Zprávy | Z archivu rubriky


Zpráva o vyloučených lokalitách v Chomutově, kterou v pondělí schválila vláda, vychází podle chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS) z nepodložených údajů a nerespektuje realitu. Město si nechalo zpracovat analýzu zaměřenou na stejnou problematiku od sociologické kanceláře. Potvrdila, že postupy města jsou správné, a radnice v nich bude pokračovat, řekla novinářům Řápková. Podle autorů Kocábovy zprávy by ale situace v Chomutově vypadala jinak, kdyby byla pravda, co říká Řápková. "Ze závěrů jihlavské renomované sociologické kanceláře Daniel Hanzl vyplývá, že město má i nadále pokračovat v nastoupeném trendu vyváženého přístupu k nepřizpůsobivým občanům. Vedle sociálních programů má uplatňovat i exekuce a represivní opatření," uvedla Řápková. Postup města je účinný, prostituce klesla až o 80 procent, pohledávky se snížily o více než 1,5 milionu korun, doplnila. "Je to velmi překvapivé, protože naše závěry z terénu jsou úplně opačné," řekl ČTK Martin Šimáček, ředitel vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, která Kocábovu zprávu zpracovala. "Pokud by to byla pravda, tak si myslíme, že by situace v Chomutově vypadala jinak," konstatoval. Přístup chomutovské radnice k lidem ve vyloučených lokalitách podle Šimáčka není vyvážený, ale pouze represivní. "Část lidí se sice snaží mnohem více než dříve svoje závazky hradit, ale zároveň se spousta z nich se dostala do hluboké sociální pasti," míní.

Zajímavou oblast činnosti Národního muzea v Praze představuje výstava v úterý otevřená v jeho hlavní budově na Václavském náměstí a nazvaná Tajemství materiálů s podtitulem Nedestruktivní průzkum předmětů kulturního dědictví. Potrvá do 7. února. Zájemci se na ní mohou seznámit s příklady využití mikroskopie, rentgenové fluorescenční spektrometrie či výpočetní tomografie. Na fotografiích se mohou podívat pod povrch některých vystavených sbírkových předmětů. Jsou mezi nimi barevným smaltem zdobená nádoba na almužnu, používaná muslimskými potulnými askety na Předním východě, sádrová posmrtná maska operního pěvce Josefa Lva či dekorativní předmět ze slonoviny zvaný okimono. Zajímavá je projekce 3D animace popisující průběh průzkumu středověkého visacího zámku z hradu Zvíkova a lebky mumie. Expozice popularizuje vědecký výzkum v oblasti ochrany archeologických vykopávek, obrazů, textilií, nábytku, hudebních nástrojů i předmětů denní potřeby. Patří sem i přírodniny včetně minerálů či zástupců živočišné a rostlinné říše. Demonstruje obrovský průnik nedestruktivních metod do průzkumu památek a upozorňuje na nutnost týmové spolupráce odborníků řady oborů. Jak napovídá název výstavy, nedestruktivní metody zkoumané předměty nepoškodí. V laboratoři, která je součástí Vědecko-výzkumného centra kulturního dědictví České republiky, vybudovaného v areálu depozitářů Národního muzea v Praze 9 - Horních Počernicích, se zabývají zejména materiálovým (tedy přírodovědným) průzkumem předmětů. Analýzami lze získat maximum informací o díle nebo archeologickém nálezu, kvalifikovaně posoudit jeho poruchy a poškození, navrhnout technologii restaurování, stanovit podmínky pro další uchování díla, upřesnit dataci jeho vzniku či pozdějších úprav, potvrdit nebo vyvrátit autenticitu díla.

Vítězný boj Francouzů s ruskými a rakouskými šiky o obec Telnici představí divákům letošní scéna ze slavkovské bitvy. Zapojí se do ní 800 nadšenců v historických vojenských kostýmech, z nichž 40 bude na koních. Nad bojištěm budou dunět výstřely z 20 děl. Při 1,5 hodinu trvající scéně bude vystříleno 300 kilogramů střelného prachu. ČTK to řekl její tvůrce Ivan Vystrčil. Akce se uskuteční již tuto sobotu. Pořadatelé vzpomínkových akcí na bitvu tří císařů téma bojové ukázky každý rok mění. Snaží se tak představit nejdůležitější části tohoto slavného vojenského střetu, který se u Slavkova odehrál v roce 1805 a vyžádal si asi 20.000 životů. Telnici si v bitevní scéně zahraje obec Tvarožná, u níž se vzpomínkové akce na bitvu tradičně konají. Diváci uvidí, jak se francouzské šiky před příjezdem hlavních ruských sil z vesnice stahují. Následně se jim podařilo díky dobrému manévrování soka překvapit, jeho jednotky rozehnat a ztracené pozice získat zpět. Scénou vyvrcholí letošní vzpomínkové akce pořádané k 204. výročí bitvy. Začnou v pátek, kdy budou u Jiříkovic zažehnuty ohně. Vojáci u jiříkovických ohňů přečkali noc před bitvou. V sobotu ráno se uskuteční ve Slavkově nástup jednotek. Dopoledne bude v zámeckém parku věnováno jejich secvičování. V neděli před polednem pak účastníci uctí památku padlých vojáků pietním aktem u památníku Mohyla míru. Zájemci budou moci navštívit také vojenská ležení u Staré pošty a v Křenovicích.

Ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho, kterého Česko navrhlo na post příštího eurokomisaře, zřejmě při slyšení v Evropském parlamentu čekají nepříjemné otázky týkající se jeho komunistické minulosti. Naznačují to hlasy zaznívající hlavně z největší lidovecké frakce v zákonodárném sboru. Lidovci jsou s 265 ze 736 poslanců nejsilnější skupinou v Evropském parlamentu. Frakce v nedávném prohlášení obecně uvedla, že vyžaduje, aby kandidáti na post komisaře nebyli spojováni s utiskovatelskými režimy a ani nepůsobili ve vládách nebo politických hnutích, které jsou nedemokratické nebo postavené na korupci. Füle, který před nástupem do nynějšího českého kabinetu pracoval jako diplomat, byl před listopadem 1989 členem komunistické strany. Studoval také diplomacii na moskevské škole označované někdy jako místo, kde se školili i budoucí adepti na práci v sovětské tajné službě (KGB). "Já tam ty hlasy slyším," řekl ČTK europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL) o názorech, že zřejmě lidovecká frakce bude vznášet při slyšení s českým kandidátem otázky týkající se jeho minulosti. Füle ČTK řekl, že se nebude žádným otázkám při slyšení vyhýbat a ještě před ním se pokusí o svých kvalitách důležité hráče v EP přesvědčit. "Před slyšením v EP se hodlám sejít se všemi relevantními aktéry, vysvětlit svou vizi pro portfolio, informovat o své práci v diplomacii a ve vládě. Nebudu mít problém zodpovědět otázku na jakékoli téma," uvedl. V českém parlamentu už dříve řekl, že si není vědom žádné skutečnosti z minulosti, která by mohla znevážit jeho osobně nebo Českou republiku.

Šéf lidovecké frakce Joseph Daul na tiskové konferenci ve Štrasburku prohlásil, že výše zmiňovaným prohlášením neměla jeho frakce na mysli někoho konkrétního. Zatím není jasné, kdy slyšení s komisaři začnou. Je možné, že se tak stane až počátkem příštího roku.