Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru chtějí zrušit zavedení elektronických vinět. Ty mají na autech do 3,5 tuny od roku 2011 nahradit dosavadní papírové dálniční známky. Výbor se shodl, že viněty jsou neefektivní, nehospodárné a neúčelné, řekl ČTK jeho místopředseda Libor Ježek (ODS). Výbor zamýšlí také odebrat z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury tři miliardy korun, které jsou na tento účel vyčleněny. Tento návrh má vznést předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM). Poslanec Ježek pak má připravit novelu, která viněty opět ze zákona vyřadí. Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka ČTK řekl, že ministerstvo zatím vychází z platného zákona, který s vinětami počítá. Pokud by ale parlament nový návrh schválil, bude ho respektovat. Žádná velká škoda by podle něj nevznikla, protože ministerstvo zatím žádnou zakázku na viněty nevypsalo a počítalo s ní až v příštím roce. Zavedení vinět schválila sněmovna letos v červnu, ačkoli její hospodářský výbor doporučil tento návrh z novely vyřadit. Novelu o provozu na pozemních komunikacích sněmovně předložili poslanci ODS Oldřich Vojíř, Pavel Suchánek a místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL). Senát jí tento návrh vrátil, protože senátoři poukazovali na možné problémy s ochranou osobních údajů. Sněmovna ho ale přehlasovala. Prezident Václav Klaus zákon podepsal koncem září.

Bez Lukáše Bauera odstartuje o víkendu Světový poháru v běhu na lyžích. Nejlepší český závodník posledních sezon dohání tréninkové manko zaviněné nemocí, proto úvodní díl seriálu v Beitostölenu vynechá. V Norsku se v sobotu pojedou distanční závody volnou technikou, v neděli jediné štafety SP před olympiádou ve Vancouveru. Celková prvenství v sezoně s vrcholem na OH obhajují Švýcar Dario Cologna a Polka Justyna Kowalczyková. Na sever Evropy odjelo pět českých mužů a stejný počet žen. K Martinu Koukalovi, Jiřímu Magálovi, Milanu Šperlovi, Dušanu Kožíškovi a Aleši Razýmovi by se mohli už o týden později připojit i Martin Jakš a Bauer. Ženy mají v Norsku Kamilu Rajdlovou, Ivu Janečkovou, Kláru Moravcovou, Evu Nývltovou a Evu Skalníkovou. Mužský tým po loňské sezoně v přípravě přibrzdil. Kouč Miroslav Petrásek připustil, že závodníky před šampionátem v Liberci přetrénoval, proto letos sáhl k menším tréninkovým dávkám. "Více odpočíváme, ubrali jsme," řekl před sezonou Petrásek. Ocenil i skutečnost, že není jeho tým tak pod tlakem. "Loni to bylo neúnosné, letos je to víc v klidu. Tým v létě v přípravě neuvěřitelně táhl," pochvaloval si. Vedle olympijských her budou mít běžci druhý vrchol na Tour de Ski na přelomu roku, kdy se pojede také jediný závod SP v Čechách - sprint v Praze. "Od roku 2003 vozíme z každé velké akce medaili, určitě by byla hodnocením úspěchu i po Vancouveru," prohlásil Petrásek. "A vzhledem k nominaci se kluci musejí předvést hned na začátku sezony," dodal. Jeho tým odjede do Kanady k závěrečné přípravě 20. ledna.

Komise Západočeské univerzity odhalila při úterní kontrole další dva sporné studenty právnické fakulty v Plzni. Jde o absolventy magisterského studia. ČTK o tom informovala předsedkyně komise a prorektorka ZČU Eva Pasáčková. Podle ní dosavadní výsledky šetření doktorského studia ukazují, že pochybnosti jsou u 11 absolventů školy. "V úterý byla dle dohodnuté metodiky prověřena studia 16 absolventů magisterského studijního programu. Jednalo se o lidi, u nichž byla kratší doba studia, než je standardní. Pochybnosti vedoucí k dalšímu šetření byly komisí vzneseny ve dvou případech," uvedla. Kontroly komise, která byla speciálně zřízena kvůli prošetření doktorského a magisterského studia u podezřelých případů, se konají vždy v sobotu. V úterý byla výjimečná vzhledem ke státnímu svátku. Dosud bylo prověřeno 45 absolventů doktorského studijního programu. V médiích už se některá jména objevila, univerzita ale zatím oficiálně žádné nepotvrdila. Podle vyjádření ministerstva školství je zveřejnění jmen záležitostí školy. Rektor Josef Průša ČTK řekl, že se o případném zveřejnění poradí s advokátní kanceláří, kterou chce do konce týdne spolu s děkanem právnické fakulty Jiřím Pospíšilem vybrat. Kancelář by měla školu zastupovat zejména ve sporech o odebírání titulů. ZČU v této souvislosti oslovila advokátní kancelář někdejšího ministra spravedlnosti Karla Čermáka.