Zprávy | Z archivu rubriky


Zástupci Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) a ministerstva financí se dohodli na výkladu novely zákona o cenách, která nabyla účinnosti 18. listopadu. ČTK to sdělil viceprezident a mluvčí AČCKA Tomio Okamura. Cestovní kanceláře v Česku tak podle něj budou uvádět konečnou cenu zájezdu, tedy součet všech položek, které jsou součástí celkové ceny. Pravidlo přitom platí i pro letecké zájezdy. Podle konkurenční Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) jednání s ministerstvem ještě pokračují. "Klient tak bude vždy informován o celkové ceně zájezdu, a nemusí tak složitě sčítat jednotlivé rozdělené položky. Platí to jak pro tištěné katalogy, tak pro internetovou nabídku," uvedl Okamura. Do celkové ceny zájezdu tak podle něj musejí cestovní kanceláře zahrnout všechny předpokládané a nevyhnutelné částky a složky zájezdu včetně palivových příplatků či letištní taxy. Podle místopředsedy ACK Vladimíra Dolejše ovšem jednání nekončí, stanoviska si má asociace a ministerstvo vyjasnit na úterní schůzce. ACK souhlasí s uváděním úplných cen zájezdů, chce ale ještě jednat například o předpokládané povinnosti cestovek uvádět vedle úplných cen i všechny jejich složky. To by totiž podle ACK výrazně zvýšilo rozsah katalogů a náklady s nimi spojené. Z celkové ceny zájezdu lze podle Okamury vyčlenit pouze položky, které nejsou nutnou součástí zájezdu jako například cestovní pojištění či víza. Určitou výjimku budou mít zájezdy do vzdálených exotických destinací, kam se nelétá předem nasmlouvanými charterovými lety, a není tak s velkým předstihem jasná přesná cena letenky. U takovýchto dovolených má cestovní kancelář možnost uvést zvlášť celkovou cenu zájezdu a volitelně předpokládanou celkovou cenu letenky, avšak vždy včetně všech poplatků a tax, uvedl Okamura.

Prezident Václav Klaus si přeje, aby pravice a potažmo ODS přišla s nabídkou témat pro voliče, kteří by jinak mohli slyšet na extremistické výzvy. Napsal to v dopise delegátům 20. kongresu ODS. Klaus před rokem opustil ODS, vzdal se funkce čestného předsedy strany, kterou zakládal. Na letošní kongres nepřišel, je totiž na státní návštěvě v Jižní Americe. "Přeji Vám nalezení schopných mužů a žen, pro něž politika bude primárně službou veřejnosti, a nikoli prostředkem k naplňování privátních zájmů. Jen tak lze vrátit politice důvěru veřejnosti. Jen tak bude mít silnou důvěru i Občanská demokratická strana. Jen tak se i já - ačkoli již členem nejsem - budu i nadále cítit občanským demokratem," napsal. V listu delegátům Klaus uvedl, že ODS byla stranou, která v uplynulých letech nejvíc udělala pro svobodu. Nynější hrozby vidí ve štědrosti sociálního státu, bující kontrole soukromí, vzniku nových levicových uskupení založených na environmentálních otázkách a omezeních ze strany Evropské unie. Pokud se podle prezidenta tato témata vytratí, najdou si podle něj ventil v jiných politických uskupeních, a hrozí, že to budou uskupení extremistická. "Ve veřejnosti narůstají radikální nálady, ale ty nevyřeší zákazy a kriminalizace extremistických skupin. Vyřeší ho pouze jasná, ideově pevná a srozumitelně podaná demokratická alternativa. Velmi bych si přál, aby taková alternativa byla artikulována na pravé straně politického spektra," uvedl Klaus. Poznamenal také, že eroze politické scény je podle prezidenta hrozivější než cyklická hospodářská recese.

