Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští hokejisté prohráli ve svém závěrečném utkání na Channel One Cupu v Moskvě s domácím Ruskem 3:4 po samostatných nájezdech a na turnaji skončili třetí. Češi dvakrát dotáhli náskok soupeře, ale v nájezdech rozhodl Sergej Mozjakin. Sborná přesto nedokázala pošesté za sebou domácí podnik Euro Hockey Tour vyhrát. První skončilo Finsko po výhře nad Švédskem po samostatných nájezdech.

Souboj dvou českých olympioniků na společném mistrovství České republiky, Slovenska a Polska v krasobruslení vynesl překvapivý titul Michalu Březinovi, který o dvacet bodů porazil Tomáše Vernera. Evropský šampion z loňského roku za Březinou zaostal jak v sobotním krátkém programu, tak ve volné jízdě, v níž upadl hned při úvodním skoku. Výsledkem byla nečekaně hladká porážka. "Mrzí mě to, ale pro mě to není vrchol sezony. Ty přijdou až po polovině ledna," řekl ČTK Verner, který se po Americké brusli a finále Grand Prix v Japonsku stále zotavuje ze zdravotních problémů.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar dojel v závodu Světového poháru v belgickém Kalmthoutu na druhém místě za domácím Svenem Nijsem. Třetí skončil další belgický závodník Niels Albert, na nějž se Štybar bodově dotáhl v čele průběžného hodnocení celého seriálu.

Boxer Lukáš Konečný zvládl v ruském Jekatěrinburgu zápas s Bělorusem Sergejem Chomickým ve střední váze, vyhrál jasně na body a připsal si 41. vítězství ve 44. zápase v profesionálním ringu. "Vyhrál jsem jasně, ale od třetího kola jsem měl něco s levým ramenem a nemohl boxovat levou rukou," uvedl Konečný pro ČTK po svém premiérovém vystoupení v Rusku. Výhra otevřela cestu k dalšímu zápasu o titul mistra světa.

Ondřej Bank obsadil 12. místo v obřím slalomu SP v Alta Badii a postaral se o nejlepší výsledek českých lyžařů v sezoně. Vyhrál Ital Blardone. Devětadvacetiletý Bank byl po prvním kole sedmnáctý a vydařenou jízdou ve druhém kole, které zvládl jako sedmý nejrychlejší, si ještě polepšil. V součtu ztratil na Blardoneho 2,91 sekundy a připsal si nejlepší umístění v obřím slalomu v kariéře.

Snowboardista David Bakeš vybojoval na Světovém poháru ve snowboardcrossu v americkém Telluride čtvrté místo, čímž dosáhl nejlepšího výsledku v kariéře. I druhý závod sezony vyhrál Francouz Pierre Vaultier. Bakeš naznačil své možnosti na náročné trati ve Skalistých horách už v kvalifikaci, kterou poprvé v životě vyhrál.

Házenkáři Dukly Praha vyhráli po deseti letech Český pohár. Ve finále vedoucí tým extraligy porazil úřadujícího mistra Karvinou 26:20 a vybojovali pohárovou trofej popáté od rozdělení federace.

Čtveřice vzácných nosorožců bílých ze zoo ve Dvoře Králové dorazila do Keni a nyní se už zvířata zabydlují v cílové rezervaci Ol Pejeta. Tam na jejich příjezd čekala ředitelka dvorské zoologické zahrady Dana Holečková, která ČTK sdělila, že jsou nosorožci v pořádku. O tom podle ní svědčí i to, že se hned pustili do krmení. Odborníci si od přesunu zvířat do přirozeného afrického prostředí slibují, že by se tam mohli rozmnožit a zachránit tak svůj ohrožený druh. Podle ředitelky Holečkové však lze s případným mládětem vzácného tvora za optimálních podmínek počítat nejdříve za dva až dva a půl roku. Březost samic nosorožců bílých trvá přibližně 15 měsíců.

Do keňské metropole Nairobi nosorožce dopravilo letadlo z pražské Ruzyně. Uvítání vzácných tvorů byl přítomen i keňský ministr životního prostředí. Transport nosorožců ze Dvora Králové do Keni je pokusem o záchranu druhu. Nosorožci bílí severní, správněji nazývaní tuponosí, jsou kriticky ohroženým druhem. Pokud odborníci nenajdou do konce příštího roku volně žijící jedince, bude druh prohlášen za vyhynulý. V zajetí žije kromě šesti dvorských nosorožců ještě samec a samice v americkém San Diegu. Podle posledních údajů údajně v Súdánu odborníci objevili tři jedince, samce, samici a mládě. Pokud jsou informace správné, pokusí se je převézt do rezervace, kde budou nosorožci z dvorské zoo.