a Itálie, a to v souvislosti s vánočním pokusem o atentát na americké letadlo směřující z Amsterodamu do Detroitu. Nigerijský sebevražedný útočník přitom použil výbušninu, kterou zřejmě nebyly klasické bezpečnostní rámy schopny zjistit. Na skeneru by se ale prý objevila.