V Plzni zazní v prosinci poprvé v novodobé historii unikátní neznámá vánoční mše Jakuba Jany Ryby Missa Pastoralis. O tom, že existuje, se vědělo ze soupisu skladatelova díla, dokonce existuje opis díla z roku 1901. Obsahoval už ale úpravy. Nyní se německému hudebnímu vědci Andreasovi Kröperovi, působícímu částečně v Česku, podařilo nalézt v jednom vídeňském antikvariátu nedatovaný, zřejmě nejstarší známý ruční opis díla z období kolem roku 1800 s originálním zněním mše. Kdy přesně Ryba skladbu složil, se neví. "Je to velmi cenný nález, něco pořád chybělo mezi Rybovou klasickou církevní tvorbou a jeho Hej, mistře. Myslím, že k češtině v tvorbě musel dojít," řekl Kröper ČTK. Na rozdíl od známé Hej, mistře, obsahuje nově nalezená mše také několik zhudebněných latinských textů. Zatímco slavnou mši považuje Kröper za jakýsi dodatek k mešnímu ordináriu (zpívanému doprovodu mše), v Misse Pastoralis se podle něj Ryba snažil navázat spojení mezi ordináriem a klasickou českou hudbou. Obsazení Missy Pastoralis je podobné jako u Hej, mistře, je jen o něco kratší. Kröper podle nalezeného opisu sestavil partitury. V Plzni by měla Missa Pastoralis i slavnější Hej, mistře zaznít pod jeho taktovkou 13. prosince nejen v originální podobě, ale také s dobovými nástroji. Pátrání v archivech a muzeích v Česku i zahraničí je náplní několikaletého plzeňského projektu Musica Antiqua Pilsensis, který vědec realizuje. Projekt se snaží prokázat, že v Plzni existovala hudba a bohatý kulturní život i před příchodem skladatele Bedřicha Smetany v roce 1840. Do té doby totiž nejsou prakticky žádné záznamy a téměř by mohl vzniknout dojem, že před příchodem Smetany kulturní život skoro neexistoval. Ví se přitom, že Ryba věnoval Plzni svoji skladbu Stabat mater před rokem 1805. Dostal za ni nemalý plat a také čestné občanství města. "To byl základ spolupráce, potom napsal desítky skladeb jen pro tu katedrálu přímo 'na tělo' pro konkrétní akustiku velkého prostoru," dodal Kröper.

Dva hrobníci z Moravy na hřbitově ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku skládali zkoušky, které jim umožní získat kvalifikaci hrobník. Jde o projekt ministerstva pro místní rozvoj. Autorizovaná osoba zkouší hrobníky jak z teoretických, tak z praktických znalostí a dovedností. Tomáš Kotrlý z ministerstva ČTK a Českému rozhlasu řekl, že zatím je v Česku pouze 15 kvalifikovaných hrobníků. Certifikát kvalifikace pro práci hrobníka není povinný. Je založen jen na dobrovolnosti, neplynou z něj žádné další výhody. "Chceme, aby povolání hrobníka mělo vážnost, kterou kdysi mívalo za první republiky," řekl ČTK Jan Hrdlička, předseda Společnosti přátel žehu a autorizovaná osoba. Kotrlý však upozornil na to, že ministerstvo projekt odstartovalo i z jiného důvodu - na hřbitovech se totiž porušuje zákon. Podle něj pozůstalí často bez vědomí hrobníka ukládají urny sami, otevírají hroby, a ne vždy je to jejich vlastní pietní místo. Ztrácí se tak evidence uren. "Snad to postupně přispěje k tomu, že se hrobníci budou na hřbitovech více ukazovat, že budou na svoje řemeslo hrdí a i pozůstalí budou mít větší důvěru svěřit urnu hrobníkovi," podotkl Kotrlý. Hrobník při zkoušce, která trvá zpravidla tři až pět hodin, musí prokázat správné používání běžných nástrojů a dodržování osobní hygieny, zajišťování činností provozovatele pohřebiště, otevření a výkop hrobu předepsaných rozměrů a hloubky, ukládání rakve s lidskými ostatky do hrobu nebo hrobky, správnou exhumaci a další ukládání lidských ostatků.

Vnitrostranické opozici v ODS se na 20. kongresu strany nepodařilo otřást pozicí předsedy Mirka Topolánka. Nejvyšší orgán strany nebude hlasovat o důvěře v předsedu ani volit nové vedení, většina delegátů podobné návrhy odmítla už při schvalování programu. Strana by na kongresu měla představit svůj volební program a vizi do roku 2020.

