Zprávy | Z archivu rubriky


Konference OSN o klimatu, která formálně skončila v Kodani, se vyhnula hrozbě naprostého neúspěchu tím, že "vzala na vědomí" novou dohodu o boji proti globálnímu oteplování, kterou v pátek večer dojednal americký prezident Barack Obama s lídry klíčových rozvíjejících se zemí. Proti právně nezávazné dohodě se postavila malá skupina zemí, které ji ostře odmítly. Jednání se zúčastnilo 193 zemí včetně Česka. Deklarace požaduje udržet globální oteplování do dvou stupňů Celsia oproti předindustriální éře. Připojily se k ní především Spojené státy, Evropská unie a velké rozvíjející se země jako jsou Čína, Indie, Jihoafrická republika a Brazílie. Především malé ostrovní státy trvaly na nutnosti udržet globální oteplování do 1,5 stupně, neboť se bojí, že jejich země zmizí pod hladinou oceánů. Podle agentury DPA se tak kompromisní návrhy z Kodaně přesouvají k dalším jednáním do roku 2010, kdy se plánuje následná konference v Mexiku.

"Je to rozhodně zklamání, je to slabé, ten text nemá žádnou váhu," řekl ČTK člen české delegace Pavel Zámyslický, ředitel odboru klimatu ministerstva životního prostředí. "Teď se najde spousta zemí, které budou tvrdit, že to není jejich text, že s tím nemají nic společného," dodal. Také ministr životního prostředí Jan Dusík čekal víc. Jednání, která trvala proti plánu o mnoho hodin déle, označil za vyhrocené a místy velmi emotivní. Pro Českou republiku se podle ministra Dusíka po Kodani nic nemění, stále platí závazek celé EU snížit emise skleníkových plynů o 20 procent.

Ke konferenci se vyslovil i prezident Václav Klaus, který v rozhovoru pro zpravodajský server FoxNews.com označil globální oteplování za "nové náboženství" a nikoli vědu. "Jsem naprosto přesvědčen, že ono velmi malé globální oteplení, které zažíváme, je důsledkem přirozených příčin," řekl. Klaus věří, že přirozená lidská vynalézavost dokáže vytvořit nové technologie, které zmírní jakýkoli dopad, jež lidstvo může mít na životní prostředí planety. "Nemyslím si, že radikální opatření, která nyní zazněla v Kodani, jsou nezbytná," řekl Klaus.

Podle pravidel OSN mají dokumenty, jakým je Kodaňská dohoda, být přijaty konsensem, ale toho se nepodařilo dosáhnout ani po celonočním vyjednávání. Závěrečné rozhodnutí by nyní mělo zahrnovat seznam zemí, které jsou pro dohodu a ty, které jsou proti ní. Příčinou nesouhlasu států, jako je například Bolívie, Venezuela a Súdán, je skutečnost, že v dosti vágním dokumentu chybí konkrétní cíle pro snižování emisí oxidu uhličitého. Ačkoli dohoda předpokládá vytvoření zvláštního fondu a to, že rozvojové státy budou ročně dostávat na boj s klimatickými změnami finanční příspěvek v řádu desítek miliard dolarů, který by měl do roku 2020 vystoupat až na 100 miliard dolarů, jednalo se o ní v rozporu s pravidly OSN za zavřenými dveřmi. Předsedající dánský premiér Lars Lökke Rasmussen se v noci na sobotu rozhodl dohodu předložit plenárnímu zasedání, čímž rozpoutal nekonečné diskuse. Značný rozruch vzbudilo prohlášení súdánského zástupce Lumumby Di-Apinga, který řekl, že dohoda odsuzuje Afriku k tomu, aby umírala na globální oteplování a srovnal to s holokaustem. Jeho vyjádření však jiné delegace odsoudily.