Zprávy | Z archivu rubriky


Česká centra nabízejí ve světě informace o českých Vánocích. Například mimořádnou událostí je expozice 60 českých betlémů na XIV. mezinárodní výstavě tohoto umění v italském městě Giffoni Valle Piana. "Je to poprvé v historii přehlídky, kdy byl jeden stát požádán o vystavení svých exponátů dvakrát - české betlémy si tuto poctu vysloužily neobyčejným úspěchem i v loňském roce," komentoval to ředitel České centra v Římě Miroslav Hirsch. Oficiální DVD s názvem České mechanické betlémy bylo podle něj předáno papeži Benediktu XVI. a bude k dispozici k projekcím v církevních kongregacích po celé Itálii.

Českou betlémářskou tradicí se chlubí i České centrum Brusel, které pořádá výstavu betlémů, a Buenos Aires, kde se bude promítat film o jejich výrobě. Filmový dokument divákům přibližuje mimo jiné čtyři největší české mechanické betlémy - z Jilemnice, Třebechovic pod Orebem, Jindřichova Hradce a Sušice. "Také vánoční koncerty jsou neodmyslitelnou součástí prosincového programu Českých center," řekl ČTK Jiří Rosenkranz z oddělení komunikace Českých center v Praze. Upozornil na koncert Dagmar Peckové v jednom z krásných bruselských kostelů - Notre Dame du Sablon. Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby si mohou posluchači vychutnat v Drážďanech a Vídni. "Méně tradičně si Vánoce užijí milovníci hudby v Českém centru Sofie: abiturienti Nové bulharské univerzity připravili koncert na téma vánoční pop a jazz. Komu nestačí poslech, může se sám připojit ke zpěvu skladeb Adama Michny z Otradovic i lidových koled během celodenního workshopu pro amatérské zpěváky, pořádaného Českým centrem v Haagu," dodal Rosenkranz.

Přehlídku trochu jiného umění připravilo podle něj České centrum v Berlíně. Při pečení vánočního cukroví pod vedením Markéty Schellenbergové si účastníci mohou nejen vyměnit recepty, ale také poslechnout koledy a ochutnat punč. V Berlíně nezapomněli ani na tolik oblíbenou filmovou Popelku. V rámci festivalu Berlinale 2010 tam představí v rámci výstavy Tři oříšky pro Popelku originální kostýmy filmové studio Barrandov z česko-německých koprodukčních pohádek. Česká centra působí prostřednictvím 24 poboček v hlavních světových metropolích ve 21 zemích tří kontinentů.