Topolánek hned v úvodu dvoudenního kongresu ve vysočanském hotelu Clarion zdůraznil, že změna vedení ODS před volbami by byla cestou do pekel a uvolněním cesty k moci pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a TOP 09. Delegáti z nespokojených krajů se ale ihned poté pokusili prosadit do programu jednání hlasování o důvěře Topolánkovi či odvolání celého vyššího vedení strany. S kritikou vystoupili zástupci z Prahy a také z Ústeckého, Plzeňského a Jihočeského kraje. Z více než pěti stovek delegátů ale hlasování o důvěře podpořilo jen necelých 150, a kongres tak zůstal v režii topolánkovského vedení strany.

Ostré kritice podrobil Topolánka místopředseda Petr Gandalovič, vyčetl mu zejména malou komunikaci se straníky a nedostatečnou přípravu programového dokumentu Vize 2020. Gandalovič patří mezi ty členy ODS, kteří by si přáli svolání mimořádného volebního kongresu ODS v únoru 2010, sám se chce o funkci ucházet. Ačkoliv Gandalovič přímo nevyzval k uspořádání lednového či únorového mimořádného volebního sjezdu strany, je možné, že se o něm ještě bude ve Vysočanech rozhodovat. Zástupci jihočeské ODS se totiž podle jejího předsedy Martina Kuby rozhodnou až podle závěrů jednání o změnách chodu ODS, zda budou mezi závěry kongresu strany požadovat jeho svolání. Záležet to bude na vyslyšení kritických připomínek k fungování strany. Další místopředsedové ODS naopak varovali před novým kongresem, který by měnil vedení. Byl by to podle nich politický hazard, protože strana by se nestihla připravit na jarní sněmovní volby. Topolánek delegáty oslovil zhruba hodinovým proslovem. Při obhajobě návrhu změn stanov tak, aby nebylo možné účelově přijímat "černé duše", poznamenal, že v případě volebního vítězství v jarních sněmovních volbách jeho další působení v čele strany už nikdo zpochybňovat nebude. A pokud ODS tyto volby prohraje, odejde prý sám a bez pobízení. Topolánek se také omluvil, že straníkům málo vysvětlil své rozhodnutí složit poslanecký mandát, a vyzval k "napnutí plachet".

Na základně české armády v kosovském Šajkovaci byl v sobotu postřelen český voják. Oznámilo to ministerstvo obrany, podle něhož existuje vážné podezření, že zranění způsobil příslušník českého kontingentu. Poraněný rotmistr je mimo ohrožení života a událost vyšetřuje vojenská policie. Vzhledem k tomu, že se jedná o opakované problémy v 15. kontingentu české armády působícím v Kosovu, učiní generální štáb po dohodě s ministrem obrany příslušná opatření včetně personálních, uvádí se bez bližších podrobností ve sdělení ministerstva obrany. Postřelenému vojákovi byla ihned poskytnuta lékařská pomoc a poté byl vrtulníkem dopraven do americké vojenské nemocnice, kde podstoupil chirurgický zákrok. Jakmile to umožní jeho zdravotní stav, který byl nyní označen jako stabilizovaný, bude převezen do České republiky. Sobotní incident vojáků z 15. kontingentu, který nastoupil misi v rámci mezinárodních sil KFOR letos v červenci, není první. Začátkem listopadu uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, že čtyři čeští vojáci ve druhé polovině října kouřili marihuanu či hašiš. Byli postaveni mimo službu, opustili misi a případ byl předán vojenské policii. Deník Mladá fronta Dnes informoval začátkem listopadu o jiném skandálu v KFOR, který se údajně odehrál v září. Podle listu se čeští vojáci opili a poprali. Podle Picka se incident stal v rámci "jedné společenské akce s finskými vojáky". Generál potvrdil, že vojáci konzumovali alkohol, ačkoli v misi KFOR stejně jako při působení české armády kdekoli jinde v zahraničí platí "suchý zákon".